HSBC 2021 Dolar tahminini açıkladı: Türk halkını üzecek gelişme!

Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC) Dolar tahminini açıkladı: Türk halkını üzecek gelişme!

HSBC 2021 Dolar tahminini açıkladı: Türk halkını üzecek gelişme!

VanHaber - Hongkong and Shanghai Banking Corporation’ın Türkiye iştiraki tarafından hazırlanan raporda, doların 2021 yılında 7.10’a ineceği ancak enflasyon oranının düşmeyeceği, bu nedenle yaşam pahalılığında bir değişim yaşanmayacağı kaydedildi. Hongkong and Shanghai Banking Corporation’ın Türkiye iştiraki, 2021 yılının tahminlerini içeren bir rapor yayınladı. HSBC’nin Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Döviz Stratejisti Murat Toprak ile Avrupa Döviz Araştırmaları Direktörü Dominic Bunning imzalı, 24 Kasım 2020 tarihli raporunda 2021 yıl sonu için Dolar/TL beklentisini 7,70’den 7,10’a çekildi.

Raporda, fonlamanın yalnızca 1 haftalık repo faizinden sağlandığı, geleneksel politika çerçevesinin şeffaflığı artırdığının ve Türk lirasının yukarı yönlü potansiyelini desteklediğinin düşünüldüğü aktarıldı.
ENFLASYON İÇİN ÜZECEK TAHMİN: HSBC’nin raporunda 2021 yılında Türk lirasının yüksek enflasyon ile yüzleşmeyi sürdüreceği fakat Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para birimine tampon oluşturabilecek sürdürülebilir pozitif reel faiz sunmaya da hazır göründüğü belirtildi. Banka daha önce 2021 yıl sonu Dolar/TL beklentisini 7,70 olarak açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER