Belediyeye kayyum atandıktan sonra 18 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan ve halen Silivri Cezaevinde tutulan Van Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Bekir Kaya, bir mesaj gönderdi.

Van halkına elde ettiği zaferden dolayı teşekkür eden Kaya, “Van halkımız, hem kayyımcı zihniyete, hem akbabalar gibi beklenti içerisinde olanlara tarihi bir ders vermiştir. Van halkı bu direnişiyle Türkiye siyasetine de yeni bir yön vermiş, tüm direnen halklar için umut olmuştur” dedi.

Van’da Şüpheli Kadın Ölümü: Cansız bedeni ağabeyin evinde bulundu Van’da Şüpheli Kadın Ölümü: Cansız bedeni ağabeyin evinde bulundu

Van’da 14 belediyenin tamamının kazanılmasının tarihi bir başarı olduğunu ifade eden Kaya, “Hepinizi en içten duygularımla selamlıyor, direnişinizi ve bize yaşattığınız onurun önünde saygıyla eğiliyorum. 31 Mart gecesi öyle güzel görünüyordunuz ki hiçbir şey yaşadığımız o duyguyu anlatmaya yetmedi. Size hizmet etmenin onurunu yaşayan bir belediye eşbaşkanı olarak 31 Mart seçimlerinde ortaya koyduğunuz iradeyi milyon kere selamlıyorum. Bu vesile ile başta Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarımız Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan olmak üzere tüm belediye eşbaşkanlarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Kürt halkının 31 Mart’ta büyük bir irade beyanını ortaya koyduğunu ifade eden Kaya mesajında, “31 Mart’ta hiçbir kentin ulaşamayacağı bir başarı yakalayarak dost düşman herkese Kürt halkının irade beyanının bir kez daha kanıtladınız. Bu başarınıza karşı bazılarının seçimlerden aylar önce “Sinsi bir Pusu”yla iradenize el koymanın planlarını yaptıklarını iyi biliyorduk. Halkın arasına çıkacak yüzleri olmayanlar için en iyi plan buydu elbette. Ahlaki, insani ve vicdani tüm değerlerini yitirmiş bu kişilerin sinsi oyunları Van halkının direnişi karşısında çökmüş, tarihin çöp sepetine gönderilmiştir.  Bilinmeli ki artık hiçbir güç sizin iradenizi gasp etmeye yeltenemeyecektir” ifadelerini yer verdi.

VANLILAR SİYASETE YÖN VERMİŞTİR

Kaya, mesajını şöyle tamamladı: “İki gün boyunca sokaklarda tüm ihtişamınızla; iradenize sahip çıktığınız için hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Van halkımız, hem kayyımcı zihniyete, hem akbabalar gibi beklenti içerisinde olanlara tarihi bir ders vermiştir. Van halkı bu direnişiyle Türkiye siyasetine de yeni bir yön vermiş, tüm direnen halklar için umut olmuştur. Zaferiniz kutlu olsun. Bu zafer için emek veren, mücadele eden, alın teri döken, gece gündüz demeden bu umudu yaratanlara selam olsun. Bu zafer; gençlerin, kadınların, direnenlerin zaferidir. Şimdi artık eşbaşkanlarımızın siz onurlu halkımıza hizmet etme zamanıdır. Bizi umut dolu bir sabaha uyandırdığınız için hepinize minnet duyuyor, güzel günlerde buluşmanın heyecanını yaşıyorum. Bijî berxwedana Wanê.”

Bekir Kaya-Silivri Cezaevi-4 Nisan 2024

Editör: İshak Kara