Colemêrglilerin seçtiği belediye eşbaşkanını görevden uzaklaştıran İçişleri Bakanlığı, belediyeye kayyım atadığını açıkladı. 

Hakkari'de 31 Mart'ta yapılan seçimlerde yüzde 48.92 ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Belediye Eşbaşkanlığı görevine seçilen Mehmet Sıddık Akış, bugün sabah saatlerinde Van'da gözaltına alındı. Akış'ın gözaltına alınmasının ardından belediye ablukaya alındı. 

İçişleri Bakanlığı, Akış'ın görevden uzaklaştırılarak, yerine kayyım atandığını açıkladı. Bakanlığın sanal medya hesabından yapılan açıklamada, Akış hakkında "örgüt yönetmek", "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2014/173 esas sayılı dava dosyası bulunduğu belirtildi. Söz konusu yargılamanın devam ettiği kaydedildi. 

Ayrıca Akış hakkında "örgüte üye olmak" iddiasıyla yeni bir soruşturma olduğu ve Akış'ın bu kapsamda gözaltına alındığı kaydedildi. Açıklamada, Akış'ın "geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanliğı'nca görevden uzaklaştırıldığı" kaydedildi. Akış'ın yerine ise, Vali Ali Çelik kayyım olarak atandı. 

Van'da 'bir şeyin yok' denilen tutuklu hayatını kaybetti Van'da 'bir şeyin yok' denilen tutuklu hayatını kaybetti

Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık AKIŞ’ın İçişleri Bakanlığınca Görevden Uzaklaştırılmasına Dair Basın Açıklaması

G P Iagy M Xs A Iqe N3

Editör: İshak Kara