Van’dan 3 Haber Sitesi Türkiye Sıralamasına Girdi

VanEkspres Haber Siteniz Yerel Habercilikte Türkiye’de 150 Sitenin İçine Girmeyi başardı.

Van’dan 3 Haber Sitesi Türkiye Sıralamasına Girdi

VanHaber - Türkiye’nin en iyi yerel siteleri sıralamasında İshak Kara yönetimindeki VanEkspres.com.tr, Erhan Akbaş Yönetimindeki HaberErcis.com ve VanPrestij haber siteleri 7 ay süren araştırmalar sonuncunda Objektif, Tarafsız habercilik Türkiye’de 150 sitenin arasında yer aldı.

Türkiyenin en etkili yerel siteleri belli oldu. Yerel medya konusunda deneyimli gazeteci Yusuf Özgür Bülbül tarafından yapılan araştırmada 2020 yılı içerisinde en çok dikkat çeken haber siteleri arasına Doğu Anadolu’da bir çok site girerken Van’dan 3 site ilk 150’de yer almayı başardı.

İstanbul ve Ankara haricindeki 79 ilde yaklaşık 1.000 yerel gazete ve yerel haber sitesini inceleyen Bülbül, haber kalitesi ve bağımsızlık konusunda yerel habercilerin görüşünü aldı.

Yedi ayda tamamlanan araştırma sonucunda, bu yıl en çok öne çıkan 150 yerel medya kuruluşunun bulunduğu alttaki liste oluştu. Bülbül’ün gözlemleriyle birlikte aktarıyoruz:

Büyükşehirlerde medya kuruluşu sayısının fazla olması, alternatif yayıncılar ve gelişmiş medya ağı, küçük şehirlerde ise tersi durumdan ötürü böyle bir seçki hazırlamak zor oldu.

Teknolojik dönüşümle birlikte yerel haber sitelerinin sayısı hızla artıp birçok ilde basılı gazete sayısını geride bıraktı. Dijital gazete sayısı büyükşehirlerde daha hızlı artarken küçük illerde aynı oranda gelişme göstermedi.

Bunun sebepleri arasında birçok etken gösterilebilir. Örneğin, küçük illerde gazetecilik yapmanın daha zor olduğu bilinen bir gerçek. Araştırma sırasında edindiğim izlenimler şöyle:

Küçük illerde siyaset haberleri azaldı

  • Yerel gazete ve haber sitelerinde iktibas artıyor. İlan ya da reklam alan yayın organlarında bu duruma daha az rastlanıyor. Aynı ildeki birçok yayın organı, basın bültenlerini olduğu gibi yayına alıyor.
  • İçerik benzerliğine rağmen nüfus yoğunluğu az olan bazı şehirlerde de iyi gazetecilik örneklerine rastlamak mümkün.
  • Özellikle küçük illerdeki yayın organlarında, siyaset haberlerine daha az yer verilmeye başlandı. Bazı yayın kuruluşlarının bu kategoriyi kaldırdığı da gözlendi.

Kurumsal ilanlar il merkezlerine kaydı

  • Tirajı ve nüfusu az olan kentlerdeki yayın organlarında köşe yazarlarının, sıkça yazmadığı ve tamamen yerel sorunları konu almadığı görüldü.
  • İlan alan basılı gazetelerin siteleri daha çok gazetedeki haberlerden oluşuyor. Basılı yayını olmayan haber siteleri, gün içerisindeki sıcak gelişmeleri daha sık haberleştiriyor. Bu nedenle bu sitelerin ziyaretçi sayısı genelde daha yüksek.
  • İlçe gazetelerinin sahipleri, ilan sayılarının düştüğünden ve aldıkları bazı kurumsal ilanların il merkezlerindeki medya kuruluşlarına kaydırıldığından yakındı.

