Seçim Barajı Düşürülecek mi?

İttifak dışında kalan partiler için baraj düşürülüyor

Seçim Barajı Düşürülecek mi?

VaNHaber - Türkiye’de, önümüzdeki seçimlerde ittifak yapmadan seçime girecek siyasi partiler için barajın düşürüleceği belirtiliyor.

Edinilen kulis bilgilerine göre, AK Parti, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği seçim kanunu ve siyasi partilere ilişkin mevzuatta değişiklik yapılması önerisinden sonra bu konudaki yol haritasını belirledi. AK Parti yönetimi, kapsamlı bir değişiklik yerine, belli maddelerde değişiklik içeren sınırlı bir düzenleme yapılması kararı aldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında kurulan komisyon, ekim ayına kadar çalışmalarına devam edecek. Aktarılanlara göre, siyasi partilerin seçime girme şartları, daraltılmış bölge seçim sistemi, seçim barajı ve yerel seçimlerle ilgili bazı değişiklik adımları atılacak.

AK Parti kaynakları, yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi konusunda henüz bir oran belirlenmediği ancak özellikle seçime ittifak yapmadan girecek partiler için seçim barajının düşürülmesinin planlandığını dile getiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER