ABD’den Türkiye’nin askeri operasyonuna açıklama

ABD’den Türkiye’nin olası askeri operasyonuna ilişkin açıklama

ABD’den Türkiye’nin askeri operasyonuna açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin olası bir yeni harekatının bölgesel istikrarı baltalayacağı ve IŞİD’e karşı mücadelede zorlukla elde edilen kazanımları riske atacağı” şeklinde bir açıklamada bulundu.

VOA’da yer alan habere göre Price, “Suriye’nin kuzeyinde askeri hareketliliğin artması potansiyeline ilişkin tartışmalar ve özellikle de bölgedeki sivil nüfus üzerindeki etkileri hakkında derin kaygı duymaya devam ediyoruz. Mevcut ateşkes hatlarının muhafaza edilmesini desteklemeyi sürdürüyoruz. Bunu tehlikeye atma potansiyeline sahip, gerilimi tırmandıracak her türlü eylemi kınarız” diye konuştu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonlara son verilmesini içeren 2019 yılı Ekim ayı tarihli ortak bildiriye bağlı kalmasını beklediklerini söyleyen Price, “Türkiye’nin sınırlarındaki meşru güvenlik kaygılarının farkındayız ama herhangi bir yeni harekatın bölgesel istikrara baltalayacağından ve IŞİD’e karşı zorlukla elde edilen kazanımları riske atacağından endişe ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cafer Şengül
Cafer Şengül - 4 hafta Önce

Tavşana kaç taziye tut politikası ABD ve AB liği politikası bu. Kürtler ulusal güçleri için bir arya gelmeliler.)

SIRADAKİ HABER