Van Kültür Yolu Festivali'nde gerginlik! Bengü'ye konserde şok Van Kültür Yolu Festivali'nde gerginlik! Bengü'ye konserde şok

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), seçimlere az bir süre kala çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğü kentlerden Van’ın merkez İpekyolu (Rêya Armûşê) ve Tuşba ilçelerinde de adaylar hummalı bir çalışma içeresinde. 

G J Imrzy Wc A An Kh4

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı İpekyolu’nda, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınan belediye eş başkanlarının yerine kayyımları atandı. İki dönemdir kayyımla yönetilen 350 bin nüfuslu ilçede 233 bin seçmen var.

Tuşba ilçesinde ise, yüzde 52 oy oranıyla seçimleri kazanan HDP’li adaya KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmedi, belediye yönetimi AKP’ye geçti. 164 bin nüfuslu ilçede bu seçimlerde 97 bine yakın seçmen oy kullanacak.

RÊYA ARMÛŞÊ DEM’İN KALESİ 

DEM Parti’nin İpekyolu Belediye Eşbaşkan adayları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ ile Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları Hanım Akkoş ile Ümit Keser, belediyeleri halka gergi vermek için seçim çalışmasının temposun yükseltmiş durumdu. Çalmadık kapı bırakmayan adaylara gittikleri yerde yoğun ilgi ve destek var.

500 KİŞİLİK EKİPLE ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Çalışmaları hakkında bilgi veren Rêya Armûşê Belediye Eşbaşkan Adayı Cevdet Altındağ, yaklaşık 500 kişilik bir ekiple çalışma yürüttüklerini dile getirdi. İki aydır gece-gündüz demeden çalışma yürüttüklerini belirten Altındağ, “Çalışmalara başlarken ilk olarak mahalle komisyonlarımızı kurduk. Gündüzleri esnaf ve kurum ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Akşamları ise arkadaşlarımız ile beraber mahallelerde halk toplantılarına katılıyoruz. Şu ana kadar ilçe genelinde çalışma yürütmediğimiz köy ya da mahalle kalmadı” dedi.

G J S4 P K Xo A E Dfr O

‘ÇOK FAZLA SORUN BİRİKMİŞ DURUMDA’

Altındağ, kayyımlardan büyük rahatsızlık duyan ilçe halkının belediyeleri kendi kurumları olarak görmediğini ifade etti. 8 yıldır kayyımla yönetilen ilçenin bazı mahallelerinde hala içme suyunun dahi olmadığını söyleyen Altındağ, şunları ekledi: “Sixke (Bostaniçi) Mahallesi’nden Selimbey Mahallesine kadar mahallelerimizde belediyecilik adına çok fazla sorun birikmiş durumda. Elbet bu sorunları halkımızla beraber çözeceğiz. Belediyeyi kazandığımız zaman, belediye meclisi ve şehirdeki sivil toplum kuruluşları ile koordine bir şekilde halkımıza en iyi hizmeti sunacağız. Büyükşehir yetki alanına giren sorunları ise büyükşehir belediyemiz ile koordineli bir biçim de çözüme kavuşturacağız.” 

60 BİN FARK HEDEFLENİYOR

Son yerel seçimde 22 bin oy fark attıkları AKP’ye bu seçimde 60 bin oy fark atacaklarını iddia eden Altındağ, “Kesin bir şekilde büyük bir farkla zafer kazanacağız Bu umut ve istek halkımızda da mevcuttur” dedi.

UZUNAY: ZAFERE ULAŞACAĞIZ’

Rêya Armûşê’nin diğer Eşbaşkan Adayı Canan Uzunay da, yürüttükleri çalışmalarda halktan doğru büyük bir sahiplenmeyle karşılaştıklarını ifade etti. Uzunay, “Halkımızın bizden temel beklentisi her zaman onların yanında olmamızdır” diye belirtti.

Kayyımların gelir gelmez ilk önce kadın çalışmalarına darbe vurduğunu dile getiren Uzunay, “Kayyımlar yaklaşık 8 yıldır Rêya Armûşê’de hiçbir çalışma yürütmediler. Göreve gelir gelmez de ilk işleri kadın kurumlarını kapatmak oldu. Biz de bundan önce görevden alınan kadın eş başkanlarımızın yaptığı gibi kadınlar için birçok merkez kurup, bu merkezlerde kadınlara yönelik projeler yürüteceğiz. Yaşanan bütün sorunları halkımızla el birliği yaparak, beraber çözüme kavuşturacağız. 31 Mart’tan zaferle çıkacağız ve bu zafer halkımızın olacak” şeklinde konuştu. 

G J O Mpau Xg A A K Y E

AKKOŞ: SORUNLARI BERABER ÇÖZECEĞİZ

Seçim çalışmalarının yoğunluğu arasında mikrofon uzattığımız Tuşba Belediye Eşbaşkan adayı Hanım Akkoş ise, bir araya geldiklerini ilçe halkının yoğun ilgi ve sevgisiyle karşılaştıklarını kaydetti.

Halkın kayyımlardan bıktığını ve ilçeden göndermek olduğunu belirten Akkoş, kayyım pratiğini “Gittiğimiz her yerde ‘önce kayyımları gönderelim, sonra sorunlara çözüm oluruz’ diyorlar. Kayyım, belediyeciliğin su, yol gibi temel görevlerini bile yerine getirmemiş. Şu an çoğu mahallemizde yollar çamur içinde. Kadına, çocuğa, gençliğe dair tek bir çalışma yok. İşsizlik had safhada” sözleriyle dile getirdi.

Akkoş, seçilmeleri halinde hayata geçirecekleri projelere dair ise şunları söyledi: "Tuşba’nın ekilebileceği çok verimli arazileri var. Tarıma yönelik çalışmalarımız olacak. Kapatılan kadın Yaşam merkezleri, JINKART’lar gibi kayyımın eli ile kapatılan her yeri ve her şeyi geri açacağız. Hatta bununla sınırlı kalmayıp, üstüne fazlasını koyacağız. Çocuklar için çok dilli kurs ve kreşler açacağız.  Göçün önüne geçebilmek için de türlü çalışmalar yapacağız.  Bizim yerel yönetim politikamızda halkla birlikte yönetim var.  Kadın, çocuk, genç ve kentin dinamikleri ile bir araya gelerek sorunları beraber tartışıp, çözeceğiz.”

'SANDIĞA GİDELİM' ÇAĞRISI  

İlçe dışında bulunan seçmenlere seslenen Akkoş, “İradelerine sahip çıkıp, sandıklara gitmelidirler. 31 Mart’ta ‘kayyımlara son’ diyelim. Bu doğrultuda bizim hareketli seçmen çalışmalarımız var. Bulundukları il ve ya ilçelerdeki DEM Parti binalarına gidip kayıtlarını yapsınlar, bizler de onları sandıklara taşıyalım” çağrısında bulundu.

‘1 NİSAN’DA GÜNEŞ DOĞACAK’

Tuşba Belediyesi’nin diğer Eşbaşkan Adayı Ümit Keser de, “Halk, kayyımları göndermek için bizden daha çok çalışıyor. Bizler onların bu çabasına layık olacağız” diye belirtti.

Belediyecilikte başardıkları birçok proje olduğuna dikkat çeken Keser, en önemli projelerinin halkı yönetime katmak olduğunu vurgulayarak, “Halkımız kendi kentini ve belediyesini yönetecek” dedi. Keser de son olarak halka sandığa gitme çağrısında bulunarak, ekledi: “Tuşba’da birçok ailenin gençleri dışarıda çalışıyor. DEM Parti il, ilçe binalarına gidip, kayıt yapsınlar. İradelerine sahip çıkarak, sandıklara gitsinler. 1 Nisan günü bu topraklara güneş doğacak” dedi. 

Editör: İshak Kara