Van İŞKUR İl Müdürü değişti! İşte o isim... Van İŞKUR İl Müdürü değişti! İşte o isim...

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME), 2024 yılının ilk toplantısı gerçekleştirildi. işte yeni fiyatlar

Toplantıda kent ile ilgili sorunlar masaya yatırılırken ulaşıma asgari ücret sonrası yine zam yapılması kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda 2024 yılı Ocak ayı UKOME kurul toplantısı yapıldı. 

Van Büyükşehir Ukome Toplantısı 2

Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Gökdemir’in başkanlığındaki toplantıya İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Şoförler Odası Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ulaştırma 8. Bölge Müdürlüğü, TCDD Taşıma Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tuşba Belediyesi ile ilgili daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

İşte Görüşülen Konular
*Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nın talebi üzerine Sigorta Taksi yazıhanesinin tekrar açılması,

*İpekyolu İlçesi sınırları içinde hizmet veren Özel Motorlu Taşıt Kursları'nın kursiyer eğitimi ve sınavlarının yapılması için Şabaniye Yolu başlangıcı, Sebze Hali ve Kurubaş Mevkii ile Van- Hakkari yolu güzergahına ilişkin talep,

*Cumhuriyet Mahallesi Girne Sokağı'nın tek yönlü yapılması talebi,

*Gevaş İlçesi'nde MTSK sınav yürütme komisyonunun belirlediği yeni sınav güzergahının belirlenmesi talebi,

* Van İli ve ilçelerindeki toplu taşıma araçlarının (H Plaka - Halk Otobüsü, M Plaka - Minibüs, V Plaka - Minibüs, T Plaka - Taksi, S Plaka - Servis ve gemi ile yolcu taşımacılığı yapan kooperatifler) artan maliyetler nedeniyle yolcu taşıma ücretlerine zam talepleri görüşüldü.

Toplantıda görüşülen bazı konuların ise bir kısmı karara bağlanarak, onaya sunulurken, diğer konular ise alt komisyonlara havale edildi.

UKOME toplantısı katılımcıların karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi.

Zam Oranı Netleşti

Van Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın şehir içi ulaşıma zam talebinde bulunması sonucu Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) zam oranını yüzde 20 ila 25 arası olarak açıkladı.

M Plaka toplu taşıma araçlarında tam yolcu ücreti eski tarifeye göre 11 TL iken yüzde 23’lük zam artışıyla beraber 13 TL 50 kuruş olurken,


Eski tarifeye göre 8 TL olan öğrenci ücreti yüzde 25 oranında yapılan zamla beraber 10 TL’ye yükseldi.

Üniversite Kampüs tam yolcu ücreti yüzde 25’lik zam ile 13 TL’den 16 TL’ye 10 TL olan öğrenci ise 12 lira 50 kuruş olarak belirlenecek.

Editör: İshak Kara