(VAN) Van'daki yurttaşlar, siyasi parti ve kurumlar da DEM Parti İl Örgütü'nde bir araya geldi.

Bayram programına, DBP yöneticileri, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivisitleri, Medeniyetler Biğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) yöneticileri, Van Büyükşehir Belediyesibaşkanları Neslihan Şedal, Abdullah Zeydan, Tûşba, Rêya Armûşê (İpekyolu) ve Artemêt (Edremit) belediye eşbaşkanları ile DEM Partili milletvekilleri Pervin Buldan, Zülküf Uçar, Mahmut Dindar, Gülcan Kaçmaz Sayyiğit yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Van halkının bayramını kutlayan Van büyükşehir belediyesi eş başkanları süreci değerlendirdi.

MÜCADELEMİZ HALKLARIN BAYRAM TADINDA GÜNLER GEÇİRMESİDİR

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Acı Günü DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın Acı Günü

Van büyükşehir belediye eş başkanı Neslihan Şedal, “Bayramın tüm halklara sevgi, barış, adalet, insan haklarının ihlalinin olmadığı toplumsal huzurun olduğu bir yaşama vesile olmasını diliyorum.

"Bayramın tüm halklara sevgi, barış, adalet, insan haklarının ihlalinin olmadığı toplumsal huzurun olduğu bir yaşama vesile olmasını diliyorum. Yüzyıllardır bu coğrafya ve topraklarda gelişen adaletsizliğe hukuksuzluğa hak ihlallerine karşı savaş ve yıkım politikalarına karşı mücadele ettiğimizi ve her günümüzün bayramlar gibi geçmesini gerekçe göstererek mücadele ediyoruz. En çok da böylesi günlere özlem duyan halkların bayramını kutlayarak devam etmek istiyorum. Bilindiği üzere yaşadığımız ülkede maalesef ki halklara bayramı yaşamalarına izin verilmeyen sürekli savaş politikalarıyla gözlerimizi açtığımız, kadın kırım kültür politikalarıyla gözlerimizi açtığımız maalesef bir coğrafyada yaşıyoruz. Mücadelemizde halkların bayram tadında günlerini geçirmesi için bu politikalara karşı mücadelemizi yürütüyoruz. Son dönemlerde gelişen kayyum politikalarının Kürt halkının bayram yaşamasına engel olan kararlar olduğunu ifade etmekte fayda var. Bizlerde böylesi günlerde halkların iradesine saygı duyulması gerektiğini dolayısıyla halkın sözünü halkın iradesini yok sayan bir coğrafyada demokrasinin hiç kimseye gelemeyeceğini huzurun adaletin hiç kimse için sağlanamayacağını ifade etmekte fayda var."

Bizler bu bayram vesilesiyle iktidarın halklara karşı yürütülen bu iradeyi yok sayma politikalarını durdurması gerektiğini, halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini ifade etmekte fayda var. Çünkü halklar bu coğrafyada kendilerini, kendi temsiliyetini yönetmesini istiyorlar. 2 aya aşkındır halkımızla birlikte kentimizi yönetmeye çalışıyoruz. Daha temiz ve yaşanılabilir bir kent için hep birlikte kentimizi de yürütebilmek için kampanyalarımıza destek sunmalarını bekliyoruz. Kurban bayramının başta Van halkı olmak üzere tüm halklara kutlu olmasını diliyorum. Hepimiz için Hayırlı bayramlar olsun.

HAKKARİ’YE KAYYUM KAMUOYU VİCDANINDA KABUL GÖRMEMİŞTİR

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan ise, “Bütün yurttaşlarımızın bayramını kutluyoruz. Bayramın barışa, huzura birlikte onurlu özgür yaşama vesile olmasını diliyorum.

Halk biz onlara hizmet edelim diye bizleri seçti. Bizler bu görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. İlk günden itibaren halkımızın yanında ve emrinde olmaya, halkımıza hizmet üretmeye özen gösterdik.

" KAYYUM GİRİŞİMLER 85 MİLYONA ZARAR VERİYOR"

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan ise, "Halk biz onlara hizmet edelim diye bizleri seçti. Bizler bu görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. İlk günden itibaren halkımızın yanında ve emrinde olmaya, halkımıza hizmet üretmeye özen gösterdik" diyerek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

" Kayyum gaspı halkın millet iradesine karşı gerçekleştirilen bir saldırıdır. Eğer siz 2 ay önce bir seçim sandığı koymuşsanız bütün eşitsiz koşullara rağmen halk orada bir irade ortaya koymuşsa herkesin buna saygı göstermesi gerekiyor. Çeşitli bahanelerle toplumu, kamuoyunu asla ikna etmeyen boş gerekçelerle firari bir savcının hazırladığı bir iddianameyle aslında 10 yıldır orada bekletilen bir dosya bahane gösterilerek Hakkari belediye kayyum gaspına uğradı. Bu kamuoyu vicdanında kabul görmemiştir. Halk vicdanında kabul görmemiştir. O günden bugüne halk demokratik tepkisini ortaya koyuyor. Umarız temennimiz hükümetin iktidarın aklı selim davranmasıdır. Böyle girişimler 85 milyona zarar veriyor. Çünkü burada Hakkari’de gelişen haksızlık sadece Hakkari halkının iradesine karşı gerçekleştirilen bir saygısızlık değil, aslında 85 milyon yurttaşın, halkın iradesine karşı gerçekleştirilen bir anti demokratik tutumdur."

İSTANBUL, AMASYA BELEDİYE BAŞKANLARI KADAR HELAL OYLARLA SEÇİLDİK

Biz halkın helal oylarıyla seçilmişiz, İstanbul belediye başkanı ne kadar helal oylarla seçilmişse, Amasya belediye başkanı ne kadar helal oylarla seçilmişse, Hakkari belediye eş başkanları, Ağrı belediye eş başkanları, Van belediye eş başkanları da o kadar helal oylarla seçilmiştir. Dolayısıyla herkesin bu iradeye saygı göstermesi gerekiyor.

Bunun dışında kayyum gaspı girişimleri halkımız asla ve asla taviz vermeyecektir. Bunun karşısında demokratik hakkını kullanacaktır. Umarız hükümet bu yanlıştan bir an önce döner. Biz bu kayyum gasplarının da öyle anlatıldığı gibi güvenlik gerekçeleriyle de yapılmadığını da biliyoruz.

BELEDİYELERE ÇÖKME POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİN

Belediyelere çökme, oradaki rantı kendi yandaşlarına peşkeş çekme girişimi olduğunu da biliyoruz. Bunun örneklerini biz seçim sonunda kamuoyu ile de paylaştık.

HERKESİ SANDIKLARA SAYGI DUYMASINI BEKLİYORUZ

Van gibi bir belediyede 9 kat trilyon borç budur. Bu borcun tek bir kuruşu belediye hizmetlerine aktarılmamış, farklı kurum ve yerlere kullanılmış ve şuanda neredeyse belediyeyi işlevsiz hale getirecek bir konuma getirmiştir. Bu belediye çökme, kendi yandaşlarına yeniden rant oluşturma çabasından hükümetin vazgeçmesi lazım bu hiç kimseye fayda getirmeyecektir. Herkes halkın iradesine saygı göstersin. Yıllardır bütün haksızlıklara rağmen siyasette ısrar eden DEM parti ve HDP seçmenini siyasetin dışına itmektense siyasetin içerisinde tutarak halkın kararına saygı göstererek hizmet yapma fırsatımızın önüne geçmemeleri lazım, bizim başarılı veya başarısız olmamızın kıstasına kararına ancak ve ancak halk karar verir. Bunun yeri de sandıklardır herkesin sandıklara saygı duymasını bekliyoruz.