Polis, gruba plastik mermi ile müdahale etti.

Hakkari’de kayyum kararına karşı başlatılan direniş 2'nci gününde. Yapılan açıklama sonrası polis müdahale etti çok sayıda gözaltının olduğu kentte protestolar sokaklara yayıldı.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları: Halkın Helal Oylarıyla Seçildik Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları: Halkın Helal Oylarıyla Seçildik

DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınarak yerine kayyum atanmasına tepki gösteren, DEM Parti milletvekilleri ve vatandaşlar, Bulvar Caddesi'nde bir araya geldi.

Eyleme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır, Emek ve Özgür İttifakı bileşenleri, CHP heyeti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ardından kayyum atamasına ilişkin kent merkezinde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde eylem yapıldı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Kitle, yapılacak açıklamanın ardından kent merkezinden bulunan belediye binasına doğru yürümek istedi.

Yürüyüş sırasında sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Hırsız başkan istemiyoruz’’ ve “Bijî berxwedana Hekkarî” sloganları atıldı.

Hatimoğulları ve beraberindekiler ardından oturma eyleminin yapıldığı Bulvar Caddesi’ne geldi.

Polis burada gaz bombalarıyla müdahale etti. Gençler, bazı sokaklarda polis saldırısında taşlarla karşılık verdi. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Editör: İshak Kara