Son yıllarda sefer azlığı ve bilet fiyatlarının yüksek olmasıyla gündemden düşmeyen Van Ferit Melen Havalimanıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Son beş yıl içerisinde tüm girişim ve çabalara rağmen sefer sayıları artırılamazken, Van Ferit Melen Havalimanı’nın 3 ay gibi uzun bir süre uçuşlara kapatılacağı gündeme bomba gibi düştü.

417324512 2485375734970167 1538386747958274242 N

Türkiye’de en çok tercih edilen ve kullanılan havalimanlarından biri olan Van Ferit Melen Havalimanı, yıllardır büyük sorunlarla anılırken, havalimanın 3 ay boyunca uçuşlara kapatılması kentte büyük yankı uyandırdı. Kentte son yıllarda eksik uçuşların artmasına yönelik girişimler, çalışmalar ve çağrılar sürerken, havalimanın pist yenile, asfalt çalışması ve diğer birçok çalışmalar nedeniyle kapatılacağı öğrenildi.

HAVALİMANINDA 3 AY BOYUNCA HİÇ BİR SEFER YAPILMAYACAK

Doğa ve kültürel güzelliğiyle turizm kenti olan Van’da nüfusun artmasıyla uçak seferleri yetersiz kalmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana olmak üzere sadece 5 yere uçuşu bulunan Van Ferit Melen Havalimanı, 1 milyon 200 bini aşan nüfus için yetersiz kalıyor. 900 bin nüfuslu Trabzon gibi illerde daha fazla uçuş yapılırken Van bu noktada bir adım ileri gidemedi. TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe’nin yaptığı flaş açıklamada Ferit Melen Havalimanı’nın 3 ay boyunca kapanacağı belirtildi. Yaşanan yeni gelişmeye göre ise 3 ay boyunca hiç sefer olmayacak.

VAN FERİT MELEN HAVALİMANI KAPANIYOR

20 yaşındaki kadının cenazesi Zap’ta bulundu 20 yaşındaki kadının cenazesi Zap’ta bulundu

Bunca yaşanan soruna ek yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz yıl yapılması planlanan ancak bütçe çıkmadığı için ertelenen pist yenileme işlemi nedeniyle Ferit Melen Havalimanı 3 ay boyunca kapanıyor. Ferit Melen Havalimanı'nın uçuşlara kapanacağı tarihin netleştiğini açıklayan Cevdet Özgökçe, bu durumun Van’a büyük sorun çıkaracağını ifade etti. Yaşanan gelişmeye ilişkin DHMİ resmi sitesinde (https://www.dhmi.gov.tr/) herhangi bir açıklama yapılmadı.

“İHALE YAPILDI, TARİH NETLEŞTİ”

Ertelenen pist yenileme işleminin bu yıl yapılacağını söyleyen Başkan Özgökçe, “Geçen yıl malumunuz bunun dedikodusu çıkmıştı. Van Ferit Melen Havaalanı 3 ay, 6 ay kapanacak şeklinde. Biz de kurum olarak devlet hava meydanları müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmeler neticesinde sizlerin aracılığıyla bir basın açıklaması yapmıştık. Geçen yıl ödemesi çıkmamıştı ama bu yıl ödeneği de çıktı, ihalesi de yapıldı. Vanlı bir işletme, yatırımcı inşaat firması ihaleyi aldı. 3 ay yani 90 gün içerisinde bitirme şartıyla ihale yapıldı. Maalesef sezonun başında, pik sezonu dediğimiz dönemde tadilat başlayacak. Van’da biliyorsunuz mevsimler birbirine çok uyuşmadığı için kışın havalar çok soğuk ve kar yağışlı. Bu yüzden mecburen ya baharda yapacaklar ya yazın yapacaklar ya da sonbaharda. İlkbaharda yapılma koşuluyla herhalde hava şartları uyarsa Nisan ya da Mayıs ayında başlayacak. Bizde de sezon bir Nisan’da başlar 30 Kasım’da biter. Sezonun en pik dönemi bizim için. İran’dan gelen misafirlerimizin yoğunluğuyla Nevruz’a da denk gelebilir. 3 ay içerisinde yüklenici firma, pistin tadilat ve tamiratını yapacak. Elzemdi, mutlaka yapılmalıydı. Allah muhafaza uçak kırılmalarına sebebiyet verecek bir dereceye gelmişti pistlerin arızası. 3 ay içerisinde bu tadilatı yapıp teslim edecekler. O süre içerisinde de alternatif bir havaalanı belirlenecek. Geçen yıl yapılsaydı Muş’a karar vermişlerdi. Hangi havaalanı alternatif seçilecek bu yıl daha öğrenemedik, yeri netleşmedi. Öyle durumlarda da uçaklar Van havaalanına inmiş gibi o alternatif havaalanına inecek ondan sonrası karayoluyla seyredecek.” dedi.

“ALTERNATİF PİST TALEBİMİZİ DUYAN OLMADI”

Yıllardır uçuşlarda sorun yaşandığını buna rağmen alternatif pist taleplerinin duyulmadığını dile getiren Özgökçe, “Alternatifi olmalıydı, biz de bunu çok zorladık, çok zorluyoruz ve hala da zorluyoruz. Göle paralel ilave bir pist talebimiz oldu. Bir buçuk kilometre bir kamulaştırma yapılıp yani göl doldurulacaktı. Ülkemizde 3 tane havaalanı Karadeniz’de denizin içine yapıldı. Rize, Trabzon, Ordu Havalimanlarının üçü de deniz dolgusuyla yapıldı. Çok zor bir coğrafyada, Karadeniz’de bu 3 havaalanı denizin içine yapıldı. Bize de bir buçuk kilometreye kadar bir kamulaştırma, yaklaşık bin metrede göle bir dolguyla yapılacaktı. Çok yoğun bir talebimiz oldu, çok istedik alternatif bir pistimiz olsun. Bir de kışın malumunuz bizim uçaklarımızın yüz 30-40’ı hava muhalefeti yüzünden iptal oluyor. Alternatif bir pistin olması bizim de elimizi güçlendirirdi, sektörün de elini güçlendirdi. Van için çok iyi olurdu. Yani bu havaalanının tadilatı geçen sene yapılacaktı. Bugüne kadar idare ettiyse bir yıl daha idare ettirilip yeni bir pist yapılabilirdi. Biraz daha maliyetli olurdu ama öyle yabana atılacak bir şey değildi. Çok istedik ama maalesef Van’ın siyasi lobisi zayıf olduğu için, siyasi aktörler bu konuda hiçbir çaba göstermediği için maalesef bizim de gücümüz bir yere kadar. Bizleri duymak istemediler, duymuyorlar ya da görmek istemediler. Yazık ediyorlar Van’a. Gerçekten Van bunu hak etmiyor. Van şehirken marka değeri kazanmış çevre iller 20-30 yıl önce kasaba gibiydiler. Şimdi o şehirler marka değerlerini kazandılar, Türkiye’de marka şehir oldular. Maalesef Van marka şehirken hep geri gitti.” ifadelerini kullandı. Van Ferit Melen Havalimanı yetkililerinden alınan bilgiyle de ihalenin tamamlandığı teyit edildi.

Kaynak: Olay Gazetesi