(VAN) DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Çok garip değil mi iradeye saygı yürüyüşü yapıyoruz böle bişi sanırım dünyanın hiçbir yerinde yok. Sandıklar kuruluyor Türkiye’nin dört bir yanında insanlar kendilerini yönetecek yöneticilerini iradelerini seçiyorlar. Ama iktidar 3 dönemdir evet sandık kuruyoruz bizi seçmiyorsanız Dem partiyi seçiyorsanız iradenizi tanımıyoruz diyorlar.”

Başkanlar Anadolu Dernekler Federasyonu Şenliğine Çıkarma Yaptı Başkanlar Anadolu Dernekler Federasyonu Şenliğine Çıkarma Yaptı

449204915 1665337617629435 4135708802242898193 N

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” sürüyor. Bu kapsamda Van'dan Hakkari’ye bugün 6 günlük yürüyüşün startı verildi.

Türkiye ve bir çok kentlerinden yürüyüşe başlayanlar, bugün Van’a ulaştı. Yürüyüşçüler, burada kitlesel bir şekilde karşılandı. Ardından Musa Anter Parkı’nda açıklama yapıldı.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın yanı sıra çok sayıda milletvekili, belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütü temsilcisi de açıklamaya katıldı.

“İradeye saygı” yazılı önlüklerin giyildiği açıklamada,  “Sömürgeci akbabalara yem değil, yurdumuza özgürlük şahini olacağız”, “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” ve “Kayyıma ve faşizme geçit yok. Halk iradesini tanıyın” yazılı döviz ve pankartlar taşındı. Açıklamada sık sık “Kayyuma geçit yok” ve “Colemêrg ya me ye” sloganları atıldı.

‘İRADEYİ TANIMAYACAKSANIZ SANDIK KURMAYIN

Bakırhan, Çok garip değil mi iradeye saygı yürüyüşü yapıyoruz böle biş dünyanın hiçbir yerinde "iradeye saygı" talebiyle bir yürüyüşün yapılmadığını söyledi.

Bakırhan, bu taleple bir yürüyüşün yapılmasının ülkenin ayıbı olduğunu kaydetti.

 Bakırhan, "Sandıklar kuruluyor Türkiye’nin dört bir yanında, insanlar kendilerini yönetecek yöneticilerini iradelerini seçiyorlar ama iradenizi tanımıyorlar. İradeye saygı yürüyüşü bu ülkenin ayıbıdır.  Ama iktidar 3 dönemdir evet sandık kuruyoruz bizi seçmiyorsanız Dem partiyi seçiyorsanız iradenizi tanımıyoruz diyorlar.

İradeye saygı yürüyüşü bu ülkenin ayıbıdır. 2 dönem kayyumlarla yönetmişsin 3.dönem sandıklar kuruyorsunuz Vanlıya, Siirtliye, Amedli, Dersimliye hadi bakalım yöneticilerinizi seçin diyorsunuz halk yöneticilerini ve eş başkanlarını seçiyor.

Halk yöneticilerini seçiyor ama birisinin boyunu beğenmiyorlar, diğerinin gülüşünü beğenmiyorlar. Bir diğeri cumhurbaşkanın resminin önünde geçerken esas duruşa geçmemiş gibi bahaneler üretiyorlar. Türkiye’de yaşayan insanlara yazık, büyük bir ayıp. Ya sandığı koymayacaksın ya da sandığı kurulduğunda ‘Kürtler oy kullanamaz’ diyeceksin. Kürtlerin evlerini işaretleyip kırmızı çarpı koyacaksın. Ama sandığı koymuşsan kusura bakma saygı duyacaksın. Saygı duymazsan o yöneticileri seçen halk iradesine sahip çıkar" diye konuştu.

Van’da Iğdır’da, sahip çıktı. İnsan biraz utanır. Bakırhan, “Kürtleri bu ülkenin vatandaşı olarak görüyorsanız iradelerini beyan etmişlerdir. Bu irade beyanına hepiniz saygı duymak zorundasınız. Kaldı ki iki dönem bu iradeyi gasp ettiniz, yerlerine kayyımlar atadınız. En iyi örneği Van’dır; belediyeler dünya kadar borç batağına batırılmış. Hizmet yok, göç var, işsizlik var. Alt yapı yok, su yok. Birilerine belediyenin olanakları peşkeş çekilmiş. Kürt'ün diline, kültürüne, diline, inancına, yaşamına dair ne varsa yok etmiş, gasp etmişsin. Utanmadan ‘biz kabul etmiyoruz’ diyorsun. Biz sana kabul ettireceğiz bu halk yöneticilerini seçmişse sahip çıkmasını da bilir” diye kaydetti.

