16 Mart 1988’de Halepçe’ye yönelik Baas rejiminin düzenlediği kimyasal saldırının 36 yıl dönümü Kürt siyasi partisi PWK düzenlenen etkinlik ve açıklamalarla anıldı.

422042417 398475329480500 5110686554099768371 N

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Parti teşkilatının olduğu binada Halepçe Soykırımı şehitlerini anmak amacıyla bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ardından bir basın açıklaması ve panel gerçekleşti. .

PWK il binasında yapılan etkinliğe PWK Van il başkanı İsmet Elçi, Yazar Qahir Bateyi PWK yönetici ve üyelerinin yanı sıra PSK ve HAK-PAR temsilcileri ile bazı Kürt siyasetçi ve aydınları da katıldı.

 “Halepçe tüm insanlığın alnına sürülen bir kara lekedir”

Açıklamada “Halepçe’de katledilen sadece 5000 insan değildi; insanlık da katledildi. Halepçe soykırımı bir insanlık suçudur. Halepçe  soykırımı, sadece faşist diktatör Saddam Huseyin’in bir vahşeti değildi; aynı zamanda tüm insanlığın alnına sürülen bir kara leke ve utançtır” ifadelerine yer verildi.

Son 9 ayda bin 409 işçi iş cinayetine kurban gitti Son 9 ayda bin 409 işçi iş cinayetine kurban gitti

“Halepçe soykırımı gerçekleştirilirken, ne yazık ki, tüm bölge devletleri, Arap dünyası, Sovyetler Birliği, Japonya, Çin, Avrupa Devletleri, ABD de sessiz kaldılar” denilen açıklamada “Halepçe soykırımından 36 yıl sonra, Kürdistan halkı hala da toplu katliamlara, yıkım, ölüm, saldırı ve haksızlıklara maruz kalmaktadır” denildi.

Kürtlerin statü sahibi olmaması ve kazanımlarını daha ileri götürmemesi için Türkiye, İran, Suriye ve Irak devletlerinin yeri geldiğinde kendi aralarındaki sorunları bir tarafa bırakarak, değişik plan, saldırı ve stratejilerle Kürt karşıtı işbirliğini devam ettirdiği kaydedildi.

Nasıl ki, Halepçe ve enfal soykırımları halkımızın özgürlük mücadelesini durduramadıysa; bugün halkımıza yönelik sürdürülen hiç bir saldırı, katliam, işgal ve yıkım da özgürlük ve bağımsızlık mücadelemizi durduramayacaktır.

Milli ittifak bilincinin zayıflığında ifadesini bulan bu tarihsel yaramızı, kişilikli, bağımsız bir siyasetle ve ulusal bilinç ve ittifakımızı örerek saracağız. Derin tarihsel köklere sahip Kürt milleti, hiç bir zaman işgale, sömürgeciliğe, zulme, haksızlığa boyun eğmemiştir. Bağımsızlık ve özgürlüğü için direniş ve başkaldırı,  Kürt milletinin varlığının bir parçası olmuştur.

“Birleşmiş Milletler’i Halepçe Sokırımını resmi olarak tanımaya çağırıyoruz”

Bilinmelidir ki, Kürt milleti, özgürlük davasından vaz geçmeyecektir; kazanacağımıza dair zerre kadar kuşkumuz yoktur. Birleşmiş Milletler’i Halepçe Sokırımını resmi olarak tanımaya, kabul etmeye çağırıyoruz.

Halepçe soykırımının 36. Yıldönümünde, bu soykırımın tüm fail ve destekçilerini kınıyoruz, lanetliyoruz. Halepçe soykırımında şehit düşenleri saygıyla anıyoruz.” Denildi.

418673368 1400467887242741 4917740010746999963 N

Etkinlik PWK Van il başkanı İsmet Elçi, Yazar Qahir Bateyi’nin paneli ile son buldu.

Editör: İshak Kara