Hakkari'de halkın başlıca gündemi yerel seçimler. 8 yıldır belediyenin kayyım yönetiminde olduğu kentte ibre Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) eşbaşkan adaylarında. DEM Parti, Viyan Tekce ve Mehmet Sıddık Akış ile seçimlere hazırlanıyor. AKP ise, yıllardır kentin yeraltı zenginlikleri ile ünlene ve zengin olan İsmet Ölmez ile seçimlere katılıyor. Kent sakinlerine, yerel seçimleri sorduk.  

KENTİN NABZI

İpekyolu Belediyesi açıkladı: Kayyum, 1 milyar 123 milyon TL borç bıraktı İpekyolu Belediyesi açıkladı: Kayyum, 1 milyar 123 milyon TL borç bıraktı

Halil Aşkan, Kürt halkının temsilcilerini destekleyeceğini belirtti. Aşkan, iktidara tepki göstererek, "Kürt halkı için ne yapmış ki oyumuzu verelim? Yaptıkları tek şey bizleri gözaltına alıp, tutuklamak, işkence etmek ve öldürmek. Burası Kurdistan toprağı, DEM parti de buranın partisidir. Bizler de toprağımıza ve partimize sahip çıkıyoruz. Kentimize iki dönemdir kayyım atanıyor. AKP ve kayyım yıllardır bu halk için ne yaptı? Herkes elini vicdanına koysun, yaptıkları tek şey belediyeyi borç batağına sürüklemek oldu. Şuan aday olan AKP’li kazansa bile bizim için ne yapacak? Herkes gibi o da cebini doldurup gidecek” diye konuştu. 

‘HAKKARİ DİRENİŞİN KALESİDİR' 

DEM Parti'ye oy vereceğini aktaran Aydın Yakın, "Şimdi yardım dağıtan partiler ve kişiler şimdiye kadar neredeydi? Neden seçim zamanı dağıtmaya başladılar? Sadece seçimden seçime para dağıtmasını biliyorlar. Biz DEM Partiliyiz. Diğerlerinin ne yardımlarını ne de paralarını istemiyoruz. Bu kentin yüzde 90’ı DEM Partili. Şuan dağıtılan yardım ve paralar boşunadır. Bütün Kürt halkına başarılar diliyorum. Colemêrg direnişin kalesidir, asla oyunu satmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

'AŞİRET AĞALARI BİZİ TEMSİL ETMİYOR'

Oylarını DEM Parti’ye vereceklerini söyleyen Ferhat Kaya, "DEM Parti biz Kürtlerin partisidir. Anadilimizi ve bizi temsil eden partimize oy veriyoruz. Belediye bizimdir. Hiçbir aşiret ağası ve kendisini toplumun öncüleri olarak gören kişiler, biz gençler adına veya aşiretlerimiz adına karar vermesinler. Bizler onlarla değiliz. Onlar da bizi temsil etmiyorlar. Mevcut AKP adayı bize park ve yeşil alanlar yapacağının vaadini verdi. Huzurumuz yoksa, Türkçe konuşmayı bilmeyen annelerimiz belediyeye gidip konuşamıyorsa biz parkı ve bahçeyi ne yapalım?" diye sordu.  

‘DEM PARTİ DIŞINDA BAŞKA PARTİYE OY YOK’

DEM Parti’yi Kürt halkının iradesi olarak gördüklerini belirten Cumhur Yakın, "Oyumuzu DEM partiye vereceğiz. DEM Parti bizim için bir şey yapmazsa bile irademizi temsil ediyor. Ölene kadar kayyım atayacak halleri yok ya. Şehir içi servisler ücretsiz oldu diye oyumuzu alacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Fabrika yapacaklarını söylediler. Birçok yerde AKP adayının şuan zaten fabrikası var. Seçim süreci gelince mi aklına geldi burada fabrika yapmak" diye kaydetti. 

DEM Parti’den başka hiçbir partiye oy vermeyeceklerini belirten Ramazan Bozdağ, "DEM Parti, bizi, dilimizi ve kimliğimizi temsil ediyor. İstedikleri kadar kayyım atasınlar. Oyumuzu kendimize, partimiz vereceğiz” dedi.

Hakkari DEM Parti'nin kalesi olduğunu söyleyen Nihat Çetinkaya, AKP’nin para dağıtarak seçim kazanamayacağını vurguladı. Çetinkaya, "DEM Parti, Kürtleri ve haklarını savunduğu için destekliyoruz. AKP ne kadar yardım dağıtırsa dağıtsın hepsi boştur. Kazanan DEM parti olacak. Değil İsmet Ölmez, feriştahı da gelse kazanamaz” ifadelerini kullandı. 

Benzer görüşleri paylaşan Halit Kurt, "DEM Parti ile başımız diktir. Oylarımız namustur, namus satılmaz. Oyumuzu kendimize vereceğiz, partimize sahip çıkacağız. AKP adayı servisleri bedava yapıp, yardımlar vererek Colemêrg halkına oyun oynuyorlar. O kadar asker polis getirdiler, seçim için kirli bir seçim yürütüyorlar. Herkes seçim günü oyunu kendisine ve partisine versin" diye konuştu. 

‘AKP’Lİ ÖLMEZ YILLARDIR NEREDEYDİ?'

Ahmet Temeş, "Oyumuzu işgalcilere vermiyoruz. Hakkari’yi işgalcilere bırakmayız. Yürüttükleri kirli politikalara güvenmesinler. Colemêrg, DEM Parti’nindir. İki dönemdir kayyum bu halk için kılını bile kıpırdatmadı" dedi. 

“DEM gelecek devran dönecek" diyen Baran Kurt, her şeyin para olmadığını söyledi. Kurt, "Para karşılığında asla oyumuzu satmayız. AKP adayı Ölmez yıllardır neredeydi? Eğer derdi Colemêrg’i yenilemekse, neden şimdi bir şeyler yapmak akıllarına geldi" diye belirtti.

‘OYUMUZ VE PARTİMİZ BELLİDİR’

Bilal Namoğlu, "DEM Parti, halkla birlikte hareket ediyor. Kayyım bizim için bir şey yapmadı. Bugün yardım dağıtanlar düne kadar neredeydi? Seçim gelince neden ortaya çıkıp yardım dağıtıyorlar” tepkisinde bulundu. 

Emrah Temeş, "Oyumuzu kendimize vereceğiz. DEM Parti bizim dilimiz, kimliğimiz" dedi. 

İbrahim Acar, "Bizim hakkımızı sadece savunan parti DEM Parti'dir. İki dönemdir atanan kayyım ne halk için ne de gençler için bir şey yapmadı. Ne kadar yardım yapılırsa yapılsın bizim oyumuz ve partimiz belli” şeklinde konuştu.

DEM Parti dışında diğer tüm partilerin halkın iradesini parayla satın almaya çalıştığını belirten Serhat Engin, "Ben oyumu DEM Parti'ye vereceğim. DEM Parti diğer partiler gibi insanların iradesini 

parayla satın almıyor. DEM Parti’nin gençlerde yeri ve anlamı farklı" dedi. 

Mehmet Sayiç, "Başka partiye oy vermeyiz. Bunu vicdanımız kabul etmiyor" dedi. 

MA / Mazlum Engindeniz

Editör: İshak Kara