(VAN) Geçtiğimiz hafta yapılan gergin kongre sonrası Vanspororg yayınında Nurullah Çetin’in konuğu olan Başkan Feyat Kıyak, Eski Vanspor yöneticileri Gökhan Hanoğlu ve İş insanı Erol Temel’in yaptığı açıklamalar sonrası bizleri bu sezonunda yine hareketli günler bekliyor.

EROL TEMEL:

Erol Temel, 109 milyon harcandı bir başarı yok, Bizim tek derdimiz Van ve Vanspordur. Aday olmak istedim ama başkanla anlaşamadık üyeliğimi silmeleri doğru değildi. Konu ne olursa olsun insan düşmanına yapmaz. 2 sezon yanında genel sekreterlik yapmış gecesini gündüzüne katmış birini emek vermiş birini üyelikten silmekte nedir. Sana Söz Sen yarın istifa et sana da Erol Temel sözü 170 milyon bütçe ile Vanspor’u almaya hazırız.

GÖKHAN HANOĞLU:

Vanspor Başkan Adayı Gökhan Hanoğlu, “3 liste olarak 170 milyon bütçemiz vardı ama üyeliğimiz kongreye bir saat kala silindi aday olamadık. Hukuki yolları kullanacağız. Kongrenin iptali ve diğer tüm seçenekleri önümüze aldık ve harekete geçtik. Feyat Başkan'a bugün de sesleniyorum gelsin bıraksın onu alkışlayalım ve biz yönetimi alalım ben de Başkan olmayacağım.

FEYAT KIYAK:

Vanspor Başkanı Feyat Kıyak ise,  Ben bütün adaylara listenizi getirin üye yapayım aday olun dedim ama kimse getirmedi. Eğer 170 milyon bütçeleri varsa buyurun 170 değil 80 de değil yarın 50 milyon yatırın öbür gün istifa edeyim.

Ayrılan oyunculardan için konuşan Kıyak, Hasan Bilal ile biz anlaşmadık 10 milyon istedi veremem ben bu parayı,  Muhammet Gönülaçar'ı yeni hocamız istemedi. Cuma’ya kadar 80 milyonluk bütçeyle ile yeni hocamız ve transferlerimizi yapıp kampa gireceğiz.

VANSPOR ORG’DE NURULLAH ÇETİN MODERATÖRLÜĞÜNDE YAPILAN PROĞRAMI SİZLER İÇİN DERLEDİK… İŞTE O KONUŞMALAR.

ÜYELİKTEN ÇIKARILDIK AMA VANSPOR’UN YAYINDAYIZ

İlk olarak söz alan Erol Temel, “1 sezon boyunca harcanan 109 milyon ile gelen Play Off’u başarı olarak görmüyorum. Başarı her zaman insanlar konuşur.

Bizler niye mi kongreye gelmedik sorusuna ise üye değildik oraya gelmenin de anlamı yoktu. Bakın Liste yaptık aday çıkardık. Gökhan Hanoğlu üzerinden seçime girdik. Bizler ortak liste ile girdik. Baktık ki Başkan adayı yaptığımız Gökhan Hanoğlunu seçime 1 saat kala üyelikten çıkarmış, Benim hiçbir siyasi beklentim yok tek derdim Vanspor’dur 2 sezonda 8-10 milyon harcadım. Tek derdim Vanspor başarısıydı ayrıldığım günde dedim ki Vanspor’a ne verdiysem hepsini Vanspor’a bağışlayarak çıktım gittim.

Benden önce de sonra da hiçbir yönetici verdiğinde feragat ettiğini söylememiştir. Takıma borç verip borcunu isteyen olmadım.

Haliyle şimdi yeniden Feyat Kıyak başkan oldu. Dilerim başarılı olur bizlerde elimizden geleni yaparız.

Konu ne olursa olsun insan düşmanına yapmaz. 2 sezon yanında genel sekreterlik yapmış gecesini gündüzüne katmış birini emek vermiş birini üyelikten silmekte nedir.  8 milyon para harcamış birini sen nasıl üyelikten çıkarırsın. Ve yetmezmiş gibi o kente gelip tekrar aday olur ben bunu yapacağım dersin.

BİZLER DE BU TAKIMIN BİR PARÇASIYIZ

Ben Ferhat başkan aday olursa aday olmam dedim. Çünkü üyelerin çoğunluğu Ferhat Başkanın akrabaları ve çevresidir.  Geldik aday olduk konuşma hakkı bile verilmedi. Konu ne olursa olsun Vansporsporluyuz. Bu takımın gerçek sahibi taraftarladır Karakobralar ve Gölkentlilerdir taraftarlar bu takım için neyse bizlerde en az onlar kadar Vansporluyuz.

Yönetimde olalım olmayalım bizler bu takımın bir parçasıyız ve taraftarıyız üzüldüğüm tek nokta bu kadar emek veriyorsun emeğin sonunda üyelikten çıkarılıyorsun.

TEK KIRILDIĞIM NOKTA ÜYELİKTEN ÇIKARILMAMDI

2 Sene içerisinde 8-10  milyon harcadım ayrıldığım gün de Vanspor’a bağışladım demişimdir. Bugünde söyledim o günde söyledim. Günülü olarak Vanspor’a geldim.  Bu Takım Vanlılarındır Vanspor Van Halkınındır. Ben kürdüm Vanlılar için Vanspor için ne gerekiyorsa her zaman yapmaya hazırım. Feyat beyden tek kırıldığım nokta beni üyelikten çıkarmasıdır.

Birlik ve beraberlik içinde bugün Vanspor’a başkan olmak isteyen çok kişi var. Ancak kentin uzlaşısı, bütünleşmesi birbirini kırıp dökmeden birbirimizi kırmanın bir anlamı yok. Yarın hepimiz yine o memlekette aynı çatı altında bir araya geleceğiz

KENTİN VALİSİ, EMNİYETİ VE BELEDİYE BAŞKANI VAR

Bugün kabul edin etmeyen halk tarafından bir belediye başkanı seçildi. O belediye şuan bu halkı temsil eden kişidir. Biz nasıl Valiye teşekkür ediyorsak Abdullah Zeydan’a da teşekkür etmek zorundayız. Bizler birliği beraberliği sağlamak zorundayız. Bu kentin bir büyükşehir belediye başkanı vardır. Biz Emniyet, Vali, Büyükşehir ve 13 Belediye başkanı ile birlik olmak zorundayız.

GÖKHAN HANOĞLU YASAL SÜREÇ BAŞLADI

Gökhan Hanoğlu, “Feyat başkan göreve devam ederse aday olmayacağımı daha önce de belirtmiştim. Şahsı kendi ve Vanspor resmi sayfalarında yoruldum. 2 senedir elimden geleni yaptım dedi. Aslında elinden geleni değil elimizden geleni yapmıştık. Önemli değil o elinden geleni yapmış olsun.

Biz topyekun maddi ve manevi bir mücadele verdik. Yoruldum bundan sonraki süreçte Vanspor’a daha fazla katkıda bulunacak arkadaşların adaylığını bekliyorum demişti.

Bizler hali hazırda başkan varken adaylığın açıklanmasını doğru bulmayarak açıklama yapmadık. Feyat başkanın ben aday olmayacağım dedikten sonra gerek sosyal medya gerek basın aracılığıyla Vanspor’a adayım dedim.

SÖZ BİRLİĞİ YAPARAK ORTAK ADAY ÇIKARDIK

Süreçler işlendi aday adayları çıktı. O adaylar Feyat başkanla görüşmeler yaptı. O görüşmelerden sonra istişare ettik. Vanspor’a en yakın başkan Erol Temeldi.

Temel Vanspor’u alırsam yanımda duracak mısın dedi. Bende söz birliği yaparak olur dedim. Birkaç aday adayı da bana ulaştı. Ben Erol başkanla yol yürümeyi şeref adlettim.

Son kongrede aday olduk. Kongre günü öğleden sonra 3 buçuğa kadar bekledim. Bekleme sebebim Erol başkanı ile Feyat başkanın uzlaşmasıydı.

Ben olanları tüm çıplaklığıyla anlatıyorum. Erol bey 3 buçuk sonrası beni aradı ben üyelikten çıkarılmışım delege listesinde yokum. Dolayısıyla benim başkan olma şansım yok dedi.

