MAK Danışmanlık, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri için yaptığı Büyükşehirler Başlıklı Mart 2024 Türkiye Gündem Araştırması raporunu kamuoyuyla paylaştı.

30 Büyükşehir anketini açıklayan MAK’ın 23 Şubat-4 Mart 2024 tarihlerinde 1420 kişi ile yüz yüze yaptığı araştırmaya göre Van’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yüzde 48 ile DEM Parti Eş Başkan Adayları Zeydan ve Şedal yarışa önde başladı. MAK’ın yayımlanan araştırmasına göre Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas, Dem Parti’nin ardından 10 puan geride yüzde 31 ile 2. sırada.

CHP – HÜDAPAR ve İYİ PARTİ

Van-Ağrı Karayolu Tendürek Geçidi’nde ulaşıma kar engeli Van-Ağrı Karayolu Tendürek Geçidi’nde ulaşıma kar engeli

DEM PARTİ ve AK PARTİ arasında geçen ankete göre İYİ Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Akbaş, CHP Adayı Şükrü Şahar ve Hüdapar Adayı Mehmet Mehdi Oğuz yüzde 3 ile aynı yüzdeliğe sahip 3.lüğü paylaştı.

KARARSIZLAR YÜZDE 5

“Önümüzdeki yerel seçimde; aşağıda ismi ve partisi yazılı hangi Van Büyükşehir Belediye Başkan adayına oy vereceksiniz?” sorusuna verilen cevapları paylaşan MAK araştırmasına göre yüzde 5’lik kesim kararsız.

Deva Partisi Adayı Erkan İrven yüzde 1, Zafer Partisi Adayı Mehmet Emin Özbey yüzde 1, Saadet Partisi Adayı Özay İlhan 0,5’lik seçmenin desteğini aldı.  Diğerleri yüzde 0,5, kararsız ve cevapsız adaylar ise yüzde 5’lik oy aldı.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR BÜYÜKŞEHİR’DE DURUM

MAK’ın aboneleri tarafından finans edilen anketi 10 Mart 2024 gecesi kamuoyuna servis edilirken, en çok merak edilen 3 büyükşehir İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Mansur Yavaş, İzmir’de CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay ilk sırada.

30 büyükşehir anketinin sonuçlarını yayınladı: İmamoğlu, Kurum'un 1,5 puan önünde

DİYARBAKIR VE MARDİN’DE DEM PARTİ ÖNDE

Diyarbakır’daki DEM Parti adayları Doğan Hatun ve Serra Bucak yüzde 54 seçmen desteği alırken Ak Parti adayı Mehmet Halis Bilden yüzde 29’da kaldı.

Mardin’de DEM Parti Eş başkan adayları Ahmet Türk yüzde 45 seçmen desteği alırken Ak Parti adayı Abdullah Erin yüzde 42 ile ikinci sırada yer aldı.

URFA SEÇİMİ 3 PARTİ ARASINDA GEÇİYOR

Urfa’da ise durumlar Ak Parti adayı Zeynel Abidin Beyazgül yüzde 32 ile birinci olurken, Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Kasım Gülpınar yüzde 29 ile ikinci DEM Parti eş başkan adayları Celalettin Erkmen ve Gülser Yıldırım yüzde 24 ile takip ediyor.

Eee

Editör: Haber Merkezi