Yerel isim ve genel isim, yayın politikasını da etkiliyor

  • Yerelliğe gönderme yapan bir isim taşıyan il ya da ilçe gazetelerinin, genel çağrışım yapan isimlere göre daha istikrarlı bir yayın çizgisine sahip olduğu ve daha çok yerel odaklı habere yer verdiği saptandı.
  • Ekonomik koşullar basılı gazeteleri Basın İlan Kurumu’nun (BİK) da teşvikiyle birleşmeye zorluyor. Birleşen gazetelerdeki içeriklerin genelde daha zengin olduğu söylenebilir.
  • Bazı yerel gazetelerin sosyal medya hesaplarının olmadığı görüldü. Bu durum daha çok nüfusu az olan kentlerde gözlendi.
  • Yerelde çalışan gazeteciler, en çok çalışma koşullarının zorluğundan yakındı. Mesai ücretleri, ek görevler ve iş yükü, başlıca şikâyetler arasında.
  • Basılı gazetelerin birçoğu maddi imkanlardan dolayı renksiz çıkıyor. Basılı gazete sahipleri, dijital medyadaki reklam gelirlerinin düşüklüğünün kendilerini olumsuz etkilediğini de aktardı.

2020'de dikkat çeken 150 yerel medya kuruluşu
Yayın Adı İnternet Sitesi İl Bölge
1 Gerçek Bandırma https://www.gercekbandirma.com/ Balıkesir Marmara
2 Balıkesir 24 Saat https://www.balikesir24saat.com/ Balıkesir Marmara
3 Yarın11 //www.yarin11.com/ Bilecik Marmara
4 Bursa Port //www.bursaport.com/ Bursa Marmara
5 Bursa’da Bugün //www.bursadabugun.com/ Bursa Marmara
6 Lodos Haber //www.lodoshaber.com/ Bursa Marmara
7 Yeni Dönem https://www.yenidonem.com.tr/ Bursa Marmara
8 Kalenin Sesi //www.kaleninsesi.com/ Çanakkale Marmara
9 Çanakkale Olay //www.canakkaleolay.com/ Çanakkale Marmara
10 Hudut Gazetesi //www.hudutgazetesi.com/ Edirne Marmara
11 Edirne Gazetesi https://www.edirnegazetesi.com.tr/ Edirne Marmara
12 Medya Keşan https://www.medyakesan.com.tr/ Edirne Marmara
13 Edirne Yenigün //www.edirneyenigun.com/ Edirne Marmara
14 Edirne Ahval //www.edirneahval.com/ Edirne Marmara
15 Trakya Analiz https://trakyaanaliz.com/ Edirne Marmara
16 Bağımsız Kocaeli https://www.bagimsizkocaeli.com.tr/ Kocaeli Marmara
17 Özgür Kocaeli https://www.ozgurkocaeli.com.tr/ Kocaeli Marmara
18 Kocaeli Barış Gazetesi https://www.kocaelibarisgazetesi.com/ Kocaeli Marmara
19 Gazete Trakya //www.gazetetrakya.com/ Kırklareli Marmara
20 T54 https://t54.com.tr/ Sakarya Marmara
21 Sakarya’dan Haber https://www.sakaryadanhaber.com/ Sakarya Marmara
22 Ada Yorum //www.adayorum.com/ Sakarya Marmara
23 Avrupa Yakası //www.avrupayakasi.com.tr/ Tekirdağ Marmara
24 Haber Trak https://www.habertrak.com.tr/ Tekirdağ Marmara
25 Marmara Haber //www.marmarahaber.com.tr/ Tekirdağ Marmara
26 Yalova Gazetesi //www.yalovagazetesi.com/ Yalova Marmara
27 Fark Yalova’da https://www.farkyalovada.com/ Yalova Marmara
28 9 Eylül gazetesi https://www.dokuzeylul.com/ İzmir Ege
29 İlk Ses https://www.ilksesgazetesi.com/ İzmir Ege
