Diyarbakır ve Mardin'de çıkan yangına müdahale edilmemesine tepki gösteren CHP Sözcüsü Deniz Yücel, “Ülkede yangın çıkıyor, iktidara mensup tek bir kişi bile üzerine alınmıyor” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Deniz Yücel, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Yücel, Diyarbakır ve Mardin başta olmak üzere bölge’nın pek çok yerinde çıkan yangınlara ve yaşananlara da dikkati çekti.

‘SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI’

Yücel, “İki ilçemizin birbirine yakın köy ve mahallelerinde meydana gelen yangın nedeniyle ne yazık ki 15 vatandaşımız yaşamını yitirdi, çok sayıda vatandaşımız yangından etkilendi. Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum. Tabii, can kayıplarımız sadece insandan ibaret değil. Yüzlerce hayvan sessiz sedasız kurtarılmayı beklerken alevler içinde telef oldu. Her birine canımız yandı, yüreğimiz dağlandı. Sorumlularının ivedilikle tespit edilmesini ve hak ettikleri cezaları almalarını temenni ediyoruz” dedi. 

‘ÜZERİNE ALINMIYOR’

Yangın sonrası belediyelere yönelik yalan haberlere de değinen Yücel, “Bölge halkının yanı sıra, 85 milyon vatandaşımız acısını yaşarken birileri sosyal medyada, bölgedeki belediyelerin yangını kasıtlı söndürmediği gibi senaryolar dillendirdiler. Açıkçası bizim de kulaklarımızda Erdoğan’ın; ‘Merkezi yönetim ile yerel yönetim el ele vermezse oraya hizmet gelmez’’ sözleri bir kez daha çınladı. Ülkede yangın çıkıyor, iktidara mensup tek bir kişi bile üzerine alınmıyor. Anlaşılan, devletin yangın söndürme uçaklarını, her an uçmaya hazır halde bekleyen uçan sarayları kadar tetikte tutmuyorlar” ifadelerini kullandı. 

‘EYLEM PLANI YOK’

Yücel, şöyle devam etti: “Ülkemizin deprem, sel gibi doğal afetlere yönelik hazır bir eylem planı olmadığı gibi yangınlara yönelik de yok. Ülkeyi yönetmek konusunda yetki aldıkları 85 milyon vatandaşımızı, her seferinde yitirdiğimiz canlarımızın acısıyla, Küle dönen tarlalarımızın, ekinlerimizin, bereketli topraklarımızın acısıyla baş başa bırakıyorlar. Bu millet daha iyi bir yaşamı hak ediyor; bu ülke daha iyi bir yönetimi hak ediyor.”

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN

Mardin ve Diyarbakır arasında çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangın bölgesinde incelemelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi. 

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, "Yangının sebepleri belli. DEDAŞ’ın 50 yıldır aynı elektrik tellerini aynı sistemleri kullanmasıdır. Ama Vali Bey'in gelip, taziyede yangın sebebinin tarlada ateş yakılması olarak göstermesi doğru değil. Valinin görevi bilirkişi değil, bunu yargının göstermesi lazım. Biz muhtarlarla, görgü tanıklarıyla görüştük. Yangının sebebi elektrik telleridir. Bu yangın Mardin’in bu güzel köyünde başlamadı. Az ilerdeki köyde başlayan yangına müdahale etmek için koşuyorlar. Keşke itfaiye de Orman Bakanlığı da bu köydeki bu güzel insanlardan daha hızlı koşsaydı da bu insanlar ölmeseydi. Bu olayın takipçisiyiz" ifadelerini kullandı. 

'AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ'

Kamuda tasarruf teklifi Meclisten geçti Kamuda tasarruf teklifi Meclisten geçti

"Buranın afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz" diyen Başarır, "Kim kusurluysa ve suçluysa cezasını çekmesini istiyoruz. Buranın afet bölgesi ilan edilmesi ve insanların zararlarının giderilmesi için uğraşacağız. Ama telafi edilemeyecek bir zararımız var. O da; canlarımız. Onu da kalbimize gömeceğiz. Burada dayanışma olacak, ama bu dayanışmanın herkesin birlikte göstermesi önemlidir. Devletiyle, iktidarıyla, muhalefetiyle hep birlikte bu dayanışmayı göstermemiz önemlidir. Burada bir acı var. 15 insanımız yanarak ölmüş. Neden? Çünkü yan köyle dayanışmak için koşmuşlar" diye konuştu.