Prof. Dr. Çinur Qaderi ve Prof. Dr. Esther Almstadt, Almanya'daki Kürtleri araştırdı.

Gazetecilere yönelik hizmet platformu olan MEDIENDIENT ENTEGRASYONU için “Kürt toplumu hakkında ne biliniyor? Almanya'da ırkçılıkla ilgili ne gibi deneyimleri var ve medya Kürtler hakkında nasıl haber yapıyor?” gibi başlıklar altında yapılan özel araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Dünya basını Kobane Davasını nasıl gördü? Dünya basını Kobane Davasını nasıl gördü?

Araştırma, yıllardır bu ülkede yaşayan ve Almanya’ya göç etmiş en büyük toplumu oluşturan Kürtler hakkında çok az şey bilindiği gerçeğini gözler önüne serdi.

Alman medyasın Kürtleri nasıl görüyor?

İlk bakışta araştırmanın sonuçları şöyle:

* Almanya'da tahminen 1,3 milyon Kürt yaşıyor . Bu Kürtleri Almanya'daki en büyük göçmen gruplarından biri haline getiriyor.

* Araştırmaya katılanların tümü Almanya'da Kürtlere yönelik ırkçılık ve ayrımcılık deneyimi ile karşılaştıklarını bildirdi. Ancak Kürtlerin yaşadığı bu deneyim büyük ölçüde görünmez kalıyor.

* Alman ana akım medyası çoğunlukla Almanya'daki Kürtlerin suç ve şiddetle bağlantılı olduğunu haber yapıyor. Kürtleri “şeytan, suçlu, zalim” diye gösteren akıma karşı onları “melek” diye tarif eden ve” topluma iyi adapte olarak umut aşılayan” şeklinde tanımlayan başka bir akım daha var. 

Prof. Dr. Esther Almstadt, bir yıldır Almanya’daki beş büyük medya platformu için Kürtlerle ilgili araştırmalar yapıyor.

Rûdaw’a konuşan Bochum Evangelische Üniversitesi öğretim üyesi Prof Dr. Esther Almstadt, “Medya okurlarına Kürtlerin bir suç örgütünün üyeleri olduğu resmi veriliyor. Suçları etik gerekçelerle tanımlarken ‘ilkel’ terimi kullanılıyor. İkinci nokta ise Kürtlerin entegrasyon ve uyum arzusu içinde olduğu bir tablo çiziliyor ki bu da Kürtlerin ırkçılık ve yapısal yıldırmalara karşı ısrarcı olmalarından kaynaklanıyor” dedi.

Almanya’da 1.3 milyon Kürt yaşıyor

Bochum Evangelische Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çinur Qaderi de Almanya’nın en çok tanınan Kürt akademisyenlerinden biri. Kürt akademisyen, savaş sonrası dönemde kimlik ve sosyal hizmet açısından belirgin bir farklılık olduğunu belirtiyor.

Almanya'da Kürtlere yönelik ayrımcılık ve ırkçılığa ilişkin yürüttükleri çalışmanın aynı zamanda ülkede yaşayan Kürtlerin sayısına ilişkin bir çalışmaya dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Qaderi, şunları kaydetti:

“Araştırmalarımıza göre Almanya'da 1,3 milyon Kürt yaşıyor. Bu rakam iki resmi kaynağa dayanıyor: 2011 yılında Alman hükümeti Almanya'da 800 bin Kürt'ün yaşadığını tahmin ediyordu. Bonn'daki merkez teşkilatla birlikte bu sonuca varan diğer kaynakların yorumu da ülkede 800 bin Kürt olduğunu varsayıyordu. 2011’den 2023’e kadar geçen sürede artışı toplarsak ne kadar olur diye tahminde bulunduk.

Alman Göç ve Göçmenler Ofisi ile temasa geçtik ve onlar bize 2011'den bu yana sadece Kuzey, Güney, Doğu ve Batı Kürdistan'dan değil, Gürcistan, Ermenistan, Moldova ve diğer bölgelerden Almanya'ya gelen tüm Kürtlerin numaralarını ve isimlerini gönderdiler. O tarihten bu yana Almanya'ya gelen Kürtlerin sayısı 537 bini buluyor. Bu sayının bir kısmı oturum izni alamadığı için ülkeyi terk etmiş veya başka ülkelere gitmiştir. Fakat onların yerine iş insanı ve öğrenci olarak gelenler var ve ilticası reddedilenlerin çoğu hala Almanya'da. 537 bine 800 bini de eklersek, Almanya'da 1.3 milyondan fazla Kürt'ün yaşadığını görüyoruz. Bu da Kürtleri Almanya’daki en büyük göçmen millet biri haline getiriyor.”

