Van'da 'Bilgi Evleri Projesi' hayata geçiyor Van'da 'Bilgi Evleri Projesi' hayata geçiyor

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), birçok kentte olduğu gibi Van’da da büyükşehir ve belediye eşbaşkan adayları ile meclis üyelerini belirlemek amacıyla halk oylaması gerçekleştiriyor.

DEM Parti, Van’da büyükşehir, ilçe belediye eşbaşkanları, belediye ve il genel meclis üyelerini belirlemek için birçok merkezde sandıklar kurdu.

SERHAT BÖLGESİNDE 35 BİN KİŞİ OY KULLANACAK

Van 7 il ve 35 ilçesinde yaklaşık 35 bin kişi oy kullanacak. Sabah saatlerinde sandıkların kurulduğu salon, il ve ilçe binalarına akın eden halk, demokrasi şölenine öncülük ediyor.

HALK DEMOKRASİ ŞÖLENİNDE BULUŞUYOR

Halk oylamasının en kalabalık geçtiği kentlerin başında Van yer alıyor.

13 merkezde sandıklar kuruldu. 13 bin 500 kişinin oy kullanmasının beklendiği Van’da, Bölgenin en kalabalık delege sayının olduğu ilçelerinden biri olan İpekyolu İlçesi (Rêya Armûşê) halk oylaması için Villa Park Düğün Salonu’nda bir araya geldi. Kar yağışına rağmen binlerce kişi, ilçenin mahallelerinden sandıkların kurulduğu salona gelmeye başladı.

Divanın kurulması ve saygı duruşunun ardından aday adaylarına 5’er dakikalık konuşma süresi verildi.

Oylama için salona gelen delegeler, partilerinin aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, kendi adaylarını seçerek, belediyeyi kayyımlardan kurtaracaklarını belirtti.

VAN’IN 5 İLÇESİNDE TEMAYÜL YOKLAMASI YARINA ERTELENDİ

DEM Parti'den yapılan yazılı açıklamada, "Van temayül yoklaması kriz masasının aldığı karar gereği bugün temayül yoklaması yapılacak olan Özalp, Saray, Muradiye, Çaldıran ve Gürpınar ilçelerimizde yoğun kar yağışı ve köy yollarının kapalı olmasından kaynaklı temayül yoklaması 14 Ocak tarihine ertelenmiştir" denildi. 

Editör: İshak Kara