30 Ege’de Sonsöz //www.egedesonsoz.com/ İzmir Ege
31 Gerçek İzmir //www.gercekizmir.com/ İzmir Ege
32 Manisa’da Bugün //www.manisadabugun.com/ Manisa Ege
33 Manisa’da Gündem //www.manisadagundem.com/ Manisa Ege
34 Ses Gazetesi https://www.sesgazetesi.com.tr/ Aydın Ege
35 Yeni Haber https://www.aydinyenihaber.com/ Aydın Ege
36 Nazilli Adalet https://www.nazilliadalet.com/ Aydın Ege
37 Denizli Bülten https://www.denizlibulten.com/ Denizli Ege
38 Hizmet Gazetesi //hizmetgazetesi.com.tr/ Denizli Ege
39 Kent TV https://kenttv.net/ Muğla Ege
40 Bodrum Gündem https://www.bodrumgundem.com/ Muğla Ege
41 Milas Önder https://www.milasonder.com/ Muğla Ege
42 43 Haber //www.43haber.com/anasayfa Kütahya Ege
43 Kütahyanın Sesi //www.kutahyaninsesi.com/ Kütahya Ege
44 Uşak TV https://www.usak.tv/ Uşak Ege
45 Asrın Gazetesi //www.usakasringazetesi.com/ Uşak Ege
46 Ağrı04 Haber //www.agri04haber.com/ Ağrı Doğu Anadolu
47 Taşlıçay Güncel gazetesi //www.taslicayguncel.com/ Ağrı Doğu Anadolu
48 Kuzey Anadolu gazetesi //www.kuzeyanadolugazetesi.com/ Ardahan Doğu Anadolu
49 Ardahan Haber https://www.ardahanhaber.com.tr/ Ardahan Doğu Anadolu
50 Bingöl Haberci //www.bingolhaberci.com/ Bingöl Doğu Anadolu
51 Bitlis Doğru Haber //bitlisdogruhaber.com/ Bitlis Doğu Anadolu
52 Haber Ayrıntı gazetesi //www.elazighaberayrinti.com/ Elazığ Doğu Anadolu
53 Elazığ Haber Kent https://www.elazighaberkent.com/ Elazığ Doğu Anadolu
54 Ne Haber24 https://www.nehaber24.com/ Erzincan Doğu Anadolu
55 Pusula Gazetesi https://www.gazetepusula.net/ Erzurum Doğu Anadolu
56 Erzurum Post https://www.erzurumpost.com/ Erzurum Doğu Anadolu
57 Erzurum Ajans https://www.erzurumajans.com/ Erzurum Doğu Anadolu
58 Yükskova Haber https://www.yuksekovahaber.com.tr/ Hakkari Doğu Anadolu
59 Iğdır Doğuş gazetesi //www.igdirdogusgazetesi.com/icerik/1/17/anasayfa Iğdır Doğu Anadolu
60 Politikars https://www.politikars.com/ Kars Doğu Anadolu
61 Kafkas Haber Ajansı //www.kha.com.tr/ Kars Doğu Anadolu
62 Malatya Haber https://malatyahaber.com/ Malatya Doğu Anadolu
63 Malatya Flaş Haber https://www.malatyaflashaber.com/ Malatya Doğu Anadolu
64 Malatya Sonsöz //www.malatyasonsoz.com.tr/ Malatya Doğu Anadolu
65 Haber 49 https://www.haber49.com.tr/ Muş Doğu Anadolu
66 Tunceli Emek gazetesi https://www.tunceliemek.com.tr/ Tunceli Doğu Anadolu
67 Özgür Dersim gazetesi //www.ozgurdersim.com/ Tunceli Doğu Anadolu
68 Dersim Haber //www.dersim-haber.com/ Tunceli Doğu Anadolu
69 Van Ekspres //www.vanekspres.com.tr/ Van Doğu Anadolu
70 Haber Erciş https://www.haberercis.com.tr/ Van Doğu Anadolu
71 Van Prestij //www.prestijgazetesi.com/anasayfa Van Doğu Anadolu
72 Adıyamanlılar https://www.adiyamanlilar.net/ Adıyaman Doğu Anadolu
73 Kahta Haber https://www.kahtahaber.com/ Adıyaman Doğu Anadolu
74 Batman Yön Gazetesi //www.batmanyon.com/ Batman Güneydoğu Anadolu
75 Batman Çağdaş gazetesi https://www.batmancagdas.com/ Batman Güneydoğu Anadolu
76 Batman Pusula gazetesi //www.batmanpusula.com/ Batman Güneydoğu Anadolu
77 Tigris Haber https://www.tigrishaber.com/ Diyarbakır Güneydoğu Anadolu
78 Güneydoğu Ekspres https://www.guneydoguekspres.com/ Diyarbakır Güneydoğu Anadolu
79 Eko Abori https://www.ekoabori.com/ Diyarbakır Güneydoğu Anadolu
80 Gaziantep Haberler //www.gaziantephaberler.com/ Gaziantep Güneydoğu Anadolu
81 Dev Haber https://devhaber.net/ Gaziantep Güneydoğu Anadolu
82 Antep27 https://www.gaziantep27.net/ Gaziantep Güneydoğu Anadolu
83 Kilis Kent //kentgazetesi.biz/ Kilis Güneydoğu Anadolu
84 Mardin Life Gazetesi https://www.mardinlife.com/ Mardin Güneydoğu Anadolu
85 Mardin Haber //mardinhaber.com.tr/ Mardin Güneydoğu Anadolu
86 Urfa Fanatik https://www.urfanatik.com/ Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu
87 Ajans Urfa https://www.ajansurfa.com/ Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu
88 Siirt Gazetesi //siirtgazetesi.com.tr/ Siirt Güneydoğu Anadolu
89 Şırnak Ajans https://www.sirnakajans.com/ Şırnak Güneydoğu Anadolu
90 05 Amasya Haber //www.05.com.tr/ Amasya Karadeniz
91 08 Olay //www.08olay.com/ Artvin Karadeniz
92 Serhat Artvin https://www.serhadartvin.com/ Artvin Karadeniz
93 Halkın gazetesi //www.bartinhalkgazetesi.com.tr/ Bartın Karadeniz
94 Bartın Hergün gazetesi https://bartinhergungazetesi.com/ Bartın Karadeniz
95 Bayburt Medya https://www.bayburtmedya.com/ Bayburt Karadeniz
96 Köroğlu gazetesi https://www.koroglugazetesi.com/ Bolu Karadeniz
97 Çorum Haber //www.corumhaber.net/ Çorum Karadeniz
98 Düzce’nin Sesi //www.duzceninsesi.com.tr/ Düzce Karadeniz
99 Giresun Gündem https://giresungundem.com/ Giresun Karadeniz
100 Yeşil Giresun https://www.yesilgiresun.com.tr/ Giresun Karadeniz
101 Haber 29 https://www.haber29.com/ Gümüşhane Karadeniz
102 Karabük Ajans 78 https://www.karabukajans78.com/ Karabük Karadeniz
103 Kastamonu gazetesi //www.kastamonugazetesi.com.tr/ Kastamonu Karadeniz
104 Ordu Olay //www.orduolay.com/ Ordu Karadeniz
105 Ordu Hayat https://hayatgazetesiordu.com/ Ordu Karadeniz
106 Rize Haberleri https://www.rizehaberleri.com/ Rize Karadeniz
107 Olay Rize https://www.olayrize.com/ Rize Karadeniz
108 Kent Haber //www.samsunkenthaber.com.tr/ Samsun Karadeniz
109 Hedef Halk https://www.hedefhalk.com/ Samsun Karadeniz
110 Vitrin Haber https://www.vitrinhaber.com/ Sinop Karadeniz
111 Tokattan https://www.tokattan.com/ Tokat Karadeniz
112 Haber 61 Haber61.net Trabzon Karadeniz
113 61 Saat https://www.61saat.com/ Trabzon Karadeniz
114 Zonguldak’tan Pusula gazetesi //www.pusulagazetesi.com.tr/ Zonguldak Karadeniz
115 Halkın Sesi gazetesi //www.halkinsesi.com.tr/ Zonguldak Karadeniz
116 İnanış gazetesi //www.inanisgazetesi.com/e-gazete.html Zonguldak Karadeniz
117 Adana Haber Merkezi https://www.adanahabermerkezi.com/ Adana Akdeniz
118 Yeni Adana //yeniadana.net/ Adana Akdeniz
119 Akdeniz Gerçek https://www.akdenizgercek.com.tr/ Antalya Akdeniz
120 Akdeniz’de Yeni Yüzyıl //akdenizdeyeniyuzyil.net/ Antalya Akdeniz
121 Manavgat Son Haber https://www.manavgatsonhaber.com/ Antalya Akdeniz
122 Burdur Yenigün https://www.burduryenigun.com/ Burdur Akdeniz
123 Asi Gazetesi https://www.asigazetesi.com/ Hatay Akdeniz
124 Hatay İnternetTV https://www.hatayinternettv.com/ Hatay Akdeniz
125 Kahraman TV https://www.kahramantv.com/ Kahraman Maraş Akdeniz
126 Mersin Yaşam //www.mersinyasam.net/ Mersin Akdeniz
127 Kilikya Haber https://www.kilikyahaber.com/ Mersin Akdeniz
128 Bomba32 //www.bomba32.com/ Isparta Akdeniz
129 Medya Gazete https://www.medyagazete.com/ Osmaniye Akdeniz
130 Konya Yenigün //www.konyayenigun.com/ Konya İç Anadolu
131 Meram //www.yenimeram.com.tr/ Konya İç Anadolu
132 Kayseri Olay https://www.kayseriolay.com/ Kayseri İç Anadolu
133 GastePress https://www.gastepress.com/ Kayseri İç Anadolu
134 Kayseri Yerel Haber https://www.kayseriyerelhaber.com/ Kayseri İç Anadolu
135 Kayseri Telgraf https://www.kayseritelgraf.com/ Kayseri İç Anadolu
136 Kayseri Gerçek Haber //kayserigercekhaber.com/ Kayseri İç Anadolu
137 Eskişehir Ekspress https://www.eskisehirekspres.net/ Eskişehir İç Anadolu
138 2 Eylül gazetesi https://www.2eylul.com.tr/ Eskişehir İç Anadolu
139 Büyük Sivas https://www.buyuksivas.com/ Sivas İç Anadolu
140 Egemen Gazetesi //www.egemengazetesi.com/ Sivas İç Anadolu
141 Bizim Sivas //www.bizimsivas.com.tr/ Sivas İç Anadolu
142 Kırıkkale24 https://www.kirikkale24.com/ Kırıkkale İç Anadolu
143 Aksaray Haberci https://aksarayhaberci.com/ Aksaray İç Anadolu
144 Karaman Gündem https://www.karamangundem.com/ Karaman İç Anadolu
145 Kırşehir Habertürk https://kirsehirhaberturk.com/ Kırşehir İç Anadolu
146 Niğde Haber https://www.nigdehaber.com.tr/ Niğde İç Anadolu
147 FİB Haber //www.fibhaber.com/ Nevşehir İç Anadolu
148 Nevşehir Kent Haber https://www.nevsehirkenthaber.com/ Nevşehir İç Anadolu
149 Yozgat Çamlık //www.yozgatcamlik.com/ Yozgat İç Anadolu
150 Doğru Yol https://www.dogruyolgazetesi.com/ Çankırı İç Anadolu

Kaynak: journo

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 00:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takki Takki
Takki Takki - 1 ay Önce

Yayın hayatınızda size ve çalışanlarınıza başarılar diliyorum iyiki varsınız

SIRADAKİ HABER