Hayati önem arz eden seçime 4 ay 23 gün kaldı. Bizlerde 2024 seçimlerine kısa süre kala sizler için Van’da kulislerde isimleri yüksek seslen dinlendirilen isimleri derledik.

Bunun yanında Bu hafta Van’ın heybesinde 15 gün sonra yapılacak olan Urartu’nun Başkenti konseptiyle yapılacak olan İstanbul Tanıtım Günlerini var.  

Heybemizde kentin sporuna geniş yer verdik. Vanspor, Vangücü ve Vangölüspor’u köşeye taşıdık.

Van’da doğaüstü bir olay yaşandı. Dünyaya çarpan güçlü bir solar fırtına sebebiyle Türkiye'de Van ve birçok ilde “Kuzey Işıkları” görüntülendi.

Van’ın Heybesiyle keyifli okumalar…

***

VAN TANITIM GÜNLERİNE DAVETLİSİNİZ

Van’ın zengin kültürel mirası, İstanbul'da tanıtılacak

2. Van Tanıtım Günleri, 23-26 Kasım’da İBB Yeni Kapı Etkinlik Alanın'nda Sizlerde Davetlisiniz...  

7 bin yıllık tarihi ile Urartular, Hititler, Persler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadım bir tarihin tanığı Van bu senede 2. Tanıtım günlerine tanıklık edecek.

Köklü kültürü, zengin tarihi, şehir efsaneleri ve doğal güzellikleri ile dünyaya ün salan şehir VAN…

Geçen Sene Güneşin Başkenti olarak başlayan etkinliğin Bu yılki teması "Urartuların Başkenti Van İstanbul’da" olacak.

Van Dernekler Federasyonu öncülüğünde gerçekleşecek. Bu yıl ikincisi düzenlenen Van tanıtım günleri yeni kapı İstanbul’da…

Van, zengin bir kültürel mirasa sahip bir şehirdir. Akdamar Adasından, Muradiye Şelalesine, Kahvaltısından, Keledoşuna, Çatak Balı, Otlu Peynirine, Yöresel Kıyafetlerden, Halk oyunlarına, Dengbejlerden Yazarlara, İnci Kefalinden Ayran Aşına, Peri Bacalarından Traventerlere, Van Kedisinden Savat gümüşçülüğünü sayamadığım bir çok zenginliğimizi Türkiye halklarıyla buluşturacak bu kültürel zenginlik tüm yönleriyle gözler önüne serilecek.

Van’ın tanıtımına büyük katkı sunacak etkinlik 23-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek.

VAN DERNEKLER FEDERASYONU YENİ REKOR İÇİN KOLLARI SIVADI

Geçen Sene 2 Milyona yakın ziyaretçi alan Van Tanıtım günlerinde bu yıl hedef 4 Milyon kişiyi Yeni kapıda buluşturmak.

Etkinlik öncesi Van’a gelen Van Dernekler Federasyonu Başkanı M. Fatih Yağız Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Özden, Lokman Heykel, Hüseyin Tuncel ve benim eşlik ettiğim bir dizi ziyarette bulunarak Van’daki kurumları İstanbul’a davet ettiler.

İlk Durak Van Ticaret odası oldu. Samimi geçen ortamda Başkan Necdet Takva ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli 23-26 kasım’da İstanbul’da yapılacak etkinlikte bulunacaklarını belirtti.

Ticaret odası dışında, Van Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mehmet Aslan, Türsab Doğa Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe, Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Edremit Belediyesi başkanı İsmail Say’i makamında ziyaret ederek İstanbul’da yapılacak tanıtım etkinliğine davet ettiler.

HERKESİN SAHİP ÇIKMASI GEREK

Herkesin Kendince bu etkinliğe sahip çıkması gerek diğer iller 30. Tanıtım gününü yaparken bizler zorda olsa 2. Yapıyoruz. Kim yapıyorsa yapsın görüşü düşüncesi fikri ideolojisi ne olursa olsun konu kent olduğu zaman bir araya gelmeliyiz. Gelmemiz gerekir. Tanıtım günü sonrası katılmayanları da tek tek buradan yazıp neden katılmadıklarını sizlerle paylaşacağım…

***

VAN 2024 YEREL SEÇİM

Aday Adayları bir bir alana iniyor. Ak Parti’de her gün yeni isimler aday olurken, HEDEP 2024 yerel seçimler öncesi ince eleyip sık dokuyor.

