Yerel seçim sonuçlarının kesin olmayan sonuçlarına göre; DEM Parti Van ve ilçelerinde büyük bir zafer kazandı. Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55’ın üzerinde bir oy oranıyla kazanan DEM Parti, bunun yanı sıra AKP’nin elinde olan Gevaş, Bahçesaray  Gürpınar, Çatak belediyelerinin yanı sıra kayyım yönetiminde olan Van büyükşehir, Tuşba, Çaldıran, Muradiye, Erciş Başkale, Edremit, Saray, Özalp ve İpekyolu belediyelerini geri aldı.

Van ve 13 ilçe için TYP İŞKUR kura isim listeleri belli oldu! Van ve 13 ilçe için TYP İŞKUR kura isim listeleri belli oldu!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), seçim zaferinden sonra binlerce kişi tüm müdahalelere rağmen kentin bir çok noktasında yapılan konvoy, halay ve zılgıtlarla kutlandı.

Van ve ilçelerinde yüzde 55 üzerinde oy alarak Van Büyükşehir Belediyesi'ni ve 13 ilçe belediyesini kazanan DEM Partililer, İkinisan, Cumhuriyet, Maraş ve Milli egemenlik Caddesi üzerinde kutlamalara başladı. Yolu trafiğe kapatan DEM Partililer halay çekip sloganlar attı.

Kentin birçok noktasında kutlamalar alkış, zılgıt, konvoylu gösterilerle gece geç saatlere kadar devam etti.