Dem Parti Milletvekili Varlı Van nüfusuna kayıtlı Baran Tekin ve Nevzat Karaaslan acı haberinden sonra İşçi ölümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a sordu.

Erciş Zilan Katliamı'nın üzerinden 94 yıl geçti Erciş Zilan Katliamı'nın üzerinden 94 yıl geçti

Dem Parti Milletvekili işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Varlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler yer aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE GÖRE 2023 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE EN AZ 1.929 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

"Ülkenin en ciddi sorunlarından biri olan işçi ölümlerinde; denetimlerin yeterli düzeyde olmaması ve işyerlerinde işverenlerin cezai sorumluluklarının caydırıcı olmaması işçi ölümlerinin artmasına sebep olmaktadır. Van başta olmak üzere bölge illerinde işsizlik nedeniyle doğup büyüdükleri yeri bırakarak çalışmaya giden gençler çalıştıkları inşaatlarda yaşamını yitirmektedir. Artan işsizlik ve yoksulluk, gençleri batı illerinde ucuz iş gücü olarak çalışmak zorunda bırakmaktadır. İş güvenliği ve işçi sağlığının sağlanmadığı sektörlerde, işçi ölümleri cezasız kalmaktadır."

SON 3 YILDA 5 BİN KİŞİ İNŞAATLARDA HAYATINI KAYBETTİ

"Son 4 yılda çok sayıda Vanlı işçi, iş güvenliği ve denetiminin olmadığı inşaatlarda yaşamını yitirmiştir. Basına yansıyan son haberlere göre Van Muradiye ilçe nüfusuna kayıtlı Baran Tekin, İstanbul Silivri’de çalıştığı inşaattan düşerek hayatını kaybetmiştir. Ayrıca İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin ( İSİG) verilerine göre; 2023 yılının Aralık ayında 154, 2023 yılında en az 1929 işçi yaşamını yitirmiştir. 2022 yılında ise bin 843 ve 2021 yılında en az 2170 işçi yaşamını yitirmiştir." denildi. 

Bakan Işıkhan’a yöneltilen sorular şöyle:

 1.          Van başta olmak üzere bölge illerinde gençlere iş imkânları neden sağlanmamaktadır?

2.           İş yerlerinde denetimlerin yeterli düzeyde olması adına yapılan herhangi bir çalışmanız var mıdır?

3.           Son 5 yıl içinde Van nüfusuna kayıtlı olup çalışmak için gittiği şehirde yaşamını yitiren kişi sayısı kaçtır? Yaşanan bu ölümlerden kim ve kimler sorumludur?

4.           Son 5 yılda inşaatlarda yaşanan işçi ölümlerinin sayısı kaçtır? Yaşanan işçi ölümlerinin yaş dağılımları nasıldır?

5.           2023 yılında en az 1929 işçi yaşamını yitirirken yaşanan bu ölümlere dair başlatılan soruşturmalar var mı? Resmi makamlara göre 2023 yılında yaşanan işçi ölümlerinin sayısı kaçtır? Kaçının soruşturmasına bakanlığınız müdahil olmuştur?

6.           Van Muradiye ilçe nüfusuna kayıtlı Baran Tekin’in İstanbul Silivri’de çalıştığı inşaata en son yapılan denetim tarihi nedir? Bakanlığınız yapılan inşaatlarda işçi güvenliği için yapılan yapının bitimine kadar kaç defa denetim yapmaktadır?