Haydar Erdinler - Roj Yiğit VanEkspres / İstanbul

Van Dernekler Federasyonunun organizasyonunla bayramlaşma etkinliği ile Vanlılar bir araya geldi.

Van Dernekler Federasyonun düzenlemiş olduğu geleneksel bayramlaşma programına ev sahipliği yapan Esenyurt Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yüzlerce Vanlı bir araya gelerek bayramlaştı.

448268105 1477708009537220 1418854868957094346 N

Van Dernekler Federasyonunun geleneksel kahvaltılı bayramlaşma programına Esenyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Van Dernekler Federasyonu (VANFED) Başkanı Fatih Yağız, Van İş adamları derneği başkanı başkanı (VİŞAD) Fethullah Kardaş, Ağrı Dernekler Federasyon başkanı Şerafettin Öztürk, Mersin Toroslar Başkan Yardımcısı Hülya Ayhan, Anadolu konfederasyonu onursal başkanı Yusuf Tuncil, Van dernek başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve birçok meclis üyesi ile Vanlılar katıldı.

BATIDA İLK DEFA BELEDİYE BAŞKANI ÇIKARDIK

Bayramlaşmada ilk olarak söz alan Van Dernekler Federasyonu Genel Başkanı M. Fatih Yağız, “Bugün ilk bayramlaşmayı Van’ın bağrından kopmuş Bilim adamı, Profesör Esenyurt Belediye başkanı Ahmet Özer ile ikinci bayramlaşmayı kutlamış oluyoruz.

Van’a giderek 14 belediyemizi ziyaret ettik. Belediyeleri ziyaret ederken kendi evimizde olduğumuzu bize hissettirdiler. 14 belediyeye teşekkürlerimizi ve selamlarımız yolluyoruz.

Batıda ilk defa bir belediye başkanı çıkardık. Gelecek dönem bunu 4-5’e çıkarmayı hedefliyoruz.

2 senedir dilimizde tüy kalmadı yönetilen değil yönetici olacağız dedik ve şükürler olsun bugün o günleri yaşıyoruz.

HERKESİ BU ETKİNLİKLERİMİZE DAVET EDİYORUZ

14 Temmuz günü İstanbul Kemerburgaz mesire alanında yapacağımız görkemli ’Vanlılar yayla şenliği’ ile  3 ve 6 Ekim tarihleri arasında üçüncüsünü düzenleyeceğimiz İstanbul Van tanıtım günlerine herkesi davet ediyorum.

VANLI STK’LAR KURUMSALLAŞMA YOLUNDA

Van İş Adamları Derneği Genel Başkanı Fetullah Kardaş ise,  “Maneviyatın zirve yaptığı bir günde bizi buluşturup bir araya getiren Van Dernekler Federasyonunu tebrik ediyorum.

Biz Vanlıların böyle bir mukavemet gücüne sahip olmamız gerekiyordu. Lakın o mukavemet gücünü bizleri buluşturan mukavemetin tezahürü sonucu Sayın Belediye Başkanımız Ahmet Özer oldu.

Bizleri birleştirip buluşturduğu için Van STK’ları olarak kurumsallığımızla her gün biraz daha yol alarak ileriki dönemlerde daha güzel etkinliklerde buluşacağız.

Hemşehrilerimiz, çocuklarımız, gençlerimiz için daha emin adımlarla ilerleyeceğimize inanıyorum.

Ara Du

AHMET ÖZER: ESENYURT KÜÇÜK BİR VAN’DIR

Esenyurt Belediye başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer ise, “Bana Beşiktaş, Beyoğlu veya Kadıköy belediye başkanlığını verseydiler kabul etmezdim, Esenyurt’un sosyolojik özelliğinden dolayı küçük bir Van, küçük bir Ağrı, Mardin ve Diyarbakır olduğunu ve Türkiye’nin en büyük ilçesi münasebetiyle 7 Büyükşehir, 57 il’den büyük olması nedeniyle kabul ettiğini söyledi”

Özer konuşmasının söyle sürdürdü, “Şimdi de söylüyorum bütün kötü niyetli yapılara rağmen sizlerle birlikte mutlaka başaracağız.

İNSANLARI BİRBİRİNE YAKLAŞTIRAN İKİ KONU VAR BİRİ BAYRAMLAR DİĞERİ FELAKETLER

İnsanlık tarihinde iki konu insanları birbirine yaklaştırılmış, bunlardan biri felaket ve acılardır, diğeri ise sevinçler ve zaferlerdir. Çok şükür bugün bizi bir araya getiren acı, felaket ve keder değil, güzelliktir sizin sayenizde kazanmış olduğumuz başarıdır. Bu güzellikleri bayramda, seyranda paylaşmak için bir aradayız.

Mevlâna’nın bir sözü var diyor ki “Dünle beraber söylenen her şey dünde kaldı cancağızım, artık bugünden sonra yeni şeyler söylemek lazım” Bundan sonra biz Esenyurt ‘a yeni bir sayfa açalım,

Şimdi burada sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin en büyük ilçesinin belediye başkanını çıkardılar. Bunun onuru, gururu yaşamak elbette sizin hakkınız, bu bir lütuf değil aynı zamanda demokrasinin de gereğidir.

