Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Aday Adayları Ayşe Minnaz, Neslihan Şedal ve Hülya Çelik Sönmez, VanEkspres’e gündeme dair soruları yanıtlıyor.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Aday Adayı Ayşe Minnaz

VAN’DA DERİN YOKSULLUK VAR

Mazbatası verilmeyen Tuşba Belediyesi Eşbaşkanı – Van Büyükşehir belediyesi eş başkan aday adayı Ayşe Minaz,"Eril sistemler biz Kürt kadını hedef aldılar hep. Van, 90’lı yıllardan beri göç alan bir kent. Direnen ve politik bir kent. Sistemin dayatmasıyla kentsel bir hizmet yok. Kanalizasyon, imar, su ve ulaşım gibi hizmetler tamamlanmamış. Temel yerel hizmetlere erişmiş değiliz. Çok ince bir asimilasyon uygulanıyor. Derin bir yoksulluk var. İşsizlik ve kentleşme sorunu var. İçe doğru büyüyen bir kent. Dışa açılmadı. Emekçilerin iş hakkı feshedildi. Bunun hesabını sormaya geliyoruz. Kent kimliğinin oluşması lazım."

BÜTÜN KURUMLARDAN KAYYUMLARI ATACAĞIZ

Komşu İran'dan Seçim Sonuçları: Urmiye'de 7 Kürt Aday Kazandı Komşu İran'dan Seçim Sonuçları: Urmiye'de 7 Kürt Aday Kazandı

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Aday Adayları Neslihan Şedal,

DEM Parti Van Aday Adayı Neslihan Şedal: Kayyumlar; Kürtlerin, gençlerin ve kadınların düşmanıdır. Bütün kurumlardan kayyımları atacağız ve başarıya ulaşacağız.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Aday Adayı Av. Hülya Çelik Sönmez

SÖNMEZ: İMAR VE ULAŞIM PROBLEMİ VAR

Avukat Hülya Çelik Sönmez de hem siyasi gündeme hem kentin sorunlarına değindi. Sönmez, "İmralı’da yıllardır devam eden bir tecrit uygulaması var. Açlık grevleri başlatıldı. Öte yandan belediyenin içi boşaltılmış. Belediyelerin 2035 yılına kadar borçlandırıldığını duyuyoruz. Tespitlerle başlayacağız. Ciddi bir imar ve ulaşım problemi var. Yoksulluk sorunu da var. Kayyım sürecinde bunlara ilişkin bir çözüm gayesi geliştirilmedi. Köylerden sonra işsizlikle şimdi kentlerimiz boşaltılıyor" dedi.

Editör: İshak Kara