Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Eski Eşgenel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve siyasetçiler Nazmi Gür, Esat Canan, Adil Zozani, Halil Aksoy ve Hüsamettin Zenderlioğlu hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla açılanan davanın 11’inci duruşmasında karar çıktı.

Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Marmara Kapalı Cezaevinde tutuklu olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ve Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan siyasetçi Nazmi Gür, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Siyasetçi Adil Zozani ise duruşma salonunda hazır bulundu. Siyasetçilerin avukatları da duruşmaya katıldı.

Seçimi CHP’li aday kazandı mazbata AKP'li adaya verildi Seçimi CHP’li aday kazandı mazbata AKP'li adaya verildi

Siyasetçilerden Figen Yüksekdağ, Ertuğrul Kürkçü ve Hüsamettin Zenderlioğlu’nun dosyası önceki duruşmalarda tefrik edilerek, yargılandıkları diğer dosyalar ile birleştirildi.

‘Bakanlık ve Valiliğin izni vardı’
Siyasetçiler Halil Aksoy ve Aysel Tuğluk’un avukatı Eylem Arzu Karaoğlu, Aksoy’un talep ettiği tevsii tahkikat talebini yineledi. Karaoğlu, “Müvekkilin Meclis’te yaptığı konuşmaların dosyaya getirtilerek bilirkişi raporu aldırılmasını talep ediyoruz. Fotoğraf ve videoların yeniden incelenmesi talebimiz bulunmaktadır. Basına verilen demeç ile ilgili yerel basında olduğu için Kürtçe dilinde beyanda bulunmuştur. Kürtçe beyanların suç unsuru oluşturmadığını düşünüyoruz, ancak bu konuşmalar mütalaada cezalandırma yönünde değinilmiştir. Bu konuşmaların bilirkişiye tevdi ile Türkçe diline çevrilerek bir bütün olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz” diyerek, o dönem İmralı’ya yapılan ziyaretin İçişleri Bakanlığı ve Valilik izniyle yapıldığını belirtti.

Tuğluk için kovuşturmanın ertelenmesi talebi
Karaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müvekkil Aysel Tuğluk yönünden ise; müvekkil demans hastası olup, durumu ciddiyetini devam ettirmektedir. Hükümlü olduğu dosyasında infazın ertelenmesi söz konusudur. Diğer yargılamalarında ise kovuşturmanın ertelenmesi kararlarını alıyoruz, müvekkil açısından mahkemenizce de bu yönde bir karar verilmesini talep ediyoruz.”

Toplamda 27 yıl ceza
İddia makamı tevsii tahkikat talebinin reddine karar verilmesini idtedi. Mahkeme, tüm talepleri reddetti. Kararını açıklayan mahkeme, Adil Zozani’ye 7 yıl 6 ay, Halil Aksoy’a 7 yıl 6 ay, Aysel Tuğluk’a 6 yıl, Nazmi Gür’e 6 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, Esat Canan’ın beraatine karar verdi.

Editör: İshak Kara