Her yıl Kurban Bayramı’nın gelmesiyle gerçekleşen kurban kesimi, yılda bir kere gerçekleşir. Ancak yıl boyu kurban kesimi yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Yıl boyu gerçekleşen kurban kesimleri ile ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak mümkündür.

Mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizin sofralarında et, yüzlerinde gülümseme, kalplerinde umut olmak için kurban bağışıönemli bir noktada yer alır. Misdarder olarak, kurban bağışlarınızı topluyor ve güzel niyetlerinizle beraber kilometrelerce ötedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kurban bayramının yaklaşmasıyla beraber kurban bağışıhazırlıklarına başladığımız şu günlerde, hayırseverlerimizin katkılarıyla dünyanın her noktasında yardım eli olmaya devam edeceğiz.

Kurban Bağışı Organizasyonu Nedir?

“Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed) Muhsin olanları müjdele!” (HAC, 37)

Allah’a yakınlaşmanın ve şükrümüzü sunmanın en güzel yollarından biri olan kurban, birçok güzelliği ve manayı da içinde barındırır. Kurban kesimi ile kullar Allah’a yakınlaşır, din kardeşlerine yakınlaşır ve paylaşmanın kudretini yaşar.

Bu bilinç ile hareket ederek keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen hayırseverlerimize yardımcı olmak ve kurban ibadetini dini hükümler doğrultusunda amacına uygun şekilde yerine getirmektir görevimiz. Vekaletini aldığımız Adak, Akika, Şükür ve Nafile kurbanlarınızı, İslami usullere uygun şekilde kesiyor ve ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırıyoruz. Kurban bağışı organizasyonları ile yurt içi ve yurt dışında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Adak, Akika ve Şükür Kurban Bağışı

Dinimizde iki çeşit kurban türü vardır. Bunlar, vacip kurban ve nafile kurban. Vacip kurban, dinimizce maddi durumu yerinde olan her Müslüman’ın Kurban Bayramı ile beraber kesmekle yükümlü olduğu kurbandır. Nafile kurban ise, bir duanın gerçekleşmesine bağlanan kurban çeşididir. Adak, akika, şükür kurbanları nafile kurbanlar arasında yer alır. Vacip kurban yılda bir kere kesilirken, nafile kurban ise yılın her anı kesilebilir.

Belirli kuralları olan nafile kurbanı, vekalet yoluyla bağışlayabilir ve ihtiyaç sahibi kişilerin de faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Güven ve şeffaflıkla yürüttüğümüz kurban bağışıorganizasyonlarımız ile yurt içi ve yurt dışındaki mazlum kardeşlerimize yardım eli oluyoruz. Dinimizde kurban ibadeti ve kurban kesimi ile ilgili şu şekilde belirtilmiştir;

Hakkari’de 7 ve üzeri deprem bekleniyor Hakkari’de 7 ve üzeri deprem bekleniyor

“Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye- kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)

Kurbanlarınız Nasıl Kesilir?

Yılın her döneminde gerçekleştirebileceğiniz nafile kurban bağışı, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere organize edilerek gerçekleştirilir. Bağış işlemlerinizi gerçekleştirmenizin ardından vakaletiniz alınır ve kaydınız oluşturulur. Ekiplerimiz tarafından kurban vasfı taşıyan kurbanlıklar özenle seçilir ve ilgili bölgede kesim işlemi gerçekleştirilir. Kurban kesim işleminin ardından SMS yoluyla bilgilendirilmek yapılmaktadır. Bununla beraber kurbanınız kesim ve dağıtım işlemleri sırasında çekilen videolar da tarafınıza iletilir.

Kurban Kesimi için Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban bağışı yapmak isteyen kişiler vekalet işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini araştırırlar. Kurban kestirmek isteyen hayırseverler, kurbanlarının kesilmesi ve etin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için kurban bedelini derneğimize ulaştırırlar. Her şeyde olduğu gibi vekalet işlemlerinde de esas olan kişinin niyetidir. Derneğimize bağışta bulunan kişi, kurban bağışına niyet etmiş bulunuyor. Bununla beraber sözlü olarak ifade edilmesi şart değildir. Çünkü gerçekleşen eylem irade beyanı olarak gerçektedir. Bununla beraber iletişim numaranız üzerinden aranıp sözlü olarak da vekalet alınır. Böylelikle tüm süreç şeffaflık ve dini usullere uygun şekilde gerçekleşir.

2024 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Her yıl heyecanla beklenen Kurban Bayramı 2024 yılında hangi tarihe denk geliyor sorusu sık sık araştırılmaktadır. Kurban Bayramı ile beraber Müslümanlar, Allah’a şükrünü sunmak için kurban ibadetini yerine getirirler. 2024 Ramazan Bayramı 16 Haziran Pazar günü ve 19 Haziran Çarşamba günü sona ermektedir. Kurban kesimi yapacak Müslümanlar, 16 Haziran Pazar sabahı Bayram Namazının ardından kurban kesim ibadetine başlarlar.

Kurban kesmenin yanı sıra birlik ve beraber içerisinde geçen bayram günlerinde aileler bir araya gelir. Bayram günleri paylaşmanın yoğun olarak yaşandığı mübarek günlerdir. Bugünleri en güzel şekilde geçirmek için gerek soframızı gerekse elimizde olanı paylaşarak geçirebiliriz.

Detaylı bilgi almak için: https://www.misdarder.org.tr/kurban-bagisi/

Editör: İshak Kara