Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Van Bölge Temsilciliği, sabah saatlerinde kentte gözaltına alınan gazeteciler için yazılı açıklama yaptı. Gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını isteyen DFG Temsilciliği, “Gazetecilere yönelik gözaltı operasyonları sürüyor. Daha doğrusu gazetecilere dönük suç işlenmeye devam ediliyor.

Van’da sabah saatlerinde polis gazetecilerin evini bastı ve 3 gazeteci arkadaşımızı gözaltına aldı. Gazeteciler Oktay Candemir, Arif Aslan ve Lokman Gezgin gözaltına alındıktan sonra İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gazeteciler gözaltına alındıktan sonra dosyalarına da gizlilik kararı konuldu. Yani gazetecilerin neden gözaltına alındığını bilmiyoruz. Kendileriyle görüşen avukatlarına da bu konuda bir bilgi verilmedi. Elbette bu durum bizim gazetecilerin neden gözaltına alındığına ilişkin tahminimizin önüne geçmez. Van’daki bu operasyon da gazetecilere dönük baskıların bir devamıdır” diye belirtti.

‘YASAKÇI ZİHNİYET HER TÜRLÜ ARGÜMANI KULLANIYOR’

AK Parti emekli maaşlarını yükseltecek: Yeni rakam belli oldu AK Parti emekli maaşlarını yükseltecek: Yeni rakam belli oldu

Kısa bir süre önce İzmir’de gözaltına alınan gazeteciler durumunu da hatırlatan DFG Temsilciliği, açıklamasında şunları belirtti: “Geçtiğimiz günlerde İzmir’de olduğu gibi Van’daki gazeteci arkadaşlarımız da susturulmak istenmektedir. Bu tarz operasyonlarla gazeteciler korkutulmak, yıldırılmak isteniyor. Gerçekleri yazmalarının önüne geçilmek isteniyor. Yasakçı zihniyet her türlü argümanı kullanarak, toplumu baskılama uğraşı içerisinde. Hükümet, bu tarz yöntemlerle sonuç almak istemektedir. Mahalli idareler seçimlerinin yaklaştığı bu süreçte, iktidarın her türlü yol ve yöntemi deneyerek amacına ulaşmak istediği anlaşılmaktadır. Gazetecileri susturmak da bu yöntemler arasında yer almaktadır.”

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Gazetecilerin bu tarz yöntemlerle susturulamayacağına vurgu yapan DFG, kamuoyuna da duyarlılık çağrısı yaparak “Tekrar etmekte yarar var; gazetecileri bu tarz yönelimlerle susturamazsınız. Van’da gözaltına alınan 3 gazeteci suç işlememişlerdir. Bu nedenle derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Ayrıca bu konuda tüm kamuoyuna da duyarlılık çağrısında bulunuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Editör: İshak Kara