Tüm Partiler il ilçe ve mahallelerde anketler yapmaya başladı bile…

HEDEP Son Yerel seçimde oyların yüzde 54’ünü alırken Ak Parti yüzde 40 bandında kaldı. HDP 260 bin kişinin oyunu alırken Ak parti’ye 196 bin kişi oy verdi.

Van 2019 yerel seçiminde CHP, Saadet ve İyi Parti yüzde 1 ve 2’yi geçemediler. CHP ve Saadet 9 bin oy alırken, İyi parti 5 bin oyda kaldı.

2024 SEÇİMLERİNDE 4 PARTİ TEK ADAY İLE GİRECEK

Deva, Gelecek, Saadet Partisi, Demokrat parti ortak aday çıkarmayı planlıyor.

5 Kasım’dan bu yana Ak Parti başta olmak üzere diğer tüm partiler Van ve ilçelerinde anketler yapmaya başladı.  

Ak Parti’nin adayı HDP’den oy alması gerek yoksa başkanlık hayal olur.

Ak Parti Van Büyükşehir İçin ismi geçenler,  Zahir Kandaşoğlu, Abdullahat Arvas, Ali Özvan, Fatih Çiftçi, Burhan Kayatürk, Hüseyin Çelik,  Kayhan Türkmenoğlu, Zahir Soğanda, Rektör Hamdullah Şevli, Adnan Yörük, Abdullah Aras, İsmail Say, (Edremit)de olabilir.  Mucip Tapan, Hayrullah Tanış, Fevzi Özgökçe, Salih Akman, Sinan Hakan, İkram Dinçer, Ayhan Kayatürk, Yakup Akgül ve Necdet Takva

VAN’DA AK PARTİ İLÇE BAŞKANLARI KİM OLABİLİR KİMLER KONUŞULUYOR?

İpekyolu ilçesinde 20 bin oy ile fark atan HDP karşı yönetimi yeni devr alan Ak Parti ilçe başkanı Yavuz Kuşan iddali giriş yaparak geçmiş dönemin ruhunu yakalama derdinde. Ve Kuşan geldiği günden beri seçim bürolarına yoğunluk vererek 2024 yerel seçimlerinde İpekyolu belediyesini alacaklarını her defasında yeniliyor.

AK Parti, Çatak, Bahçesaray, Gevaş ve Gürpınar’da kazanan adaylarla girmeyi planlıyor.

AK PARTİ İPEKYOLU İLÇESİ

İpekyolu ilçesinde ismi konuşulanlar : Yavuz Karaman, Abdullah Aras,  İsa Berge, Şaban Gültepe, Emin Çakay, Akın Dinçer, Abdullah Çalım, Muhsin Aydın, Feridun Irak, Rasim Aslan, Mehmet Akın Dinçer, Emre Yörük, Veysel Ürüm, Abdullah Çalım, Adnan Yörük, Vesim Yaviç, Ethem Görgülü, Abdurahman Çoğaz, Çetin Ebinç,

EDREMİT İLÇESİ

Edremit: Doç, Dr. Kamil Yavuzer, Handan Fidan, İsmail Say, İlhan Kaya, Mahmut Yaşar, Halis Bayramoğlu, Sami Özbek, Abdurahman Şeylan, Feyat Kıyak,  

TUŞBA İLÇESİ

Tuşba: Süleyman Oflas, Seracettin Ünlü, Feyat Kıyak, Salih Akman, Mugdat Günini, Mehmet Nuri Başdinç, Abdurahman Çoğaz, Ebubekir Kaçmaz, Mustafa kaçmaz, Ümit İliklerden, Abdurahman Şahin, Necati Yertürk, Eyüp Kızıltaş, Zeki Akyürek,

ERCİŞ İLÇESİ

Son seçimde 2 bin oyla kaybeden Ak Parti Erciş’te Bülent Çelik, İzzet Albayrak, Adnan Aydın, Osman Kaya, Nedim Sağlam, İlyas Haliloğlu, Abdullahat Arvas, Fatih Çiftçi, Şakir İşleyen, Abdulmenaf Turan isimleri konuşuluyor.

