Başhekim Çelik : “Tandır, ciddi bir halk sağlığı sorunudur”

Tandır ve tandır yanıkları ilk kez bir bilimsel sempozyuma konu olacak – Doç. Dr. Sebahattin Çelik ile söyleşi: “Tandır, ciddi bir halk sağlığı sorunudur”

Ekmek ve yemek pişirmekte ve zaman zaman ısınmada kullanılan tandır, tandır dumanı ve tandır yanıkları ilk kez bilimsel bir sempozyuma konu olacak. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından haziran ayının başında yapılacak olan sempozyum ile ilgili bilgi veren Başhekim Doç. Dr. Sebahattin Çelik, tandırın ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, “Bölgemizde 50 yaş üstü kadınların büyük çoğunda görülen KOAH hastalığının en önemli sebeplerinden birisi tandır dumanıdır. Yine tandırlara bağlı yanıklar ve hastalıklarda söz konusudur. Biz sahada bir buçuk yıl çalışarak elde ettiğimiz verileri bilimsel olarak sempozyumda ortaya koyacağız” dedi.

Başhekim Doç. Dr. Sebahattin Çelik, içinde yapılan ekmeğin kokusu ve lezzetinden vazgeçilemeyen tandırların özellikle kadın ve çocuklar için aynı zamanda ciddi riskleri barındırdığını belirterek, “Tandıra düşüp ciddi yanıklar sonucu yaşamını yitirenler var, yine ciddi şekilde yanma durumu ile karşılaşanlar var. Aynı zamanda bel fıtığı ve 400 derece sıcaklık nedeniyle gözlerde yaşarma gibi birçok sorun ile karşı karşıya kalınıyor. Bizim de annelerimiz nüfusun yoğunluğu nedeniyle ucuza ekmek elde etmek için tandır kullandılar ve 50 yaşından sonra ciddi sağlık sorunları yaşadılar. Biz de daha önce sadece makaleler yazılan bu konuyu bilimsel bir sempozyumda ele almak için çalışmalar yaptık” dedi.

Van ve çevresinde bir buçuk yıl içerisinde yaklaşık 500 mahalle muhtarları ile görüştüklerini, kullanılan tandırları yerinde incelediklerini, tandırların dumanından numuneler aldıklarını ve tandırlara bağlı yanıkları da incelediklerini söyleyen Doç. Dr. Çelik, “Son 10 yılda hastanemize getirilen 4 bin 500 yanık vakasının çok önemli bir bölümü tandır yanıklarından oluşuyor. Tandır sorunu ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Biz sorunu önce tespit etmek istedik ve bilimsel olarak çalıştayda bunları dile getireceğiz. Yetkililere ve karar alıcılara ise bu tandırlar yerine çözüm üretmek ve bu sorunu ortadan kaldırmak kalıyor” diye konuştu.

medyascope.tv - Ferit Aslan

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 01:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER