Van'daki fuarda kitabının tüm gelirini Fedile’ye bağışlayacak” Fedile kötü koşullarda yaşıyor diye kaleme aldığımız haberimize cevap Büyükşehir Belediyesi’nden geldi.

Fuarda Fedile iki yazarı Adil Harmancı, Vali ve Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’yı bilgilendirilmesiyle Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Fadile Kayar’ın evi boyanıp, eksiklerinin giderileceği belirtildi.

Van’da ilki düzenlenen Van Yerel Kitap Fuarı’nda yaşamı zorluklarla geçen Fadile Kayar’ın hayat hikâyesinin konu edildiği Fedile II isimli kitabın geliri, yatalak durumda olan evi onarılması için kitabın yazarı Adil Harmancı tarafından Fadile Kayar’a verildi. Kitap gelirinin yanında Van büyükşehir belediyesi de evini onarma sözü verdi. 

Türkiye Yazarlar Birliği ile Van Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından İpekyolu Belediyesi işbirliğinde 11-14 Ocak tarihleri arasında Sanat Sokağı’nda bulunan İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi’nde, 1. Van Yerel Kitap Fuarı düzenlendi.

Van'da yaşanan olayla ilgili lunapark işletmecisi konuştu Van'da yaşanan olayla ilgili lunapark işletmecisi konuştu

Fuara 65 yazar ve şair eserleriyle katıldı. Fuara, küçük yaşta ve zorla evlilikten kumaya, şiddet, taciz ve tecavüzden akıl hastanesine uzanan bir dizi sıra dışı olay yaşayan, dahası sonrasında da herkesin ‘deli’ diye dışladığı Siirt Eruh doğumlu Fadile Kayar’ın yaşamını araştırarak kitaplaştıran gazeteci Adil Harmancı da katıldı.

Harmancı, kitap gelirini Fadile Kayar’ın evine giderek kendisine takdim ettiğini söyledi. Elde edilen gelirin maddiyattan çok maneviyata vesile olduğunu belirten Harmancı, “Ona kitap gelirini kendisine ayırdığımı söyleyince çok sevindi. Belki küçük bir rakamdı, ama güzel bir hediye almış kadar mutlu oldu. Çok içten gülümsedi, kendisini bilirim, bunu çok sevindiği zamanlar yapar.” Dedi.

Belediye evini boyayacak Fadile Kayar’ın kaldığı evin durumunu kitap fuarını ziyaret eden Vali ve Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’ya anlattığını ifade eden Harmancı, şunları söyledi: “Bu fuar Fedile’ye yaradı diyebilirim. Vali Ozan Balcı fuarı ziyaret ederken, önümdeki kitaba baktı. Prof. Dr. Zeki Taştan hoca, kitap içeriğiyle ilgili kısa bir açıklamada bulundu, gelirin kadına bağışlanacağını söyledi. Ben de Fedile’nin evinin nasıl yaşanmaz duruma geldiğini anlattım. Vali Bey belediye olarak gerekeni yapacaklarını söyledi.

Evin boya ihtiyacı dışında sanırım bir iki eksiği daha var, belediye görevlileri gidip yerinde tespit edecekler. Muhtemelen bugünlerde evin eksikleri giderilecek. Bu durumu da Fedile'ye anlattım, buna da çok sevindi, tekrar gülümsedi ve dua etti." “Fuarın önemli bir yanı da bu oldu” Kitap fuarını organize eden Prof. Dr. Zeki Taştan da fuarın önemli çıktılarından birinin de fuarda Fadile Kayar’ın durumunun tartışma konusu olması olduğunu söyledi.

Van’da ilk olan fuarın birçok ilk gibi kitap sayesinde ilgiye muhtaç bir kadının da gündeme gelmesini sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Taştan, “Fuarın önemli bir yanı da bu oldu. Fedile'nin yüzünü güldürebildiysek ne mutlu bize...” dedi.

Kaynak: VanEkspres - VanMED