180-190 MİLYON ORTAK BÜTÇE İLE ADAY OLDUK

Van Büyükşehir Belediye Genç Kızlar Kadın Futbol Takımı yarı finalde Van Büyükşehir Belediye Genç Kızlar Kadın Futbol Takımı yarı finalde

Ne yapabiliriz hesapları yaparken Antalya’da ve İzmir’de biri aradı 45 milyon çek 25 milyon nakitimiz hazır. Erol beyin de 80 milyonluk bütçesi var. 130 milyonluk bir meblağ ile 45 milyon ile biz destek olacağız dedik. Yaklaşık 180-190 milyon ortak bütçe ile bu işe talip olduk. Ortak bir liste oluşturduk. Başkan adayı olacak Vasfi taşına bir ben vardım. Üyelikten çıkarılmamıştım. Son bir buçuk saate kadar ben ve delege listesinde üye olarak yazdığım herkes vardı.

Tek başıma kongre yapılacak otele geldim. Benim gelişimle birlikte arkadaşlar tek tek aşağı indiklerini gözlemledim. Ve bir buçuk saat kala beni üyelikten çıkardılar.

ÜYELİKTEN ÇIKARILMA 30 DAKİKA DEĞİL EN AZ 30 GÜN SÜRER

Vanspor’da tüzük şunu gerektirir o tüzükte benim, Feyat ve Erol Temel’inde imza var. O tüzük der ki üyelikten çıkarılma işlemi yüz kızartıcı bir suç tespit edilir. Disiplin kuruluna sevk edilir. Disiplin kurulu şahıs ile irtibata geçer. Yazışmalar sonunda karar yönetim kurulunun çoğunluk imzasıyla verilir. Yanı anlayacağınız bu bir süreçtir. 30 dakika değil 30 ile 45 günü alır.

Ama bizler ne yazık ki 30 ile 45 dakika içerisinde üyelikten çıkarılan ve Vanspor’a emek veren arkadaşlarız. Şimdi çıkıp sosyal medyalarında Vanspor’a sahip çıkacak herkesi bekliyoruz diye sloganlar nutuklar atıldı.

Vanspor sahipsiz diye nutuklar atılıyor ya işte ben geldim dedim. Vanspor’un borcuda açıklanan ve açıklanmayan tüm borçlarını da biliyorum. Vanspor’un içinde olduğu durumu en iyi bilenlerdenim. Arkadaşlar ben bir listeyle geldim. Madem samimiyseniz, Vanspor gerçekten sahipsizse bizler sahip olmaya geldik dedik.  Ben tek başıma gelmedim arkamda 18 iş insanı 180-190 milyonluk bütçesi olan bir ekiple geldim.

ADAY OLDUM YILLARCA EMEK VERDİĞİM VANSPOR’DA ÜYELİKTEN OLDUM

Bırakın bu muhtarlık seçimi değil, belediye seçimi değil, siyasi bir koltuk değil Van’ın ortak değeri, bu egoların tatmin edildiği yer değil Vanspor’dan bahs ediyoruz. Vanspor’u bir adım ileri götürecek adam her şeyden önce parası olması lazım. Parasız bu işler yürümez. Parayla geldiklerini söylüyor arkadaşlar hadi sizin davetiniz üzerine geliyoruz. Ama ne yazık ki kongreye aday olmak için gittiğim otel kapısında beni gören arkadaşlar aşağı inip bir bilgisayar ve yazıcı başına geçerek yıllarca emek verdiğimiz o Vanspor’un dernek üyeliğinden ve delege listesinden bizleri 3-5 dakikada çıkarmışlardır.

 

BUNUN VİCDANİ VE AHLAKI BİR BOYUTU VAR

Hanoğlu, başta bunun vicdani ve alakı bir boyutu var. İkicisi bunun resmi bir bedeli var. Bunun evrakta sahteciliği var. Biz muz Cumhuriyetinde yaşamıyoruz. Kongrede Vali bey’in silahıyla silahlanan, Emniyet müdürünün ismini kullanarak milleti tehdit eden devletini arkasına aldığını iddia eden kişi devletin de yasalarına uygun hareket etmek zorundadır. Madem devletle yürüyoruz aldım kabul ettim baş üstüne bıraktım. Biz  madem devletin yasalarıyla hareket ediyorsun yaptıkların da devletin yasalarına uygun olması gerekir.

