Van'da 714 bin seçmen 31 Mart'ta sandık başına gidecek. 13 ilçede 2 bin 554 sandık kurulacak. Siyasi partiler de sandık güvenliğini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

DEM Parti, Van’da seçim güvenliği çalışmalarına aylar önce başladı. Parti Meclisi ve Seçim İşleri Komisyonu üyesi Öner Yiğit, Van'da sandıklarda 8 bin 190 kişiyi görevlendirdiklerini ve eğitimlerini de aralıksız sürdürdüklerini söyledi.

'HER SANDIK İÇİN EN AZ 5-6 KİŞİYE EĞİTİM PLANLADIK'

Yiğit, "2020 yılından bu yana sandık güvenliği ile ilgili eğitimler veriyoruz. Van’ın 13 ilçesinde sandık görevlilerimizi belirledik. İl genelindeki 8 bin 190 sandık görevlisi, okul sorumlusu ve müşahitle sandıklarımızı koruyacağız. Her sandık için en az 5-6 kişiye eğitim planladık. Bir komisyon kurduk. Bu komisyon ilçe ilçe eğitimler vermeye devam ediyor. 394 mahalle 834 okuldaki görevlilerimizle beraber güvenliği sağlayacağız. Her sandık için asil ve yedek üyelerimizi belirledik. Siyasi partiler arasında bunu yüzde yüz gerçekleştiren tek partiyiz" diye konuştu.


'MEZRALARDAKİ SANDIKLARIN TAŞINMASINA YÖNELİK İTİRAZIMIZ REDDEDİLDİ'

Seçmen sayısı az olan mezralarda sandıkların birleştirildiğini hatırlatan Yiğit,yaptıkları itirazın kabul edilmediğini söyledi. Yiğit, "Seçmen sayısı az olan mezralardaki sandıklar yakın köylerdeki sandıklarla bir merkezde toplandı. Siyasi partiler olarak buna itiraz ettik ancak İlçe Seçim Kurulu bu itirazı kabul etmedi. Buradaki seçmenleri önceki seçimlerde siyasi partiler taşımıştı. Bu seçimde Seçim Kurulu mu, siyasi partiler mi taşıyacak belli değil" dedi.

'VAN'DA DOĞAL BİR SEÇMEN ARTIŞI VAR’

Bazı kentlerdeki taşıma seçmen taşıma iddialarına dikkat çeken Yiğit, "2023 seçimlerinden sonra bir seçmen dengesizliği basına yansıdı. Seçmen taşıma ile ilgili spekülasyonlar oldu. Van’la ilgili bu durumdan söz etmek çok doğru olmayacak. 2023 seçimlerinde Bahçesaray ilçemiz 8 bin 138 seçmene sahipken bu seçimlerde 8 bin 271 oldu. Doğal bir artış yani. Yine Başkale ilçesinde 701, Çaldıran ilçesinde 308 seçmen farklılığı oluştu. Mayıs seçimlerinden sonra kent toplamında 7 bib 538 seçmen artışı yaşandı" diye konuştu.

'GÖREVLİLER 142 BELGESİNİN ASLIYLA OY KULLANMALI'

2023 seçimlerinde tespit ettikleri eksikleri Seçim Kurulu'na bildirdiklerini belirten Yiğit, seçim günü görevlendirilen bina sorumlusu, kolluk güçleri, ulaşım görevlilerinin kendilerine verilen EK-142 belgesinin fotokopisiyle değil, aslıyla oy kullanması gerektiğini söyledi. Yiğit, "Yine korucuların oy kullanma esnasında kimliğini ve kullanacağı oyu açık edecek şekilde fotoğraf çekmesi ve bir yerlere göndermesini engellemek için sandık kurulu üyelerimizi eğiteceğiz" dedi.

'İRADENİN SANDIĞA YANSIMASI İÇİN HERKES SORUMLULUK ALMALI’

Oy sayma ve kayıt altına alma işlemleri sırasında parti genel merkezine yerelden veri akışı sağlayacaklarını ifade eden Yiğit, her seçmene sandıklara sahip çıkması ve iradesinin sandığa yansıması için sorumluluk alması çağrısında bulundu.

Bakan Açıkladı: Şırnak'tan sonra Van’da petrol keşifleri yapacağız! Bakan Açıkladı: Şırnak'tan sonra Van’da petrol keşifleri yapacağız!

'YAKLAŞIK 9 BİN SANDIK GÖREVLİSİ VE MÜŞAHİDİNE EĞİTİM VERDİK'

CHP Van İl Başkanı Seracetti̇n Bedi̇rhanoğlu da sandık görevlilerini belirlediklerini ve gerekli eğitimleri verdiklerini söyledi. Bedirhanoğlu, “Sandık görevlilerimizi belirledik. 40-50 kişi eksiğimiz var, onları da müşahitlerle dolduracağız. Bu anlamda Türkiye Gönüllüleri ile irtibatımız var. Kendileri ile kent için ortak çalışacağız. Sandık kurulmayan bazı küçük mezralardaki insanların oy kullanmalarını sağlayacağız. Diğer siyasi partilerle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Van il örgütü olarak 9 bin dolaylarında sandık görevlisini ve müşahidi eğittik bu anlamda. Şu an için bir sorunumuz yok. Görevlilerimizi ve yedeklerimizi belirledik. Bu tedbirler sonucu herhangi bir kaygımız yok" dedi.

Kaynak: Şenol Balı - Artı Gerçek