Ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşiyor. Kriz derinleştikçe alım gücü düşen yurttaşlar, çarşı, pazardan elleri boş dönmek zorunda kalıyor. Ramazan Bayramı yaklaşırken, çocuklarına kıyafet, misafirlerine tatlı almak isteyen yurttaşlar, kara kara düşünüyor. Sêrt’te mikrofon uzattığımız yurttaşlar, alışveriş yapamadıklarını söyledi. 

Yurttaşlardan Ömer Doğrusever, Ramazan ayını çok sıkıntılı bir şekilde geçirdiklerini söyleyerek, aldıkları emekli maaşın kendilerine yetmediğini belirtti. “10 bin TL ile nasıl geçinilir?” diye soran Doğrusever, bayram için alışveriş yapamadıklarını söyledi. Doğrusever, “Bir markete gidiyorsun, bin TL’ye yakın para gidiyor. Nasıl alışveriş yapacağız? Ramazan boyunca sadece 2 kilo et alabildim. Eskiden Ramazan ayı biraz daha iyiydi. En azından alışveriş yapabiliyorduk. Şimdi hiçbir şey alamıyoruz” dedi. 

‘MİSAFİR ÇAĞIRAMIYORUZ’

“Ramazan ayı normalde huzur içinde geçmesi gerekirken, bizim için sıkıntılı geçiyor” diyen Muhammet Kaya, bayramın yaklaştığını fakat alışveriş yapamadıklarını belirtti.  Kaya, “Ne misafir davet edebiliyoruz ne de et alabiliyoruz. Eski Ramazanla şimdiki Ramazan arasında dünya kadar fark var. Eskiden iyi kötü herkes alışveriş yapabiliyordu, şimdi kimse yapamıyor” diyerek, bunun nedeninin iktidarın yanlış politikaları olduğunu kaydetti. 

Nezir Yılmaz, bir kilo etin 500 TL olduğunu söyleyerek, “Nasıl alalım?” diye sordu. Bu ramazan evlerine misafir dahi davet edemediklerini söyleyen Yılmaz, 10 bin TL ile geçinemediğini belirtti. Eskiden 2 TL’ye aldığı soğanı şimdi 25 TL’ye aldığını aktaran Yılmaz, aldığı yeşillikleri göstererek, 50 TL olduğunu söyledi. 3 bin 500 TL kira ödediğini de sözlerine ekleyen Yılmaz, aldıkları paranın kendilerine yetmediğini dile getirdi.

‘BİR KERE TAVUK ETİ ALABİLDİK’

Aydın Oğuz, geçinemediklerine işaret ederek, “Çalışıyorsun, bin TL bir poşete veriyorsun, eve yetmiyor. Bir poşete 400-500 TL gidiyor. Nasıl geçinelim? Bu Ramazan bir kere et alabildik. O da zaten tavuk eti. Bayram için belki bir kilo şeker, birkaç kilo tatlı alabiliriz. İmkanımız bu kadar” diye kaydetti. Ekonomik krizin nedeni olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret eden Oğuz, “Kendi koltuğu güzel, ‘Tencereyi küçültün’ diyor. Neyi küçültelim?” dedi. 

Vanspor FK yönetimi ve Taraftar Derneği’nden Büyükşehir’e Ziyaret Vanspor FK yönetimi ve Taraftar Derneği’nden Büyükşehir’e Ziyaret

‘BİZİM EMEKLİ BURADAN AMED’E GİDEMİYOR’

Ekonomik krizin en kötü olduğu süreci yaşadıklarını ifade eden Hikmet Demirel, 8 yıl önce emekli olduğunu ve 2015’te aldığı maaşın yarısını aldığını aktardı. Demirel, dünya ülkelerinde fiyatların giderek düştüğünü ama tarım ülkesi olan Türkiye’de yükseldiğini söyleyerek, tepki gösterdi. Demirel, “Her gün her şeye zam geliyor. Avrupa’daki emekli gelip burada tatil yapıyor. Benim emeklim buradan Elîh’e, Amed’e gidemiyor” diyerek, bir an önce bu duruma çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.  Bir kilo çikolatanın 800 ila bin TL olduğunu söyleyen Demirel, “Kim alabilecek? Alacak ama en ucuzundan alacak. Hayat standartı, yaşam kalitesi düşüyor. Halk bunu hakketmiyor” diye belirtti.

KRİZDEN KAYNAKLI SÊRT’E DÖNDÜ

Yaklaşık 30 yıldır İstanbul’da yaşadığını fakat ekonomik krizden kaynaklı memleketi Sêrt’e döndüğünü aktaran Tekin Deli, “Buradaki geçim sorunu hemen hemen İstanbul’la yarışıyor. Burada da fiyatlar İstanbul ile aynı. Her şey çok pahalı. İnsanlar nasıl geçiniyor bilmiyorum” dedi. Önceki bayramlarda 300 TL’ye aldığı ayakkabının 3 bin TL olduğunu belirten Deli, “Çocuklarına kıyafet alan baba, kendine alamıyor. Biran önce Erdoğan’ı gitmesini istiyorum. Özgürlük için, iyi bir yaşam için, ekonominin düzelebilmesi için o adamın gitmesi şart” şeklinde konuştu.

Mustafa Eleç ise, “Ramazan Bayramı alışverişini kısıtlı yapabiliyoruz” dedi. 

MA / Rukiye Adıgüzel 

Editör: İshak Kara