Barolar Van ve 40 ilden Ankara’ya yürüyor | Video

Baroların eş zamanlı Ankara'ya doğru başlattığı yürüyüş başladı. Yapılan açıklamalarda, "Bağımsız ve güçlü bir yargı için yürüyoruz" denilerek, baroların seçim sisteminde değişiklik öngören düzenlemeden vazgeçilmesi istedi.

VanHaber - Van Barosu, düzenlemeye karşı Ankara'ya başlatılan yürüyüş öncesi açıklama yaptı. Van Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, üzerinde "Savunma yürüyor" yazılı tişörtler giydi. Baro Başkanı  Zülküf Uçar, baro ve odalarının yapısının değiştirilmesine yönelik yasa tasarısının baroların, meslek odalarının, akademisyenlerin görüşlerine başvurulmaksızın kendilerine dayatıldığını söyledi.

Ölüm orucunda olan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyeleri Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma taleplerini hatırlatan Uçar, "Halen cezaevlerinde olan meslektaşlarımız Av. Bekir Kaya, Av. Selçuk Kozağaçlı, Av. Sevda Çelik Özbingöl’ün ve daha bir çok meslektaşımızın yargılamalarına ilişkin hukuksuzlukları görmezden gelmemizi, Av. Tahir Elçi’nin gerçek katillerinin yargılanmamasını istiyorlar" dedi. Uçar, "Van barosu olarak hak, hukuk, adalet için yürüyeceğiz. Tam bağımsız, güçlü bir yargı için yürüyeceğiz. Tarihsel sorumluluğumuz gereği, yargının kurucu unsuru olan avukatlığın, mesleğimizin bağımsızlığı için Ankara’ya doğru adım atacağız" diye konuştu.  Açıklamadan sonra Baro Başkanı Uçar ve 4 avukat Diyarbakır’a doğru yürüyüşe başladı. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 14:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 11 ay Önce

Ak-parti olduğu müddetçe ülkede hak hukuktan söz etmeyin kendi borularını öttürüyorlar vay halimize

ali
ali - 11 ay Önce

Ben akp li değilim ama bir iki defa oy vermek zorunda kaldım .Bundan sonrada akp ye oy verecem. Sizin yaşınız kaç bilmiyorum ama kürtler akp döneminde en çok hak sahibi oldular , akp döneminde mal mülk sahibi yani zengin oldular.Vicdanlı büyüklerinize sorun inanmıyorsanız.

Hadi yapin
Hadi yapin - 11 ay Önce

Bu ulkeye adaleti adaletin temsilcileri anca getirir kurtarın bu he alki sarayın vesayetindinden hak hukuk adalet

SIRADAKİ HABER