‘TÜRKİYE’NİN AYIBIDIR'

Hakkari'deki kararın geri alınması gerektiğini vurgulayan Bakırhan, "Bu hukuk dışı antidemokratik  yaklaşımınızdan vazgeçin. Mehmet Sıddık Akış’ı serbest bırakın. Hakkari halkını yönetsin.

Kendinize güveniyorsunuz bir seçim sonra adaylarınızla karşımıza çıkın, valilerinizle, bürokratlarınızla, kayyımlarınızla gelin propagandasını yapın. Halk kimi seçiyorsa biz de saygı gösterelim. Aksi bu ülkeye kaybettiriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu Türkiye’nin ayıbıdır. Bu ayıptan vazgeçilmelidir. Bu ülkeyi yönetenleri bu ayıptan vazgeçmeye çağırıyorum

İradeye saygı yürüyüşü yapıyoruz belediyelerimizin önünde nöbet tutuyoruz. Eskiden insanlar hırsızlık olmasın diye iş yerlerinin önünde nöbet tutardı şimdi de bizler belediyelerimiz çalınmasın iradesi gasp edilmesin diye gece gündüz nöbet tutuyoruz." dedi.

Bugün burada İzmir’den, Muğla’dan, Trakya, İstanbul ve Türkiye’nin dört bir yanından insanlar sembolik olarak bu iradenin tanınması için insanlar Van’a kadar yürüdüler. Buradan hakkariye 6 günlük bir yürüyüş düzenliyoruz. Eğer buradan mesaj almıyorlarsa biz bu mücadeleyi tekrar devam ettireceğiz.

Mücadelelerini sürdüreceklerini dile getiren Bakırhan, "Türkiye ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor, yoksulluk almış başını gidiyor, insanlar geçinemiyor, özgürlük ve demokrasi yok ama biz kayyım efendilerle uğraşıyoruz. Bu kadar Hakkari ve Van halkını düşünüyorsanız sınırları açın, insanlar ticaret yapsın. Sınırları açın ülke dışından insanlar Van’a Hakkari’ye gelsinler. Yasakladığınız yaylaları açın, insanlar tarım hayvancılık yapsın. Türkiye’nin milli gelirini adil eşit bir şekilde Kürt illerine de dağıtın, o zaman gelin yarışa girin ki insanlar desinler bu hükümet adil davranıyor. O zaman bir şansınız olabilir. Ama retle, inkarla, baskıyla emin olun Kürdistan’ın hiçbir yerinde hiçbir zaman şansınız olmayacak” ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrası 6 gün devam edecek yürüyüşün startı verildi. Binlerce kişi, “Kayyuma geçit yok” ve "Colemêrg ya me ye" sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Türkiye ve birçok kentten Hakkari'ye doğru başlatılan 6 günlük “İradeye Saygı Yürüyüşü”nün birinci günü tamamlandı. Renkli görüntülerin oluştuğu 15 kilometrelik yürüyüş, Gürpınar (Payîzava) ilçesinde son buldu.

Yaklaşık 15 kilometrelik yürüyüşün ardından yürüyüşçüler, Gürpınar ilçesine girdi. Karanlığın çökmesiyle birlikte telefonlarının ışıklarını yakan yürüyüşçüler, renkli görüntüler oluşturdu. Gürpınar’ın girişinde bulunan Norduz Parkı’na varan yürüyüşçüler burada kısa bir değerlendirme yaptı. Park içerisinde yürüyüşçülere yemek ikram edilirken, halk yemekten sonra halay çekti. Çadırların da kurulduğu parkta, yürüyüşçüler geceyi burada geçirecek.

BUGÜNÜN PROGRAM

Gece çadırlarda konaklayacak olan yürüyüşçüler sabahın erken saatlerinde ikinci geceyi geçirecekleri Xoşep Mahallesi’ne doğru yola koyulacak.