Şehirlerarası yolculukta yasak var mı?

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliğine gönderdiği "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu korona virüs genelgesinde, sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde, 7 zorunlu durum dışında özel araçla şehirlerarası seyahate izin verilmeyeceği ifade edildi.

Şehirlerarası yolculukta yasak var mı?

VanHaber - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan korona virüs vakalarının görüşüldüğü Kabine toplantısının ardından alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bu kapsamda, sadece hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bugünden itibaren hafta içi de uygulanacağı açıklanırken, kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahatin nasıl yapılacağı merak konusu olmuştu.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZNE TABİ OLACAK

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelgede şehirlerarası seyahatle ilgili merak edilen detaya da yer verildi. Yayımlanan genelgede, kısıtlamanın olduğu gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacağı belirtildi.

 KISITLAMADA SEYAHATE İZİN VERİLECEK HALLER

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) 7 zorunlu hal dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecek.

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen.

Doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi).

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler). 

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişiler hariç seyahat yasağa getirildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER