Van, İstanbul, Amed, Adana ve Gaziantep’in de içinde bulunduğu 28 kentte sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

İSTANBUL

İstanbul’da sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenlendi. Baskınlarda Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınanların İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri öğrenildi. Dosyada gizlilik kararı ile 24 saat avukat kısıtlılık kararı olduğu öğrenildi.

16 GÖZALTI

Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: “Adalet Nöbeti eylemcileri Kumri Akgül ve Gülsüm Öztürk, Barış Anneleri Fatma Yılmaz ve Bedia Gökguz, Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, DEM Parti Kadın Meclisi üyesi Beser Çelik, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Vetha Bingöl ve Suna Kaymaz, HDP Gever (Yüksekova) eski İlçe Eşbaşkanı Selcan Saygı, Mezopotamya Kültür Derneği (MKM) sanatçılarından Dilan Suyu ve Zehra Suyu, Sıhat Yılmaz, Şükran Tugay, Gönül Karaman ve Yusuf Açar.”

GAZİANTEP

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile yapılan ev baskınlarında merkez Şahinbey ilçesi Güzelvadi Mahallesi’nde Kamile Aras (55) ve DEM Pati Gençlik Meclisi Üyesi Ferhat Özmen gözaltına alındı. Aras ve Özmen’in gözaltına alınması ile ilgili yakınları ile bir bilgi paylaşılmazken, DEM Pati Gençlik Meclisi Üyesi Bünyamin Doğan’ın da evine polis gittiği, evde olmadığı için gözaltına alınmadığı öğrenildi. Gözaltına alınan Aras ve Özmen, il emniyet müdürlüğüne götürüldü.

DİYARBAKIR

Diyarbakır (Amed)’de yapılan ev baskınlarında Mehmet Oruçlu, Ferhat Çiçek ve Umut Oktay adlı 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sırasında evlerin dağıtıldığı görülürken, gözaltı gerekçesi bilinmeyen gençler, il emniyet müdürlüğüne götürüldü.

ADANA 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında Yüreğir ilçesinde bazı evlere polislerce baskın düzenlendi. Evlerin aranması ardından sosyal medya paylaşımları üzerinden "örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla Berivan Akalın adlı kadın gözaltına alınarak, il emniyet müdürlüğüne götürüldü.

VAN

Van’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Fırat Kırdağ ve Harun Çavgun, gözaltına alındı.

İpekyolun (Rêya Armûşe) ilçesinde gözaltına alınan 2 kişi, Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi.

MARDİN

Mardin’nin Artuklu ilçesinin İstasyon Mahallesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınında bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Pınar Çeri, İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Çeri’nin gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

ANTALYA

Antalya'da DEM Parti İl Örgütü yöneticisi Şevket Temel ile Berivan Iğın gözaltına alındı.

Alacak-verecek meselesinde kan aktı: 1 ölü Alacak-verecek meselesinde kan aktı: 1 ölü

ŞIRNAK

Şırnak Cizre ilçesine bağlı Misûri köyünde Hasret Duymak ve Aziz Sevgat adlı gençler gözaltına alındı.

MERSİN VE HATAY

Mersin'in Toroslar ilçesinde Abdulhalim Sungur gözaltına alındı. Hatay'ın Erzin ilçesinde ise birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda isimleri öğrenilemeyen 5 kişi gözaltına alındı.

YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise, 28 ilde gözaltı operasyonu yapıldığını ve 165 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.