Kurban Bayramı'nın 3 Günlük Bilançosu: 22 Ölü 4 Bin Yaralı Kurban Bayramı'nın 3 Günlük Bilançosu: 22 Ölü 4 Bin Yaralı

Tutsak yakınları Abdullah Öcalan'a yönelik 39 aydır sürdürülen mutlak tecridin sonlandırılarak, özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü için eylemde. Bu kapsamda Van ve 3 il'de "Özgürlüğe ses ver" eylemleri gerçekleştirildi.

G O5 Nyu W4 A A I5 P3

Van'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve tutsak yakınları, AKP Van İl Başkanlığı önünde yapılmak istenen açıklamaya izin verilmedi.

DEM Parti İpekyolu İlçe (Rêya Armûşê) İlçe Örgütü binası önünde açıklama yapıldı. "Zindanlara ses ver" pankartının taşındığı açıklamaya DEM Parti milletvekilleri Mahmut Dindar ve Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ile Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan'ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum ve siyasi parti üyesi katıldı.

DEM Parti İl Örgütü yöneticilerinden Şeref Yıldız, "Türkiye cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik hukuk dışı uygulamalar, eziyet ve işkence, yaşam hakkını tehdit etmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin, ulusal ve uluslararası mevzuatın düzenlediği temel hak ve özgürlükleri, sistematik bir şekilde ihlal edilmektedir. Özellikle Kürt halkının ‘irademdir’ dediği ve seçtikleri söz konusu olunca hukukun evrensel ilkeleri, Anayasa Mahkemesi, AİHM kararları askıya alınmakta, hukuk uygulanmamaktadır" diye konuştu.

'KRİZLERİN NEDENİ TECRİTTİR'

Hükümetten gelen "normalleşme" açıklamalarına dikkati çeken Yıldız, "Tecrit var oldukça normalleşme olmaz ve Türkiye’deki hiçbir kriz gerçek anlamda son bulamaz. Türkiye'nin içinde olduğu sosyo-ekonomik, politik ve hukuki tüm krizlerin ana nedeni tecrit ve hukuksuzluk politikalarıdır" diye belirtti.

'TUTSAKLARIN TALEPLERİ TALEPLERİMİZDİR'

DEM Parti Van Milletvekilli Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Öcalan üzerinden süregelen tecride işaret ederek, "Tecrit, şu an Kurdistan’ın ve Türkiye’nin bütün cezaevlerine sirayet etmiş durumda. Bu topraklarda en çok acı çeken anneler oluyor. Annelerin tek isteği bu topraklarda özgür ve eşit bir yaşamdın inşa edilmesi, bu toprakla açığa çıkarılmış olan savaş politikalarının son bulmasıdır. Cezaevlerinde açığa çıkmış olan eylemlerin dışarıda daha çok sahiplenilmesi gerekiyor. Yaşanan krizin temel sebebi iktidarın Kürtler üzerinden açığa çıkarmış olduğu bu tecrit ve savaş politikalarıdır. 'Özgürlüğe ses ver' eylemlerimizin sesini daha fazla büyütmemiz gerekiyor. Tutsakların talepleri taleplerimizdir. Sayın Abdullah Öcalan üzerinden yürütülen tecrit politikaları son buluncaya kadar tutsakların ve annelerin sesine ses olacağız" şeklinde konuştu.

Açıklama, yapılan oturma eyleminin ardından son buldu.

Editör: İshak Kara