ADALET BUGÜN VANLILAR İÇİN TECELLİ ETTİ

Esenyurt’ta yaşayan en büyük kitle Van’lılardır.  temsil hakları vardır, bugüne kadar adaletli bir biçimde gerçekleştirilmemiş ama gelinen noktada adalet bugün tecelli etmiş durumdadır.

Sizler gece gündüz çalıştınız ve dediniz ki bizim adımıza biri çıkmış bizi temsil edecek. Kardeşimizi seçelim ve seçtiniz. Sözünüzü söylediniz şimdi söz sırası bizde bende sözümü hizmet yoluyla söylemek istiyorum.

Bana bu görev önerildiği zaman buradaki sosyolojiyi düşünerekten gelip aday oldum. İnanın bana Beşiktaş, Kadıköy veya Beyoğlu’nu teklif etseydiler kabul etmezdim çünkü orada hitap edeceğim, bir sosyoloji yoktu.

Orada beni sarıp sarmalayacak ve kucaklayacak, koruyacak bir sosyolojik yapı yoktu ama burada var. Burası küçük bir Van, küçük bir Ağrı, Mardin veya Diyarbakır’dır.

Bende hayatımı bu halkın mücadelesi, başarısı, eşitliği ve özgürlüğü için doğan fırsatları gerçekleştirme şansına dayanarak verdim. Acun, aceleci, sabırdan olmamalıyız, bunun kıymetini bilerek yürümeliyiz.

Kendime sesli düşünüyorum; biliyorum etrafımızda bir sürü Çar çakallar var, önümüzde uzun ama engebeli yolumuz var, bütün bu zorluklara ve Türkiye’nin en zor yeri olmasına rağmen Allahın izniyle sizin desteğinizle bütün zorlukların üstesinde geleceğiz ve burada yeni model uygulayıp destan yazarak  dosta düşmana göstereceğiz.

Van Gölü’nde can pazarı: 2 ölü, 1 kişi kurtarıldı Van Gölü’nde can pazarı: 2 ölü, 1 kişi kurtarıldı

Ara Yet

ESENYURT 7 BÜYÜK ŞEHİRDEN DAHA BÜYÜK

Esenyurt Türkiye’nin en zengin ve en fakirlerinin yaşadığı bir kent,  7 Büyükşehir, 57 ilden daha büyük yerden bahsediyoruz. 3 bin fabrikası olan Esenyurt ilçemizden bahsediyoruz. Bayramdan sonra sayın Sn. Ekrem İmamoğlu’nu davet ettim gelecek ve buradaki fabrikatörlerle bir toplantı yapacağız ve diyeceğiz ki; Antalya’da yatınız, İsviçre’de katınız olsun, ama buraya da  şükran borcunuzu ödeyin, Esenyurt’ta karşı sorumluluklarınız var diyeceğiz.

EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYENLERİ DE DÜŞÜNMELİYİZ

Günde 15 bin kişiye üç dört çeşit yemek dağıtacak bir tesis yapıyoruz, kent lokantaları açacağız. Bir vatandaş bir lokantaya gittiğinde 3-4 çeşit yemeğe 300-500 lira para veriyor. Bizde bunu 30-40 liraya yiyebilecek. Çünkü buradaki insanlarda insanca, insanın onuruna yaraşacak derecede yaşamayı hak ediyorlar

Sosyal Belediyeciliği yapmamız gerek çünkü Türkiye’de sosyal devlet eksiktir. O nedenle bu anlamda da hem anlayışımız, hem bakışımız, hem ideolojimiz ve duruşumuz gereği bunları mutlaka surette yapacağız.

Yoksullara kart dağıtıyoruz; talimat verdim bu sayı katlanarak gidiyoruz. Birse iki iki ise üç olacak.

Bende isterim ortaya bina binaları dikeyim.  ama halk açken, perişanken binaların bir kıymeti harbiyesi yok.

Belediye ağlama yeri değildir. Evet büyük bir borçla aldık. Olabilir sizde iş yapın halk borçla ilgilenmez, vereceğimiz hizmetlerle ilgilenir. Bunları el birliği ile yapacağız.

YAŞAR KEMAL, EHMEDİ XANİ VE FEQİYE TEYRAN İSİMLERİNİ DE YAŞATACAĞIZ

Kültürle sanatla ilgili işler yapacağız.  Bakın şu anda oturduğumuz Nazım Hikmet Kültür Merkezi 21 yıldır yasaklıydı, adını söküp atmışlar ve bir sembol olsun diye onardık açılışını yaptık. Yeri gelince Yaşar Kemal, yeri gelince Feqiye Teyran, yeri gelince Ahmede Xane ismini vereceğiz. Dolayısıyla elbirliğiyle, gönül birliğiyle, yol yürüyeceğiz.

İLK FIRSATTA VAN’A GİDECEĞİM

İlk fırsatta Van’a gitmek istiyorum. İnsan kendi köklerine döner. Kendi çocukluğuna döner. İnsanın en temiz banka hesabı kendi çocukluğu ve gençliğidir. Oraya döneceğiz orayla buluşacağız. Van’a gidip diyeceğiz ki Giderim Van’a doğru yolum irana doğru kes başım kanım aksın kıymet bilene doğru gidip onlarla buluşacağız.  

448169180 1821740285002354 1291062639661689261 N