Van’da sözde kapı açık

Van Valiliği tarafından 17 Mayıs'ta yapılan açıklamayla açılan Kapıköy Sınır Kapısı'nın durumuna ilişkin açıklama yapan SP İl Başkanı Özay İlhan, sınır kapısının sözde açıldığını belirtti.

Van’da sözde kapı açık

Türkiye ve İran arasındaki sınır kapılarından biri olan Van’ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır Kapısı 24 Mart 2020 tarihinde pandemi gerekçesiyle kapatıldı. Kapı, 17 Mayıs’ta Van Valisi Mehmet Emin Bilmez tarafından yapılan açıklamayla yaya giriş ve çıkışlarına açıldı. Yapılan duyuru da, “Turistler, 72 saat içinde alınan PCR negatif test sonucu ile sınır kapısından giriş yapabilecek” denildi.  Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanı Özay İlhan da kapının durumuna ilişkin açıklama yaptı. 

ESNAF KEPENK KAPATTI Yapılan açıklamaya rağmen kapıların faaliyete geçmediğini belirten İlhan, Van başta olmak üzere bölge kentleri için İran’ın turizm ve ticaret açısından önemine işaret etti.  İlhan, “Türkiye genelinde hali hazır da mevcut olan ekonomik sorunların üzerine pandemiye bağlı olarak oluşan yasaklar ve ilimizi direk olarak etkileyen sınır kapılarının faaliyete geçmemesi nedeniyle bugün itibariyle bin civarında esnafımız kepenk kapattı. Binlerce esnafımız vergilerini, SGK primlerini, kredilerini, çeklerini, senetlerini ve ödemelerini yapamaz duruma geldi” dedi.

SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR Van’ın işsizlik oranında Türkiye genelinde ilk sıralarda yer aldığına da dikkat çeken İlhan, yaşanan sıkıntılarla birlikte her gün yeni insanların işsiz kaldığını ifade etti. İlhan, "Her gün Türkiye-İran arasında havayoluyla seferler yapılırken karayoluyla her türlü giriş çıkışın durdurulması ayrı bir muammadır. Van’da birçok sektörde ciddi ekonomik sıkıntılar yaşanırken ilimizde bulunan iktidar yetkilileri boş beleş işlerle uğraşmakta asıl sorunlarımızı görmezden gelinmektedir” diye konuştu İlhan, son olarak 14 aydan fazla süredir kapalı olan, Kapıköy, Gürbulak ve Esendere sınır kapılarının derhal açılması çağrısında bulundu. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fevzi ölgun
Fevzi ölgun - 2 hafta Önce

20018 20019 yılında 6 ay icinde Van saray kapısında yani kapıköt ve ezen derede 850000 iranlı türkyeye giriş yaptı buda demektir hem esnafa hem ekonomiye buyuk destektir neden kapalıdır şu ana kadar anlamıyorum devlet nasıl böyle bir çan tamamını kapatır anlamış deyiliz
Bizim milet vekilimimiz yatmak icinmi ankaraya gittiler galiba

SIRADAKİ HABER