Bakana verilen önergede, Kadın cinayetleri durmak bilmiyor, ülkenin kanayan yarası haline gelen kadın cinayetlerine her gün artığın vurgulandı. 

Son olarak, Van'ın Edremit ilçesinde yaşayan Saime Atiş eşi İbrahim Atiş tarafindan yaşamdan koparılmıştır.

Yine Van'ın Başkale ilçesinde bulunan Aşağıdadaraca Mahallesi'nde bulunan Ç.G evli olduğu korucu F.G tarafından silahla vurulup katledilmiştir, ardından eşi F.G aynı silahla ile intihar etmiştir.

DEM Van Milletvekileri Gülderen Varlı ve Gülcan Kaçmaz Sayyigit konuyu meclis gündemine taşıyarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir'e  soru önergesi vermişlerdir.

Verilen soru önergesinde şu ifadelere yer verildi,                                                                                                                                                             

 "Kadın haklarını önceleyen sözleşme ve kanunların uygulanmaması ile beraber Kadın cinayetlerinin son zamanlarda şüpheli ölüm diye kayda geçmesi, suçlu ya da suçluların cezasız kalması, yaşamını yitiren kişi sayısında artışı beraberinde getirmektedir. Etkin ve bütünlüklü uygulanmayan politikalar, şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmalarının dikkatli bir şekilde incelenmemesi ve hızlıca sonuçlandırılmaması, her gün sayısız kadını yaşamından etmektedir. 
16 Ocak 2023 tarihide basına yansıyan haberlere göre; Van’ın Edremit ilçesinde yaşayan Adile Ateş eşi İbrahim Ateş tarafından yaşamdan koparılmıştır. Gözaltına alınan İbrahim Ateş ifade işlemlerinin bitmesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır.

2023 yılında 333 kadın öldürüldü 


27 Aralık 2023 tarihinde Van’ın Başkale ilçesinde bulunan Aşağıdarıca Mahallesi’nde ikamet eden Ç.G.  evli olduğu’ korucu F.G, tarafından vurulmuş ve yaşamını yitirmiştir. Eşini vuran F.G, ardından aynı silahla kendisini de vurmuştur.
Bianet verilerine göre 2023’de erkekler tarafından; 333 kadın öldürülmüş, 355 kadın taciz edilmiş, 123 çocuk istismar edilmiş, 745 kadına şiddet uygulanmış, en az 371 kadın seks işçiliğine zorlanırken, 270 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansımış ve en az 28 çocuk öldürülmüştür. 2022’de erkekler tarafından 327 kadını öldürürken, 198 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansımış, 2021’de 324 kadın öldürülmüş ve 213 kadının ölümü ise basına "şüpheli" olarak yansımıştır.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporuna göre; 2023 yılında erkekler tarafından 315 kadın öldürülmüş, 248 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulunmuştur. 2023 yılında toplam 28 kadın alınan koruma kararlarına rağmen yaşamını yitirmiştir. 2023 yılında işlenen 315 kadın cinayetlerinin 62’sinde kadınlar yakınlarıyla birlikte hedef alınmıştır. Bunların 41’inde kadınlarla birlikte yakınları da öldürülürken; 21 olayda da kadınların yakınları yaralanmıştır.

30 günde 32 kadın cinayeti 30 günde 32 kadın cinayeti

Bakan Özdemir’e yöneltilen sorular şöyle:

1.    Van kentinde yaşanan kadın cinayetlerine ilişkin uygulanan eylem planlamalarınız nelerdir? Ülke genelinde olduğu gibi Van ilinde yaşanan kadın cinayetlerinin artmasının temelinde yatan sebepler sizce nedir/ nelerdir?
2.    Van ilinde son 5 yılda erkek şiddetinden dolayı yaşamını yitiren kadın sayısı kaçtır? Yaşamını yitiren kadınların kaçı koruma talebinde bulunmuştur? 
3.     Van, Siirt, Muş, Hakkâri, Diyarbakır, Batman ve bu illere komşu illerde son yıllarda artan kadın cinayetlerinde kayyımların ve güvenlikçe politikaların etkisine dair bakanlığınızın yaptığı bir araştırma var mıdır?
4.    Türkiye de yaşanan kadın cinayetlerinin sayısı her gün ve yıl artarken bakanlığınız yaşanan bu ölümlere dair ne yapmaktadır? 
5.    Son 10 yılda öldürülen kaç kadın, devletten koruma talebi olmasına rağmen yaşamını yitirmiştir? Koruma kararı olmasına rağmen kadınlara dair güvenlik önlemleri neden alınmamaktadır?
6.     Hayattan koparılan kadınların anısına dair bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? 
7.     Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik uygulanan mevcut politikalarla şiddetin azalmadığına her geçen yıl arttığına ne zaman farkına varacaksınız? Yapılan eylem planlamalarınız varsa etkili olmadığının farkında mısınız?"