HDP’nin birinci olduğu Van ve 4 İlde ‘cumhurbaşkanlığı seçim' anketi

HDP’nin birinci olduğu Van, Diyarbakır, Mardin, Muş ve Ağrı'da ‘cumhurbaşkanlığı seçim' anketi... işte o sonuçlar

HDP’nin birinci olduğu Van ve 4 İlde ‘cumhurbaşkanlığı seçim' anketi

BUPAR, HDP’nin birinci olduğu beş ilde yaptığı çalışmada;  “Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz” sorusuna, katılımcıların yüzde 75.5’i "Kemal Kılıçdaroğlu" dedi.

BUPAR Araştırma Şirketi, HDP’nin birinci parti olduğu beş ilde bir çalışma yaptı. Ağrı, Diyarbakır, Mardin, Muş, Van illerini kapsayan araştırmada,  15 Mayıs-15 Haziran tarihlerinde 2 bin 532 kişiyle yüz yüze görüşüldüğü belirtildi.

Katılımcılara, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin “Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 75.5 "Kılıçdaroğlu" dedi

Katılımcıların yüzde 75.5’i "Kılıçdaroğlu" derken, yüzde 15.7 "Erdoğan" yanıtını verdi. Yüzde 8.8 ise “Fikrim yok, sandığa gitmem” dedi.

Araştırma kapsamında katılımcılara “Sizce ülke ekonomik olarak iyi yönetilmekte midir” diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 89.5’i bu soruya “Hayır” yanıtını verirken, yüzde 4.9 “Evet”, yüzde 5.6 “Fikrim yok” dedi.

"CHP oylarını artırır"

Araştırma kapsamında, “Bölgede milletvekili seçimi yapılsa ilinizde hangi partiler oylarını artırır?” sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 76.6’sı bu soruya “CHP” yanıtını verdi. CHP’yi sırasıyla yüzde 56.8 ile DEVA Partisi, yüzde 54.6 ile İYİ Parti takip etti. Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlayamayacağını düşünen yurttaşların oranı ise yüzde 74.2 oldu.

2018 milletvekili seçim sonuçlarına göre CHP, Ağrı’da yüzde 2.4, Diyarbakır’da yüzde 2, Mardin’de yüzde 2.8, Muş’ta 2.2, Van’da 2.1 oy almıştı. AKP’nin aynı illerde sırasıyla oy oranı yüzde 27.8, yüzde 20.3, yüzde 29.5, yüzde 31.5, ve yüzde 30.8 olmuştu.

“HDP oyların çok büyük çoğunluğunu alıyor”

Anket sonuçlarını yorumlayan BUPAR Araştırma Başkanı Erdal Akaltun, “AKP ve Recep Tayyip Erdoğan bölgede var olan yüzde 30 oyunun yaklaşık yüzde 40’ını kaybediyor demektir. CHP bölgede hem oylarını artırmaktadır hem de Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP oylarının çok büyük çoğunluğunu alıyor demektir” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2022, 00:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlii
Vanlii - 2 ay Önce

Top yekün CHP Allahin izniyle

SIRADAKİ HABER