En çok hangi ülkelerden göç etti?

Araştırmada, devlet sahibi olmadıkları için Kürtlerin ya Alman vatandaşlığına ya geldikleri ülkenin vatandaşlığına (Türkiye, İran Irak gibi) ya da “vatansız” oldukları bilgisine yer veriliyor.

Kürtler Almanya'ya başta Türkiye'den olmak üzere Irak, Suriye ve İran'dan da göç ettiler. Daha küçük bir oran ise Lübnan, İsrail gibi Orta Doğu ülkeleri ile Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan gibi eski Sovyet cumhuriyetlerinden geldi.

Araştırmaya göre, 2013-2023 yılları arasında 236 bin 605'i Rojava’dan (Batı Kürdistan’, 147 bin 254'ü Güney Kürdistan'dan olmak üzere yaklaşık yarım milyon Kürt Almanya'ya sığınma başvurusunda bulundu.

Önceki yıllarda özellikle Suriye ve Irak'tan çok sayıda Kürt göç ederken, 2022'den bu yana ise artan oranda Türkiye'den mülteci olarak göç etti. Almanya'da Türkiye’den gelen Kürtlerin sayısı ciddi oranda arttı. Önceki yıllara göre Rojhılat’tan (Doğu Kürdistan) daha az sayıda Kürt Almanya’ya geldi ki bu sayı 12 bin 280 ile sınırlı. 

Kürtler laik bir hayat yaşıyor

Almanya'da yaşayan Kürtlerin dinine ilişkin güvenilir bir veri bulunmuyor. Çoğu Sünni Müslüman ama Aleviler, Ezidiler, Feyli Şiiler, Hıristiyanlar, Yahudiler, Zerdeştiler ve Ehl-i Haklar da var. Kendi ülkeleri dışında en büyük Ezidi topluluğu Almanya'da yaşıyor. Almanya'daki Kürtlerin çoğunluğu laik bir hayat yaşıyor. Bunun nedeni özellikle birçok Kürt için dinden daha güçlü bir dayanak noktasını temsil eden güçlü siyasi Kürt kimliğidir.

Almanya'da Kürtler nasıl ve nerede yaşıyor?

Kürtler batı federal eyaletlerindeki büyük şehirlerde, mümkünse kendi bölgelerindeki akraba veya topluluklara yakın yaşamayı tercih ediyor.

Genellikle el işlerinde ve küçük işletmelerde, özellikle ticaret ve hizmet sektöründe çalışıyorlar. Yeni kurulan şirketler genellikle seyahat acentelerinden ulaşım şirketlerine, marketlerden güzellik salonlarına ve kuaförlere kadar aile tarafından işletilen işletmelerdir.

Ayrıca bir çok seçkin akademik profesyonel ve sanatçı da var. Kürt milletvekilleri yerel, eyalet ve federal düzeyde toplumu temsil ediyor

Katılımcıların tamamı ırkçılık deneyimi yaşadığını belirtti

Araştırma esnasında Prof. Dr. Qaderi, Kürt karşıtı ırkçılıkla ilgili ne gibi deneyimler yaşadıklarını sordu.

Katılımcıların tamamı günlük yaşamda ırkçılıkla karşılaştıklarını veya gözlemlediklerini bildirdi. Buna hakaretler, nefret mesajları, işyerinde ve sığınmaevlerinde ayrımcılığın yanı sıra şiddetli saldırılar ve ölüm tehditleri de dahil.

Rapora göre Kürtlerin ayrımcılık deneyimleri çoğu zaman görünmez kalıyor. Buna örnek olarak da Hanau'daki ırkçı saldırıyla ilgili medya raporları gösterilen raporda, “Orada Türk bayrağı altında Kürt kurbanların yası tutuldu, Kürt temsilcilerin bulunmasından kaçınıldı ya da hoş karşılanmadı” ifadelerine yer verildi.

Medyada olumsuz haberler

Ana akım Alman medyası Kürtlerle ilgili haber yaparken genellikle “aşiret suçları” veya “şiddetten” bahsediyor.

Prof. Dr. Esther Almstadt’ın “Kürtler” terimini kullanarak incelediği makalelerin üçte biri bu konuları ele alıyor. Kürtlerin entegrasyon konusundaki istekliliği ve başarıları da sıklıkla dile getiriliyor.

Kaynak: Rudaw