Van Valiliğinden Seçim ve Sınav Açıklaması

Van Valiliği'nden Çatak, Gevaş, Tuşba, Başkale, Ercis, Edremit ve Çaldıran ilçelerinde yapılacak seçimlere ilişkin açıklama yaptı.

Van Valiliğinden Seçim ve Sınav Açıklaması

Van Valiliği İl Hıfzıssıhha kurulu, Van'ın 7 ilçesinde 12 mahallede hafta sonu yapılacak olan muhtarlık seçimleri ile sınava girecek öğrencilere yönelik resmi web sayfasında duyuru yayınladı.

Van Valiliği İl Hıfzıssıhha kurulu, Van'ın Çatak, Gevaş, Tuşba, Başkale, Erciş, Edremit ve Çaldıran İlçelerinde toplam 12 mahallede hafta sonu yapılacak olan muhtarlık seçimlerine yönelik resmi web sayfasında duyuru yaptı.

Van Valiliği'nden İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 02.06.2021 tarih ve 2021/29 sayılı kararına ilişkin yapılan duyuru şöyle;

"İlimiz sınırları içerisinde;

Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla Nüfus Müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri arasında açık bulundurulacaktır.

Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşamaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dâhil her türlü tedbir Belediyelerce alınacaktır.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınlarının, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyelerin 07.00-15.00 saatleri arasında açık olabileceğine, bu yerlerde çalışanların da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacaktır.

Kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacaktır.

Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecektir.

6 Haziran 2021 Pazar günü ilimiz Çatak, Gevaş, Tuşba, Başkale, Erciş, Edremit ve

Çaldıran İlçelerinde toplam 12 mahallede yapılacak olan muhtar seçimleri için,

- Seçimlerde görev alacak kişiler, seçim kurullarınca düzenlenmiş görev belgelerini ibraz edecektir.

- Oy kullanacak seçmenler seçmen kâğıtlarını ibraz edecektir.

- İkamet ile oy verme yeri arasındaki güzergâh ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla seçimlerde görev alacak kişiler ile bu yerlerdeki seçmenler 6 Haziran 2021 Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Seçim yapılacak mahallelerde seçim güvenliğinin tesisi amacıyla her türlü tedbir kolluk kuvvetleri vasıtasıyla planlanacak ve alınacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER