İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van'da DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının engellenmesine karşı düzenlenen protestolarda 340 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van'da DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının gasbedilmesini karşı düzenlenen protestolara dair 14 ilde operasyon düzenlediğini, 340 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yerlikaya, Van, Diyarbakır, Şırnak, İzmir, Mardin, Batman, Kocaeli, Antalya, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Ankara, Bingöl ve Manisa'da "Bozdoğan-20" isimli operasyon düzenlendiğini, 340 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Öte yandan Van Emniyet Müdürlüğü ve karakolların neredeyse tamamı gözaltılarla dolarken, iki gündür gözaltına alınların ifadeleri alınmaya başlandı.

Bugün sabah saatlerinde 60 kişi emniyet ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk ettiği 26 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

Van'da Gözaltına alınan ve güler yüzlü fotoğrafıyla sosyal medya'da gündem olan 18 yaşındaki Muhammed Orhan'da tutuklananların arasında yer aldı.  

TBMM'den büyük af geliyor; Tüm kamu borçları silinecek TBMM'den büyük af geliyor; Tüm kamu borçları silinecek

GÖZALTILAR TAKİP EDİLİYOR

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Van Barosu, kurduğu kriz masasıyla gözaltılar ile ilgili hukuki süreçleri takip ediyor. Yaşananlar hakkında bilgi veren Avukat Savaş Avcı, “Bu süreçte yapılan eylem ve etkinliklerde gözaltına alınanların hukuki takibi yapılmaktadır. Kötü muamele ve işkenceye varan hususlarda alınan şikâyetler takip edilmektedir. Şu an gözaltında çok sayıda yaralı ve işkence gören kişiler var. Müdahale esnasında dişi, kafası, burnu yada çeşitli yerlerinden yaralananlar var. Biz, hukukçular olarak orantısız güç kullanımından kaynaklı yaralanmaları takip edeceğiz ve mutlaka kötü muamele ve işkence ile ilgili suç duyurusunda bulanacağız” dedi.

Editör: İshak Kara