Van'daki tecavüz davası: Sanıklara 18 yıl hapis istemi

Van'daki Geri Gönderme Merkezi’nde İranlı Z.N.'ye tecavüz eden güvenlik görevlileri hakkında açılan davanın 3'üncü duruşmasında savcı mütalaa verdi.

Van'daki tecavüz davası: Sanıklara 18 yıl hapis istemi

VanHaber - Van’daki Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) İran’lı Z.N. adlı kadına tecavüz eden güvenlik görevlileri İ.H.K. ve Y.V. ile halen teşhis edilemeyen bir kişi hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla açılan davanın 3'üncü duruşması görüldü. Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu ve Kadın Hakları Komisyonu üyeleri ile Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar duruşmada hazır bulundu.

Gazetecilerin duruşmayı izlemesine pandemi gerekçesiyle izin verilmedi.  Duruşma savcılığın esasa ilişkin mütalaasıyla başladı. Savcılık, her iki sanık hakkında "nitelikli cinsel saldırı" suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istedi. Ardından savunma yapan sanıklar, haklarındaki iddiaları reddederek, tahliye talebinde bulundu.  Sanık avukatları ise, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere ek süre talebinde bulundu.  Müşteki avukatları, mütalaada belirtilen suçlama ile sanıkların cezalandırılmasını isteyerek, "takdiri bir indirimde" bulunulmamasını talep etti.  Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı karar için 8 Temmuz'a erteledi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER