Demirtaş: Edirne Cezaevi protestolarla inliyor, duyuyor musunuz?

Pandemi nedeniyle cezaevlerinde başlayan aile ve avukat görüş sınırlamaları aynen devam ettiğini söyleyen Demirtaş, "Edirne Cezaevi son 20 gündür protesto sloganlarıyla inliyor, duyuyor musunuz?" diye sordu.

Demirtaş: Edirne Cezaevi protestolarla inliyor, duyuyor musunuz?

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, pandemi nedeniyle hapishanelerde başlayan aile ve avukat görüş sınırlamalarının devam ettiğine dikkati çekti. 

Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Pandemi nedeniyle cezaevlerinde başlayan aile ve avukat görüş sınırlamaları aynen devam ediyor. Adalet Bakanlığı, krizi fırsata çevirip kısıtlamaları kalıcı hak gaspına dönüştürme gayretinde.

"Kendimizden çok, diğer mahpuslar için belirtiyorum bunu. Edirne Cezaevi son 20 gündür protesto sloganlarıyla inliyor, duyuyor musunuz?

"Çeşitli ziyaretler gerçekleştiren muhalefet liderleri, 300 bin nüfuslu cezaevlerini ziyaret etmeyi de düşünür müsünüz acaba?

"İktidarı devraldığınızda cezaevleri de size bağlı olacak. Cezaevlerinin halini şimdiden yerinde görmenizde fayda var. Ben yeterince gördüm nitekim."

Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş da geçen ay Fox TV'de katıldığı programda görüş haklarının kısıtlandığını ve 19 aydır eşi Selahattin Demirtaşla açık görüş yapamadıklarını söylemişti. Başak Demirtaş şöyle konuşmuştu:

"Pandemiden önce ayda üç defa kapalı, bir defa açık görüş yapabiliyorduk ama 19 aydır açık görüş yapamıyoruz. Kızlarımız babalarına 19 aydır sarılamadılar. Ayda sadece iki kez kapalı görüş yapabiliyoruz. Bunu anlamak mümkün değil. Üzülerek söylüyorum, durum bir keyfiyete dönüştü. Selahattin ile ikimiz de iki aşılıyız. Açık görüş yapabilecek durumdayız ama kapalı görüş bile ayda sadece iki defa. Bunun hiçbir açıklaması olamaz. Adalet Bakanı'na seslenmek istiyorum, neden görüş hakkımız halen kısıtlanıyor?"

RTÜK daha sonra, Başak Demirtaş'ın katıldığı programdaki açıklamalarını gerekçe göstererek FOX TV'ye inceleme başlatmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER