Esad: Türkiye’ye askeri karşılık veririz !

Esad: Türkiye’ye askeri karşılık veririz !

Esad: Türkiye’ye askeri karşılık veririz !

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rus yayın kuruluşu Russia Today’e (RT) verdiği röportajda Türkiye’nin olası askeri harekâtına imkanlar dahilinde askeri yanıt vermekten çekinmeyeceklerini söyledi, halk direnişi vurgusu yaptı.

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin RT ve Suriye resmi haber ajansı SANA’dan aktardığı röportaja göre, Esad bölgedeki son gelişmeler, Türkiye ve Kürtlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

‘SURİYE VE TÜRK ORDULARI YENİDEN KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR’

Esad, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturma planlarıyla ilgili ne yapmayı düşündüğü” sorusuna, “İki konu aynı çerçevede. İşgal varsa ilk etapta halk direnişiyle karşılaşır. Tabii ki Suriye ordusu ülkenin her bölgesinde konuşlu değil. Ama konuşlu olduğu bölgelerde ve koşulların doğrudan askeri karşılaşmaya izin verdiği durumlarda çekinmeyiz. 2,5 yıl önce Suriye ve Türk orduları karşı karşıya gelmiş ve Suriye ordusu bazı Türk hedeflerini tahrip etmişti. Askeri kapasite elverdiği sürece bu yeniden gerçekleşecektir” diye yanıtladı.

İdlib konusunda da, “İşgal altındaki her bölge gibi İdlib’in kurtarılmasının da askeri ve siyasi planlar dahilinde olduğunu” belirten Beşar Esad, “Kuşkusuz Türkler ya da teröristler tarafından işgal edilmiş her toprak zamanı gelince kurtarılacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER