Yaklaşık 61 milyon seçmenin bulunduğu İran’da halkın önüne dört yıl boyunca çalışacak 290 parlamento üyesini tek turda seçmek için sandıklar konuldu. Ayrıca seçmenler dini lideri atamaktan ve görevden almaktan sorumlu olan Uzmanlar Parlamentosu'nun 88 üyesinin de 8 yıllığına seçilmesi için oy kullanacak. Günler öncesinden boykot çağrılarının yapıldığı İran’da, Nobel Barış Ödülü sahibi İranlı tutsak aktivist Nergis Muhammedi de halkı boykota çağırmıştı. 

Suudi Arabistan'dan Kürtçe kararı! Suudi Arabistan'dan Kürtçe kararı!

URMİYE’DE GAZETECİLER ENGELLENDİ

Urmiye’deki seçimleri takip eden bir gazeteci, basın tanıtım kartları olmasına rağmen seçimi takip etmelerinin engellendiğini, valilikten akredite olmalarının istendiğini, valilikten akredite olduktan sonra kendilerine verilen izin belgesiyle dahi seçim merkezlerini görüntülemelerine engel olunduğunu kaydetti. Ülkenin en büyük haber ajanslarından İRNA’nın muhabirinin dahi engellendiğini ve seçim noktasından uzaklaştırıldığını söyleyen gazeteci, halkın büyük bir bölümünün boykot çağrılarına uyduğunu ve gittiği birçok seçim merkezinde oy kullanma oranının çok düşük olduğunu söyledi. Devlet yanlısı Besiclerin bulunduğu bir seçim merkezine dair de gözlemlerini paylaşan gazeteci, burada da çok az kişinin oy kullandığına tanıklık ettiğini ifade etti. 

KATILIM ORANI DÜŞÜK

Daha önceki seçimlerde de katılım oranı çok düşük olmasına rağmen sonuçlara müdahale edildiğini söyleyen gazeteci, bugün yapılacak seçimler için daha fazla bir manipülasyonun olacağını, boykot nedeniyle şimdiden kağıt üzerinde katılımın bir önceki seçimden daha iyi olduğunu gösteren bir çabanın yürütüldüğünü, hem katılım oranının hem de halkın büyük bir bölümünün mevcut iktidarı desteklediğini gösteren sonuçların hazırlandığını dile getirdi. 

2020 yılında yapılan Parlamento seçimlerinde 57 milyon 718 bin 159 seçmen oy kullanma hakkına sahipken seçmenin yüzde 42’si sandık başına gitmişti. Bu katılım oranı, 1979 İran Devriminden sonra gerçekleştirilen seçimlere katılımın en düşük seviyede kaldığı seçim olarak kayda geçmişti.

Editör: İshak Kara