Gürpınar: Hayrullah Tanış, Mehmet Yıldız, Hamit Toktaş, Mahsun Acar, Zeynel Acar, Fuat Atan,

Gevaş: Faysal İnan, Murat Sezer, Fazıl Beyhan, Özhan Hakan, Nazmi Sezer, Sinan Hakan, Recep Baysal, Bedirhan Erdem, Yılmaz İnan, Tevik Ergenç, Mehmet Kasım Erva

Bahçesaray: Cumalı Sabırlı, Gülsen Orhan, Meki Arvas,

Başkale: Faruk Alpaslan, Husret Ertuş, Şeref Ertuş, Talat Ertuş, Fatih Saruhan, Caner Özdemir,

Çaldıran: Ferman Yıldırım, Şefik Ensari, Ali Çiftçi, Fevzi Akbağ, Adem Çınarbay, Doç,Dr.  Nesim Aladağ,

Özalp: İsmail Kadırhanoğlu, Orhan Yıldırımçakar¸ Dr. Necip Güven, Ercan Ağar,

Saray: Şerif Çevik, İrfan Gülaçar, Yılmaz Bilmez,

Muradiye: İbrahim Varlı, Kemal Polat, Nafiz Ağaoğlu, Yıldırım Bilici, Halis tuncer, Selçuk Yay

Çatak: Abdurahman Şeylan, Ali Yaşin, Kerem Baynal, Salih Özbek, Tahsin Babur, Emin Babur,

HEDEP’TE İŞLER YOLUNDA

HEDEP 2024 yerel seçimler öncesi ince eleyip sık dokuyor.  Parti içi temayül yoklaması yapacak HEDEP’te yaptığı her toplantıda seçecekleri adayları halka soracaklarının altını çiziyor.

Tüm ilçelerde ön seçime gidecek olan HEDEP 12 Kasımda Van'da Yerel Yönetim Konferansı gerçekleştirecek. Aday başvuruları 15 Aralıkta başlayacak ve Aralık ayın sonunda Adaylar netleşmiş olacak. 

HDP Büyükşehir için ismi geçen birkaç isim ise, Kemal Duman,  Abdullah Zeydan, Pervin Buldan, Ebru Günay, Şemsettin Bozkurt, Muhsin Furat, Ümit Dede, Mustafa Avcı, Fikret Doğan, Tayyip Temel, Ayşe Minnaz, Canan Uzunay, Handan Karakoyun, Aynur Tarhan, Servet Aktaş, Edibe Babur, Çetin Kotan, Zeki Yıldız, Veysi Dilekçi, Ömer Tekin, Murat Timur, Şevket Tuci, Figen Yaşar, Yıldız Çetin, Mesut Eren, Diba Keskin, Fikret Baransel, Fırat Eren, Metin Öner, Mihail Atık, Naci Erkol, Ali Kalçık, Emin Tuğrul, Murat Durmaz, Ahmet Koç, Öner Yiğit, Oktay Candemir, Rojhat Özgökçe, Fariz Borazan, Salih Kara, Şahabettin Özaraslan, Selami Özyaşar, Şemsettin Bakır, Ahmet Özer, Mesut Öztürk ve Şemsettin Takva 

Edremit:  Hayrettin Kıpçak, Cemil Komi, Cengiz Erbenzer, Emin Tuğrul, Bekir Solu, Sinan Sürücü, 

İpekyolu:  Handan Karakoyun, Murat Melet, Abdurrahman Doğar, Tuncer Saginç, Fikret Doğan, Bahattin karaman, Cevdet Altındağ, Aynur Sarıca, Hatice Özdağ
Tuşba: Fatih Yürük, Murat Melet, Serap Güvenç, Abdurahman Doğar, Servet Aktaş, Ayşe Minnaz, Ali Esici

Çaldıran : Nasir Roni Kaya, Faruk Demir

Özalp : Welat Alparslan, Recep Ceylanci, Dündar Ayaz, Tuncer Durmaz,  Şerafettin Özalp, Cahit Özmaya, Sakine Kutpınar. 

Başkale: Tayfun Acar, Adil Aslan, Halit Yağızer

Saray : Ömer Işık, Şahabettin Bilmez, Kadir Çalışkan, Muharrem Şahin, Fadıl Baristiran,

***

VANSPOR’DA NELER OLUYOR?

Mersin idman Yurduna’a 3-0 mağlup olan Vanspor Futbol Kulübü’nde Sportif Direktör Ali Kurt ve Futbol şube sorumlusu Ahmet Bilici ile yollar ayrıldı.

Mersin İdmanyurduspor'a 3-0 yenilerek liderliği Esenler Erokspor'a kaptıran Vanspor bu hafta sahasında Bursa ekibi Karacabey Belediyespor'u yenip liderliği geri almanın peşinde. Vanspor’a Karacabey karşısında başarılar diliyor.

Dilerim yenilmezlik serisini yine yakalayıp o sene bu sene sloganını hep birlikte Şampiyonluk ile taçlandırırlar.

Ziraat Türkiye Kupası maçında Vanspor Süper Lig takımı Kayserispor ile eşleşti. 5-6-7 Aralık’ta oynanacak maçta bir Vanspor taraftarı olarak Vanspor’a gönülden başarılar.

TEBRİKLER ÇOCUKLAR… (VanGÜCÜ)

Bölgede sıkça duyulan bir söz ‘Kadından futbolcu mu olur’ diyenlere inat tabuları yıkan Vangücü Kadın Futbol Takımı 2. Lig’e yükseldi...

Van’da 3 yıl önce bir araya geldiler. Hakkarili Mecit Tekin’in girişimleriyle kurulan Vangücü Kadın Futbol Takımı tüm zorlukları aşarak ikinci lige adını yazdırmayı başardı.

Takımın kurulma aşamasını şöyle anlatan Teknik Direktör Mecit Tekin, “Bir çok aile kızlarını erkek oyunu olduğu düşündükleri Futbola yollamayacaklarını söylüyordu ancak buna rağmen hepsinin kapısını çalarak onları ikna ettim.

Toplumsal baskı ve yoklukla mücadele eden takım yani Van’ın kızları azimleriyle tüm takımları bir bir yenerek adlarını altın harflerle ikinci lige yazmayı başardılar.

 Tek eksikleri Destek Destek ve yine destek…

Maddi manevi destek ile bu takım yarın adını birinci lige yazdıracağından kimsenin şüphesin olmasın. Kadınlara şans verdiklerinde neler yapacaklarını ortaya koyan bir bir takım VANGÜCÜ…

Mecit Hoca söylerini şu şekilde tamamlıyor… Şampiyonluk için çok emek verdik ve kazandık. Destek verilmesi durumunda daha büyük başarı elde edeceğimizden eminiz.”

Bende VanGÜCÜ’nü kutlar başarılarının devamını dilerim.

***

HELAL OLSUN SEVGİLİ İSAOĞLU

Alkışı hak eden bir diğer isim ise HİCRAN İSAOĞLU, Van ve bölgede Amatör kulüpler ve altyapı can çekişirken, Amatör futbol kulübü başkanlığında bir kadını görmek gurur verici, uzun süredir başkan arayışında olan Vangölüspor’un yeni başkanı umut vaat ediyor.

Vanspor eski kulüp yöneticisi Van'ın başarılı İş İnsanlarından Hicran İsaoğlu, Bölgesel Amatör Lig takımı  Vangölü Sportif Faaliyetlere önümüzdeki günlerde yapılacak olan kongre ile başkan olacağını duyurdu. Bu kısa ve öz açıklama bile kentte ses getirmeye yetti.

YENİ GÖZBAŞI, İSAOĞLU OLABİLİR

Kadın başkan olur mu demeyin yeni bir Berra Gözbaşı (Kayserispor eski başkanı) mı doğuyor sorularını akla getirdi.

Van’da bir futbol kulübünün başında bir kadın Başkanın olması bir kadın elinin değmesi çok güzel bir gelişme ve yerinde bir karardır. Cesaretin takdire şayandır.

Ancak üstlendiği görevde başarılı olması DESTEĞE bağlı destek gelmesi durumunda iyi işler yapacağını eminim.

Hırs, Azim, ve iyi niyet ile farkındalık oluşturacağına yürekten inanıyor cesaretinden dolayı kutluyorum. Risk alamayanlar Kahraman olamaz cesur yolculukta gönülden başarılar dilerim. 

HİCRAN İSAOĞLU KİMDİR?

Mimar ve iş insanı Hicran İsaoğlu, Bölgesel Amatör Lig'de mücadale eden Van Temsilcisi VanGölüspor'un başına getirildi.

Van futboluna ve sporuna destek vermeye devam edecek. Bu gelişme, Van'da sporun ve spor kulüplerinin desteklenmesine dair önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

***

VAN TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI!

Dünya'ya çarpan çok güçlü jeomanyetik fırtına sebebiyle Avrupa ile ülkemizde tarihi anlar yaşandı. Van ve Türkiye’nin birçok ilinde görülen Kuzey Işıkları görülürken bu doğa üstü olayının Van tarihinde ilk kez görüldüğü belirtildi.

Editör: Haber Merkezi