Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Milletvekili Cengiz Çandar, Meclis Genel Kurul’unda CHP’nin sunduğu “Gazetecilere Yönelik Baskı, Şiddet, Tutuklama ve Ceza Uygulamalarının Araştırılması Önergesi” üzerine söz aldı.

Söz konusu önergenin verildiği günde simgesel bir gelişmenin söz konusu olduğunu dile getiren Çandar, “Dün, Adalar Belediye Başkanı, meslektaşımız Erdem Gül beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tam dokuz yıl önce beraat etmiş olduğu bir davadan, haberin yayınlanmasının ve beraatla sonuçlanmasının dokuzuncu senesinde Erdem Gül'ü beş yıl hapse mahkûm ediyoruz ve ondan sonra bu ülkede bağımsız yargıdan, bağımsız hâkimlerden, hâkimlerin vicdanıyla karar vermesinden söz edeceğiz” dedi. 

‘YARGI PAKETİ GÖRÜŞÜLÜRKEN GÜL’E CEZA VERİLDİ’

Gül’e verilen hapis cezasının basın özgürlüğüyle,  haber alma haklarıyla ve yargı paketiyle ilgili olduğunu dile getiren Çandar, “Çünkü bu dava aynı zamanda Türkiye'deki hukuksuzluğun, hukuktaki keyfiliğin, yargı bağımsızlığının olmayışının bir simgesi olarak aynı zamanda Türkiye'nin ekonomisini ve dış politikasını da birinci derecede etkileyen gelişmeleri ortaya koyuyor. Gümrük birliğinin güncellenmesi ve vize serbestisi konusunda, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılması konusunda Türkiye taahhüdünü yerine getirmediği için bunlar yapılmazken Türkiye'nin ekonomisi etkileniyor, dış politikası etkileniyor, ondan sonra da saçma sapan bir yargı paketiyle yüz yüze bırakılıyoruz ve bunun görüşüldüğü gün Erdem Gül beş yıl hapse mahkûm oluyor. Şimdi, bakın ‘Basın özgürlüğü hiç bu kadar iyi olmamıştı’ diye burada, bu Meclis çatısı altında bunları dinledik” ifadelerini kullandı. 

Bayram tatilinin 4. gününde acı bilanço: 26 kişi öldü Bayram tatilinin 4. gününde acı bilanço: 26 kişi öldü

‘ZOR OLACAK AMA AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN’

Çandar, devamında şunları söyledi: “Basın özgürlüğünün hiç bu kadar iyi olmadığı günlerden birinde ve tam da 8'inci yargı paketi görüşüldüğü sırada bir belediye başkanı, bir gazeteci dokuz yıl önce beraat etmiş olduğu bir davadan beş yıl hapse mahkûm oluyor. Ben de size, bu basın özgürlüğünün hiç bu kadar iyi olmadığını övünerek burada tutanaklara geçirmiş olan siz arkadaşlarıma hitap etmek istiyorum: Aklınızı başınıza toplayın, zor olacak biliyorum ama Türkiye'nin selameti ve geleceği için aklınızı başınıza toplayın.”

Editör: İshak Kara