Van'da bir kişi yol kenarında ölü bulundu! Van'da bir kişi yol kenarında ölü bulundu!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında bugün birçok merkezde seçim büroları açarak, eşbaşkan adayları için karşılama etkinlikleri düzenledi. Büro açılışlarına binlerce kişi katıldı.

DEM PARTİ İLK SEÇİM BÜROSUNU ERCİS VE ÇALDIRAN’DA AÇTI

Erciş ilçesinde ilk seçim bürosu açıldı. Kent girişinde bir araya gelen yüzlerce kişi, davul ve zurnalar eşliğinde uzun süre halaya durdu. Eşbaşkan adaylarının da aralarında olduğu kitle, uzun bir araç konvoyuyla ilçede tur attı.

Çevredeki yurttaşlar, alkış ve zafer işaretleriyle adayları karşıladı. Sürücüler de korna çalarak coşkuya ortak oldu. Büronun olduğu yerde binlerce kişi toplandı.

419334656 1346768986038561 6728529321396202706 N

Kalabalığa hitap eden Erciş (Erdîş) Belediye Eşbaşkan adayı Güler Temel, kazandıkları belediyelere “uyduruk” gerekçelerle kayyım atandığını söyledi. Temel, "8 yıldır talancı zihniyetin kontrolünde olan belediyelerde arkadaşlarımızın diktiği bir ağaca bile tahammül etmiyorlar. Ne varsa ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Birçok insanı işinden, aşından ettiler. Gençlerimize inşaatlarda çalışmayı reva gördüler. Bu bizim kaderimiz değil" dedi.

Diğer eşbaşkan adayı Baran Bilici, seçimlerde büyük bir farkla zafer kazanacaklarını vurguladı. Bilici, "İktidar partisini tabela partisi haline getireceğiz. Seçim çalışması yaparken ‘Biz sizi kayyımlardan kurtaracağız’ diyorlar. Siz giderseniz her şeyden kurtulmuş olacağız. Her yere eşit hizmet götüreceğiz" dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan, “Erciş Belediyesini alacağız, kayyumu göndereceğiz. Bu alan bize sürgündeki arkadaşların özgürlüğüne kavuşacağının müjdesini de veriyor. Cezaevlerindeki tutsak arkadaşlarımız rehin. Halkımız her zaman partisine, iradesine sahip çıkıyor.  Toplumun ihtiyacı barıştır. Bunu tecrübe ettik. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalktığı zaman barış umudu doğuyor. O yüzden tecridi kaldırın, İmralı kapısını açın, toplumsal barışı sağlayın" dedi.

DEM Parti Van İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, "31 Mart seçimlerinde, zindanların kilitlerini kıracağız. Kürt halkının iradesini onlara göstereceğiz. Kayyımları evlerine göndereceğiz” diye kaydetti.

DEM Parti Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, “AKP iyi bilsin bu topraklar Kürtlerin toprağıdır.  Zilan ve Erciş halkı bu düşmanlık karşısında başını eğmeyecek" dedi.

Konuşmaların ardından Barış Anneleri ve belediye eşbaşkan adayları, büyük bir coşkuyla büro açılışını gerçekleştirdi.

Editör: Haber Merkezi