HDP İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanlarına hapis cezası

8 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınan ve yerlerine kayyum atanan İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Azim Yacan ve Şehzade Kurt'un davası bugün görüldü.

HDP İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanlarına hapis cezası

VanHaber - Yerlerine kayyım atanan İpekyolu Belediyesi tutuklu başkanları Azim Yacan ve Şehsade Kurt hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme, Kurt’a 6 yıl 3 ay, Yacan’a ise 7 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Van’da 8 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınıp, yerlerine kayyım atanan ve 11 Kasım’da tutuklanan İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanları Şehsade Kurt ve Azim Yacan hakkında, “örgüte üye olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet ” iddiasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması Van 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kurt’un, Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Yacan’ın ise Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) bağlantısı ile katıldığı duruşmada, avukatlar hazır bulundu.

EŞBAŞKANLARA CEZA

Kimlik tespitinin ardından Kurt ve Yacan savunmalarını yaptı. Haklarındaki iddiaları reddeden eşbaşkanlar, tahliyelerini istedi. Avukatların yaptığı savunmanın ardından kararını açıklayan mahkeme, Eşbaşkan Yacan’a “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 7 yıl 3 ay, aynı iddiayla Eşbaşkan Kurt’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Kurt’un tahliyesine, Yacan’ın ise tutukluluğunun devamına karar verdi. (Mezopotamya Ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER