Vanlı iş kadını 9 ülkeye ihracat yapıyor!

Van’da kereste ve inşaat malzemeleri ihracatı yapan tek kadın nevroz ürün: "emek verilince hiçbir şeyin imkansız olmadığını kanaat getirdim"

Van'da Sosyoloji ve Sosyal Hizmet Uzmanlığı bölümlerinden mezun Van’ın tek kadın ihracatçısı Nevroz Ürün, (29) yüzde 98’i erkekler tarafından yapılan kerestecilik inde 9 ülkeye Van’dan kereste ve inşaat yapı malzemeleri ihraç ediyor.

Ürün, “Van ihracatçılar birliği resmi verilerine göre Van’da tek ihracat yapan iş kadını ünvanı sahibiyim. Her işte olduğu gibi bizim sektörün de zorlukları var. Zorluğun temel sebebi bu alanın yüzde 98’inin erkeklerden oluşuyor olmasıdır. Bu yönüyle zorlandım ama emek verilince hiçbir şeyinde imkansız olmadığını kanaat getirdim” dedi.

İSHAK KARA

Van'da Sosyoloji ve Sosyal Hizmet Uzmanlığı bölümlerinden mezun Van’ın ilk ve tek kadın ihracatçısı Nevroz Ürün, (29) yüzde 98’i erkekler tarafından yapılan kerestecilik işinde 9 ülkeye Van’dan kereste ve inşaat yapı malzemeleri ihraç ediyor. Ürün, “Van ihracatçılar birliği resmi verilerine göre Van’da tek ihracat yapan iş kadını ünvanı sahibiyim. Her işte olduğu gibi bizim sektörün de zorlukları var. Zorluğun temel sebebi bu alanın yüzde 98’inin erkeklerden oluşuyor olmasıdır. Bu yönüyle zorlandım ama emek verilince hiçbir şeyinde imkansız olmadığını kanaat getirdim” dedi.


Van’ın tek ihracat yapan iş kadını Nevruz Ürün Yaklaşık bir yıldır bu işte olduğunu belirten Ürün Suriye, Irak, İran, Lübnan, Kuveyt, İsrail, Fransa ve Almanya’ya ihracat yaptığını belirtti.

“BÖLGENİN EN BÜYÜK VE TEK KADIN KERESTE TÜCCARIYIM”

İş Kadını Nevroz Ürün, “Goyan Companya’nın sahibiyim 7 kardeşiz ve ben iki üniversite okudum. Fakat zorunlu sebeplerden dolayı ihracata yöneldim. 1 yıl önce ihracat hikayem başladı. Ondan önceleri ihracatla alakalı bir fatura bile kesemiyordum. Bana gelen bir telefonla kendimi kereste tüccarı olarak buldum. Elbette ki ilk başlarda zorlandığım bir süreçti. Sıfır sermayeyle başladım. Şirketim bilem yoktu. İşe ilk girdiğimde 20 günlük korona sokağa çıkma yasağı vardı. Ona rağmen bazı imkanları zorladık. Şirket avukatımız bu anlamda yol gösterici oldu. Mevzuatı bilmiyordum. Şirket durumu ne olur. Seyahat izni vs. katkısı olmuştur. Sonra serüvenimiz başladı. İlk başladığımda işe fabrikalar nezdinde muhatap bile alınmıyordum. 1 yılın sonunda şu anda gelinen aşamada bölgenin en büyük ve tek kadın kereste tüccarıyım.

“ZORLUĞUN TEMEL SEBEBİ BU ALANIN YÜZDE 98’İNİN ERKEKLERDEN OLUŞUYOR OLMASIDIR”

Van ihracatçılar birliği resmi verilerine göre Van’da tek ihracat yapan iş kadını ünvanı sahibiyim. Her işte olduğu gibi bizim sektörün de zorlukları var. Zorluğun temel sebebi bu alanın yüzde 98’inin erkeklerden oluşuyor olmasıdır. Bu yönüyle zorlandım ama emek verilince hiçbir şeyinde imkansız olmadığını kanaat getirdim. İlkin Van ile başladım ama şimdilerde Van, Iğdır, Erzurum, Trabzon, Artvin ile devam ediyoruz. İlk başladığımız dönemlerde 8 fabrika ile 1. Yılımı kapattım ama şimdilerde bu sayı 12’ye kadar çıkmış durumdadır. Türkiye’deki kereste sistemini oturttuktan sonra Yurtdışına açılmaya karar verdim. Belarus ile başladım. Türkiye’deki Kereste dünyanın en ucuz kerestesiydi fakat mevcut siyasi konjektörden kaynaklı Belarus’un para birimi düşmesiyle beraber Belarus ürünü cazip hale geldi. Cazip hale gelince müşterilerimizi başka pazarlara kaptırmamak için alternatif yarattık. Şimdi Belarus’tan Van’a Van’dan Kuzey Irak Kürdistan bölgesine gönderiyoruz” dedi.

