DEM Parti Antalya 1’inci Olağanüstü Kongresi'ni Kepez ilçesinde bulunan bir düğün salonunda yapıldı. Yapılan kongrede CHP'li belediye tepki vardı. 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan konuşmasında, kongre için salon talebini reddeden CHP'li belediyeye tepki gösterdi.

'GENÇLERİN AŞ BULMASI İÇİN BU SAVAŞI BİTİRİN'

Konuşmasına HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile yerine kayyım atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak ile görüştüklerini, her üç ismin selamlarını getirdiğini söyleyerek başlayan Bakırhan, ekonomik krize değindi. Bakırhan, "Kürt meselesine 800 milyar dolar harcadılar. Ekonominin düzelmesi için, emeklinin insanca bir ücret alması için, Antalya’daki gençlerin iş ve aş bulması için bu savaşı bitirin" dedi. Bakırhan şöyle konuştu:

"Sanmayın ki Siir'te, Batman’a ve Amed’e kayyım atıyorlar. Orada hak arayanları içeri atıyorlar. Buralara gelmeyeceğini düşünmeyin. Kurdistan coğrafyasını bir lavoratuvar olarak kullanıyorlar. İnsanların malına mülküne çökmeyi Kürtlerden başlattılar. Sonra Türkiye topraklarına yaydılar. DEM Parti’ye sahip çıkmaya, katılmaya davet ediyorum.

'ESKİDEN DEVLET AKLI VARDI O KALMADI'
Eskiden bir devlet aklı vardı ama şimdi o devlet aklı da kalmadı. İşte o akıl, ülkeyi bir uçuruma sürükledi. ‘Demokrasi’ diyoruz, ‘bölücüsünüz’ diyorlar. ‘İşsiziz, aşşısız’ diyoruz, ‘terörist’ diyorlar. Hak talep eden herkesi 'terörist' ilan eden bu iktidara karşı birlikte olmamızın dışında başka bir seçeneğimiz yok. ‘Açız’ diyoruz, ‘vatan, millet, Sakarya’ diyor. ‘Demokrasi’ diyoruz, ‘vatan millet, bayrak’ diyorlar. Bunlar için vatan ve bayrak, usulsüzlüklerini örtmek için var.

ÇEDES uygulamalarıyla okullara imamları ve ülkücüleri gönderiyorlar. Çocuklarımızı onlarla eğitecekler ha! Bu krizler aşılır mı? Tabi ki aşılır. Biz bu krizleri demokrasiyle aşmak için varız. Kürt eşit olsun diye varız, Alevi inancını özgürce yaşasın diye varız. Bu krizlerin çözümü ne AKP’dir ne de onların yalan ve takke siyasetidir. Bunun çözümü demokrasidir.

'ANTALYA'DA KENT UZLAŞISINI ESAS ALACAĞIZ'
Antalya’da da Kent Uzlaşı'sını esas alacağız. Yerel seçimlerde başta Kürt coğrafyası olmak üzere Türkiye’deki halkımızın ve halklarımızın iradelerinin yönetimlere yansımalarını sağlayacağız. Kürt illerinde biliyorsunuz en demokratik yöntemlerle sandıklar kurulacak. Halkımızın tercih ettiği adaylar bizim adaylarımız olacak. Antalya dahil olmak üzere burada Kent Uzlaşısı'nı esas alacağız. Kent Uzlaşısı ne demektir? Demokrat olan, Kürt düşmanı olmayan, Alevi ve kadın düşmanı olmayan, demokratik bir hukuka hakka riayet eden, saygı gösteren adaylar adaylarımız olacak. Şimdi size soruyorum?"

'OYUMUZU ALACAKSIN AMA SALON VERMEYECEKSİN!'
Bakırhan, CHP yönetimindeki Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne de yüklendi. Bakırhan, "Oyumuzu alacaksın, oyumuzla saltanat kuracaksın. Ama Kürtler salon talep ettiği zaman vermeyeceksin? Antalya’da sizin huzurunuzda sesleniyorum; biz işbirliği de yaparız, güç birliği de yaparız, her masada da otururuz. Burada bir problem yok. Ama biz asla bir faşiste, ırkçıya, salon vermeyene oy vermeyiz. CHP’li arkadaşlar da burada. Genel Merkezleriyle de görüşeceğiz. Bunu da burada ilan ediyoruz. Bizi yok sayan, AKP ve MHP gibi yaklaşan insanlara ne oy ne de işbirliği yapacağımızı buradan ilan ediyorum

Kürdistan’da irademizi yok sayanlara halklarımız cevap verecektir. İrademiz asla bu sefer peşkeş çekilemeyecek, irademiz yok sayılamayacak. Kürdistan’da irademizi yok sayanlara, oyumuzu alıp bize selam vermeyenlere, sırtını dönenlere, seçimlerde gereken cevabı siz değerli halklarımızın vereceğini belirtmek istiyorum."

Van'da Seçim Koordinasyon Merkezi törenle açıldı Van'da Seçim Koordinasyon Merkezi törenle açıldı

Mali ve faaliyet raporlarının okunması tek listeyle seçime gidildi. Hülya Can ve İhsan Nergiz, yeni eşbaşkanlar seçildi. 

Editör: İshak Kara