Biz başta vicdanlı olanlara sesleniyorum. Feyat Kıyak benim yol arkadaşımdır. Beraber yedik ve içtik. Bizler yeri geldi birlikte ağladık ve güldük. Ama ahde vefa dedikleri o ağızlarına persenk yaptıkları dilde olan ahde vefalarını özde yaşamayı beklerdim. Müktedir olan, hükümet olan sizsiniz tüm her şey elinizde delege listelerinin tamamını sizler yazıyorsunuz burada ilmi siyaset yapmanız lazım. Ben başkan adayıyım benim adaylıktan üyelikten çıkarmanız sizlere kurşun olarak döner.

BÖYLE KONGRE Mİ OLUR

Tüm delegeler sizin buyurun sizin yazdığınız delegeler ile seçime girelim. Masanın üstüne 3-5 kağıt sermişsiniz. Kimlik tespiti yapmadan imza attırıyorsunuz.  Bu işleri ben çok iyi bilirim o memlekette 18 yıldır siyaset yapıyorum. Ben dernekçilik yapan biri vakıflarda yer alan biriyim. Ben neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Ama dedim ki bizler bir söz verdik. Vanspor’a söz verdik. Vanspor’un o cefakar vefakar taraftarına söz verdik. Biz bu memleketin çocuğuyuz demiyoruz. Ben o memlekette yaşayan gençliğini o memlekete veren bir çocuğum.

Adayım dedim çıktım geldim. Benim adaylığımı gayri resmi olarak elimden almanın bir hesabı var. Allah şahidim olsun bu hesabı sonuna kadar bunu soracak olan bir devletim varsa bunun hesabını o devlet soracak. Ben gayri resmi vicdanlara sesleniyorum. Resmi olarak bu işin Vali bey’in, gençlik spor il müdürlüğünün, ilgili bakanlıkların tamamının hepsine resmi olarak müracaatlarımı yaptım.

KONGREDE BİR KIVILCIM BEKLENİYORDU BEN O KIVILCIMA ATEŞ OLMADIM

Öncelikle savcılığa yürütmeyi durdurma ile alakalı, kongrenin yenilenmesi ile alakalı bir hüküm verme adına resmi müracaatımı yaptım. Gençlik spor il müdürlüğüne kongrenin usul ve kaidelerini İncelenmesi konusunda resmi müracaatımı yaptım. Basına gerekçeli açıklamamı ilerleyen günlerde yapacağım.

Bir konuşma hakkı istedim eğer kongrede o konuşma hakkı verilseydi çıkıp bunları bas bas bağırıp konuşacak karakterdeyim. Ben yine nezaketimi bozmadım. Orda asl olan Vanspordu. Huzuruydu bir kıvılcım bekleniyordu ben o kıvılcıma ateş olmak istemedim.

BU ORTAMDA HİÇ BİR FUTBOLCU KALMAZ

Vanspor’a yakışır bir protokol kongre olmasını istedim onun için salonu terk ettim.  Kongreden şimdiye kadar 3 futbolcumuz gitti. Son birkaç günlük ortamda hiçbir futbolcunun kalmayacağını söyleyebilirim.

FEYAT KIYAK GELİP TAKIMI BİRAKSIN BİZDE TEŞEKKÜR EDELİM

Tüm iyi niyetlerimi ortaya koyarak Feyat başkan gelsin kürsüden seslendirdiği nutukları bizler en son arkadaşları Vanspor taraftarları olarak onu o memlekette onure edelim. Onu alkışlayıp omuzlarımızda gönderelim. Teşekkür edelim müteşekkir kalalım. Vanspor denildiğinde Feyat Kıyak ‘ a Allah razı olsun diyelim. Hoş bir seda bıraksın. Takımı bıraksın. İşler iyiye gitmiyor.

BEN O KULÜPTE ÇAY DAĞITMAYA RAZIYIM

Bizler 3-5 iş insanı bir araya gelelim. Başkan olmak isteyen namerttir. Allah şahit olsun size şeref sözü veriyorum Ben o kulüpte çay dağıtacağım. Şahsi ego tatminini bir tarafa bıraksınlar. En az 30 günde bir Vanspor camiasına taraftar basınına hesap verebilecek. Vanspor camiasında, taraftar grubundan, esnaf sanatkarlardan, ticaret ve sanayi odasından birer kişi Vanspor yönetimine alarak Vansporu hiç ummadığı kadar şeffaf bir yönetim olalım. Hodri meydan biz varız diyorum.

FEYAT KIYAK: BEKARA KARI BOŞAMAK KOLAY

Feyat Kıyak, “Yine bekara karı boşamak kolay diyorum. Biraz şeffaf, dürüst ve samimi olmak gerekir.

 Kongredeki konuşmamda gizli saklı olmasın diye takıma destek veren herkese teşekkür ettim.

Kongre öncesi kurduğum o masada da talebimi de dile getirdim. Arkadaşlar atıyorlar sallıyorlar. 180 milyon bütçemiz vardı diye, 3 aday 170 milyon getirsinler Van spor’un olan borcu ve günü gelmemiş borçlardan feragat edip 10 milyon da ben verip yarın istifa edeceğim.

170 MİLYON İLE GELSİNLER BEN BAŞKANLIĞI BİRAKACAĞIM

Gökhan Hanoğlu ve Erol temel ve Engin keskin bizler ortak liste verdik dediler. 3 adayın bütçesi de 180 milyon dediler. Mevcut Vanspor kulup başkanı olarak bu arkadaşlar 170 milyon ile gelsinler ben tüm alacaklarımdan feragat ediyor 10 milyonda ben hesaplarına aktarıyor Vanspor’u yarın teslim edeyim.

SİZ BIRAKIN, SİZE SÖZ 170 MİLYON BÜTÇE İLE TAKIMI DEVR ALACAĞIZ

Canlı yayında buna karşılık Erol Temel, Gökhan Hanoğlu’nun söylemiş olduğu 170 milyon’u getirsin ben yarın Vanspor’u bırakıyorum diyorsan kimse yarın Vanspor’un hesabına gelip 170 milyon koymaz. Ama bizde kamuoyu karşısında size şu sözü veriyoruz bizlerde 170 milyon parayı Vanspor’a harcayacak şekilde bir bütçe hazırlıyoruz. Sizler takımı bırakmanız durumunda 170 milyonu sezon sonuna kadar Vanspor’a harcayacağımızı taahhüt ediyoruz.

Koç bile tek seferde 170 milyon vermemiştir. Kaldı ki sen feyat kıyak olarak bugüne kadar 170 milyon koymamışsın Vanspor’un kasasına biz koyalım.  Sen yarın istifa et sana da Erol Temel sözü 170 milyon bütçe ile Vanspor’u almaya hazırız.

KIYAK: İKİ KADEH VİSKİ İÇMEKLE ADALET OLMAZ

Feyat Kıyak konuşmasının devamında, “Yaptığımız ne doğru nede ahlakıdır. Sizler gerçek vansporlu olsaydınız vanspor kongresi oldu bitti. Siz samimi iseniz bundan sonraki süreç için Vanspor’un başarısı için çalışırsınız sizin bu tür süreçleri konuşmanız ne doğru nede ahlakıdır.

Gökhan Bey Hakkı hukuku adaleti konuşuyor da devlet yok diyor öyle iki kadeh viski içmekle adalet olmaz.  Kendi delegeleri olan bir başkan niye başkan adayın üyeliğini silsin. Kongreden 20 gün önce bir TV programında ben aday değilim gelin aday olun dedim. Üyeliğinizi yapalım dedim.

80 MİLYON HAZIR KAMPA GİDİYORUZ

Samimilerse yarın 80 milyon getirsinler ben haftaya cumaya kadar 80 milyon vermiş takımı hazır kampa gidiyorum. Sizler vanspora zarar veriyorsunuz.

Benim hocam Muhammed Gönülaçar ile çalışmak istemedi. Hasan Bilali de ben yolladım Hasan Bilale verecek 10 milyonum yok.

15-20 GÜN VANSPOR’DAN UZAK DURUN!

Vanspor org ve Nurullah Çetin Sizden ricam Erol Gökhan veya Feyat yanlış konuşmuş olabilir. Sizler Vanspor’a zarar veriyorsunuz. Bu tür programlarla 15-20 gün Vanspor’a bulaşmayın zarar vermeyin.

50 MİLYON GETİRİN YARIN BIRAKMAYA HAZIRIM

Feyat Kıyak ve arkadaşları yapamıyor eyvallah buradan çağrımdır. Bu kadar net ve açık söylüyorum. 170’i geçtik, 80’i geçtik yarın Vanspor’un hesabına 50 milyon yatırsınlar ben Vanspor’u onlara devir edeceğim.  Kongrede verdikleri liste ortada bir çoğu Vanspor’un kapısı nerede onu bile bilmezler.