“TİCARET VE İHRACATTA GÜVEN ÖNEMLİ BİR OLAYDIR”

Nevroz Ürün, bir anda kendisini inşaat kalemleri arasında bulduğunu belirterek, “Bunun dışında İnşaat malzemeleri beraberinde diğer birçok kalemi getiriyor. Keresteyle birlikte inşaat malzemesi montalama, parke vs. işlerde oluyor. Bir baktım kendimi inşaat kalemleri arasında buldum. Benim için zorlayıcı olan işi tek başıma yapmamdı. Ailem her daim yanımda durdu. Ticari yönüyle bu işe tek çıktım. Yolun devamında da tek başımaydım ve ben bunu sıfır sermayeyle yaptım. Birçok insan sıfır sermayeyle nasıl iş kurulabilir 1 yıl gibi kısa sürede nasıl bu kadar büyük cirolara sahip olunabilir diyecektir. Ticaret ve İhracatta güven önemli bir olaydır. Yurtdışından insanlar size parasını emanet ediyor. Üretim olduğu içinde üretim bitene kadar para sizde kalmış oluyor. Kendi içimde matematiksel bir hesaplamaya girdim. Elbette ki zorlanıyorsunuz yoruluyorsunuz. Van’dan çıkıp Kuzey Irak’a veya buradan Artvin’e tek başınıza gitmek zorunda kalıyorsunuz. İnsan istedi mi bir şeyler mümkündür. Genç yaşta para kazanmak mümkündür. İsteyen herkes yeter ki cesur olsun bir şeyler yapmak istesin. İnsan yola çıktığı zaman bir söz vardır ya “kervan yolda düzülür” diye kendimde tecrübe ettim” diye konuştu.

“KERESTE BİTCOİN’DEN DAHA ÇOK DEĞER KAZANDI”

Ürün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genç girişimci arkadaşlara tavsiyem, sermayem yok gücüm yok şirketim yok asla bunları düşünmesinler. İnsan istediği zaman her şey mümkündür. Yeter ki biraz cesaretli olsun. İlgili fizibilitesini iyi yapmış olsun. Kereste değil başka bir kaleme girmiş olsaydım belki zarar da ediyor olabilirdim ama Kereste Bitcoin’den daha çok değer kazandı. Doğru sektör ve risk faktörlerini iyi analiz etmek lazım bu doğrultuda sektörün tek kadın kerestecisiyim. Elbette ki zorlanıyorum. Çünkü üreticiler, muhasebeciler, tırcılar ve gümrük görevlileri hepsi erkek olunca dezavantajlarını yaşıyoruz elbette ki avantajları da var. İnsanlar biraz daha kibar oluyor kadın olunca karşısındaki bir kadın eli kereste camiasına değdiği zaman insanların daha dikkat ediyor. İstiyorum ki inşaat yapı malzemesi kereste işindeki kadın arkadaşların sayısının artmasıdır. İhracat sanıldığı gibi zor değil yeter ki yapmak istesin. İhracat yaptığın ülkenin hukuk kurallarını da iyi bilmekte fayda var. Ticari hukuk önemli, siz aynı anda hem üretim, ihracat, ithalat hem de kendi ülkeniz ve karşı taraftaki ülkenin ticaret kanunu iyi bilmeniz gerekir. Hedef ülkenin ticari kanunlarına hakim olmak gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2022, 09:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydar ERDİNLER
Haydar ERDİNLER - 1 hafta Önce

Gerçekten dinledikçe gurur duydum, kendilerini tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyoruz. Van halkı Kayseri mantığını yakalamak zorundadır. Kayseri veya sanayi bölgelerinin tümünde halk bilinclidir, halk; yatırım yapan iş adamlarına destek vermeli, dürüst duruş sergileyerek mal sahibinden daha fazla sahip çıkmalıdır. Van'ın büyük eksikleri den birisi sahiplenme ruhunun olmayışıdır.

Van
Van - 5 gün Önce

Allah yardımcınız olsun inşAllah daha da kazanırsınız fakat; anlattığınız gibi vAllahi kolay değil sermayesiz hiç değil;)

SIRADAKİ HABER