Bölgede toplanan Kavaklı Köyü sakinleri dün başladıkları eyleme bugünde devam etti.

Baltık Ülkelerinden Diyarbakır’a turist akacak! Baltık Ülkelerinden Diyarbakır’a turist akacak!

Hakkari merkez, Yüksekova ilçesi ve Van ilinde yaşayan köy sakinlerinin bulunduğu 300 kişilik bir gurup dün maden faaliyetlerinin yürütüldüğü Kavaklı (Marinus) Köyüne yürüyüş düzenlemişti.

Bölgede faaliyet gösteren maden şirketi yetkilileri ile görüşen köy sakinleri taleplerinin kabul edilmemesi üzerine nöbet eylemi 2. Gününde devam etti.

Köy sakinlerini talepleri yerine gelene kadar nöbet eylemini sürdüreceklerinin de altını çizdi.

‘MADEN ÇALIŞMALARI DERHAL DURDURULMALI’

Açıklamayı okuyan Kavaklı Köyü sakini Salih Kurt, yapılan maden çalışmalarından dolayı mağdur olduklarını söyledi. Kurt, “Köyümüzün mera alanlarında bulunan maden Ocağı 18 yıldır çevreye ve köylülerin yaşam alanlarına ciddi zararlar vermektedir. Maden çalışmaları nedeniyle topraklarımız kirlendi ve verimliliğini kaybetti. Su kaynaklarımız zehirlendi ve içilmez hale geldi. Hava kirliliği arttı ve solunum problemlerine yol açtı. Hayvanlarımızın otlanma alanları tahrip edildi. Köyümüzün doğal güzelliği bozuldu. Bu sorunlara rağmen maden çalışmaları durdurulmak yerine aralıksız devam etmektedir. Köylüler olarak defalarca yetkilere başvurmamıza rağmen sorunumuza çözüm bulunamadı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Köyümüzün ve gelecek nesillerin haklarını korumak için maden çalışmalarının derhal durdurulmasını talep ediyoruz,” dedi.

KURT TALEPLERİNİ ŞÖYLE SIRALADI:

– Hakkâri Kavaklı Köyü mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti derhal durdurulsun.

– Maden ocağının çevreye verdiği zararlar tazmin edilsin.

– Köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribat ortadan kaldırsın.

– Bölgede yeniden ağaçlandırma yapılsın.

Kurt son olarak, yetkililerden acil bir çözüm beklediklerini ifade ederek aksi takdirde yasal haklarını kullanmaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

Açıklamadan sonra bölgede madem ocaklarına karşı nöbet başlatıldı. Köylülerin eylemi devam ederken,  askeriyede bölgede önlemler almaya başladı.

ESKİSİ GİBİ KÖYLERİMİZDE YAŞAMAK İSTİYORUZ

Mustafa Kurt ise, 30 yıldır köyden çıktık. Van’da ikamet ediyorum. Kavaklı köyü ve çevresinde 12 bin insan yaşıyordu. Bizler köyümüzden yıllar önce çıktık gittiğimiz yerlerde aç sefil kaldık. 30 yıldır Van’dayız. Aç perişan geçinmeye çalışıyoruz. Allah bunu kabul etmez ne ağaç, ne su, ne dağ, ne taş kaldı. 12 kişiye bakıyorum 8’i öğrencidir. Yaylalarımızı tarım hayvancılığımızı bitirdiler. Biz tekrardan eskisi gibi köylerimizde yaşamak istiyoruz.

HUZURUMUZ KAÇTI

Salih Ören ise, Köyümüzde tarım hayvancılık ile uğraşıyorduk. Madenin çıkmasıyla birlikte bizlere ve çevre köylere yaşayan köy sakinlerinde huzur kalmadı. Huzurumuzu dağıttı. Biz bu maden ocağının burada çalışmasını istemiyoruz.

SORUNLAR ÇÖZÜLENE KADAR EYLEM DEVAM EDECEK

Kavaklı köyü sakini Kemal Özkan, “Buraya gelişimizin sebebi madem ocaklarının durdurulmasıdır. Bunu yetkililere bildirdik yetkililer talebimizi kabul etmedi. Buna karşın bizlerde oturma eylemi yapma kararı aldık.

Her aileden 3-5 kişi yetkililer sorunlarımızı çözüme kavuşturana kadar oturma eylemimiz sürecektir.

Firmaların köyümüzde çalışmasını istemiyoruz.

Editör: İshak Kara